Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
5 tipů pro začínající běžce. Najdi své PROČ a vytrvej!

5 tipů pro začínající běžce. Najdi své PROČ a vytrvej!

22. 10. 2022 6 min. čtení

Začínáš běhat a nevíš jistě, zda u běhu dokážeš vydržet? Není to žádná věda. Máme pro tebe 5 tipů, ve kterých ti poradíme, jak se do běhu zamilovat a objevit veškeré jeho benefity. Rozběhni to s námi!

Tip č. 1 - Motivace - Najdi si své PROČ

První (a nejdůležitější) bod je si říct, jaké jsou tvé důvody, PROČ chceš začít běhat. Na začátku budeš překypovat motivací a obout běžecké boty bude snazší. Jenže po čase motivace zmizí (což je naprosto v pořádku) a na řadu musí přijít disciplína a vytrvalost. Jaký je tedy tvůj důvod PROČ?

  • Zlepšení fyzické kondice - zlepšíš si celkovou kondici, funkci srdce a cév, posílíš šlachy, vazy a klouby. Budeš se cítit lépe a mít více energie na ostatní činnosti - ať už se jedná o chůzi do schodů či hraní s dětmi.
  • Trénink na běžecký závod - zažít skvělou sportovní atmosféru na závodě je nezapomenutelný zážitek, který si stojí za to zažít. A pozor, je to velice návykové!
  • Psychohygiena - v dnešní chaotické době plné stresu je běh jedním z nástrojů, jak být chvíli offline, pouze sám/-a se sebou a absolutně nic neřešit. A navíc - dostupný vždy a zdarma!
  • Kvalitnější spánek a dobrá nálada - při běhu se vyplavují hormony štěstí, přijdeš na jiné myšlenky a udržíš si pozitivní energii, díky které budeš do postele ulehat s čistou hlavou.
  • Shození přebytečných kil - běh je energicky náročná aktivita, proto patří mezi vhodný pohyb při redukci hmotnosti.

Ať je tvé PROČ jakékoli, hlavní je, aby ti běh dělal radost. Vytvoř si z běhu TVŮJ ČAS, na který se budeš těšit. To je jeden z nejlepších benefitů, které ti běh může nabídnout. A když se ti někdy nebude chtít, vzpomeň si na své PROČ a na ten skvělý pocit při běhu a po něm.

Tip č. 2 - Stanov si reálný cíl

Je úplně jedno, zda je tvůj cíl uběhnout 5 km v kuse, cítit se lépe ve svém těle, nebo natrénovat na svůj první závod. Hlavní je slovo REÁLNÝ. Není potřeba se v prvním týdnu oddělat. Postupuj pomalu, ale jistě. Rčení “cesta je cíl” u běhu rozhodně platí. Užívej si celý proces, krok po kroku a cíle s tím půjdou ruku v ruce. Napiš si svůj cíl někam na viditelné místo, abys ho měl/-a pořád na očích. Vizualizuj si ho a představuj si, že už si jich dosáhl/-a. Skvělý pocit, viď? Vytrvej a měň ho v realitu.

Top4Running ProTip: láká tě běžecký závod a nevíš, které se u nás konají? Mrkni na naší termínovku běžeckých závodů, kde najdeš jak silniční závody ve městě, trailové běhy v přírodě, nebo třeba překážkové závody. Vyber si a otestuj se!

Běžecký_závod

Tip č. 3 - Nové běžecké boty a oblečení

Nové běžecké boty, nové oblečení, nebo třeba jen nová čelenka. Co nejdříve otestovat a vyzkoušet. Všichni víme, že to funguje! Proto si čas od času udělej radost něčím novým a oživ svůj běžecký šatník.

Tip č. 4 - Oblíbený běžecký playlist

Nasaď sportovní sluchátka, pusť si oblíbenou hudbu a vyběhni. Kombinace hudby a běhu patří mezi určitý druh psychohygieny a uvidíš, že si tenhle zvyk rychle oblíbíš. Vytvoř si vlastní běžecký playlist, který tě vytáhne z domu za jakékoliv situace. Skvělou alternativou jsou také audioknihy a podcasty. 

Běžecké_boty_oblečení_UnderArmour

Tip č. 5 - Objevuj nová místa

Běhat můžeš kdykoliv, kdekoliv a nic - kromě kvalitních běžeckých bot - k němu nepotřebuješ. Využij toho a objevuj nová místa a běžecké trasy. Nejen, že tě příjemně překvapí, jaká skrytá zákoutí se nachází ve tvém okolí, ale také bude tvůj běh vždy jiný a plný dobrodružství.

Top4Running TIP: Mrkni na video od T4R ambassadorky Ivči, která má pro tebe tipy jak začít běhat a vydržet!

Věříme, že si najdeš své PROČ a díky aplikování našich tipů se ti podaří v běhu vytrvat a zamilovat si ho. Nemusíš běhat rychle, dlouho, či lámat rekordy. Užívej si čas venku, sám/-a se sebou, či s partou přátel. Běh a pohyb je obrovské privilegium a ne každý má tu možnost. Využij ji, protože za to rozhodně stojí!

Vybav se na své běžecké začátky našimi bestsellery!


TRÉNINKOVÉ RADY