Běžecký dárek zdarma ke každému nákupu nad 3600 Kč a 5000 Kč Chci dárek
6 nejlepších doplňkových sportů k běhu a jejich přínos

6 nejlepších doplňkových sportů k běhu a jejich přínos

16. 8. 2023 10 min. čtení

Přemýšlíš, zda k běhu zařadit doplňkové aktivity? My říkáme ano! Zjisti, proč jsou důležité, jak je kombinovat s během a které doplňkové sporty jsou mezi běžci oblíbené.

Běh je láska, ale jak se říká - všeho moc škodí. Bolavé klouby, přetrvávající únava nebo prostá nuda? Možná právě zažíváš pocit tzv. běžeckého vyhoření, kdy se ti prostě nedaří (a možná ani nechce) vyběhnout.

V takovém případě je možná na čase vyzkoušet něco nového a jiného. Objev oblíbené doplňkové činnosti k běhu a zamiluj se znova do pohybu!

1) Posilování

Svaly v lidském těle fungují jako opora pro klouby, šlachy a vazy. Proto je skloubení posilování a běhu dokonce žádoucí! Neboj, nemusíš tahat 100 kg na legpressu a pumpovat bicepsy. Na začátku si bohatě vystačíš s prázdnou osou, kettbellem či jednoručkami. Postupem času můžeš zátěž zvyšovat. Soustřeď se primárně na komplexní cviky, kterými procvičíš více partií - dřepy, výpady, shyby, mrtvý tah, rumunský mrtvý tah, benchpress či svaly středu těla. Díky silovému tréninku zlepšíš svalovou sílu a vytrvalost, což má pozitivní vliv na tvůj běžecký výkon. Také se díky optimálnímu objemu svalů v těle snižuje riziko zranění. Tak šup, zabal si tašku a hurá cvičit!

Zjisti víc o silovém tréninku pro běžce

2) Jízda na kole

Cyklistika je hodně oblíbený sport, zejména v jarních a letních měsících. Jedná se o kardiovaskulární trénink s nízkou zátěží, který skvěle doplňuje běh ve vysoké zátěži. Zaměřuje se na různé svaly nohou, umožní ti se udržovat v aerobním pásmu a zároveň si při ní odpočinou od námahy při běhu tvé klouby. Tip na aktivní víkendový den? Vezmi parťáka, sbalte batoh a vyrazte do přírody na cyklovýlet! Nezapomeňte se pak zastavit v místní hospůdce či kavárně pro řádné občerstvení.

Top4Running TIP: Máš guláš v pojmech, jako je aerobní a anaerobní aktivita? Zjisti, jaké jsou mezi nimi rozdíly!

adidas_doplňkové_sporty_k_běhu

3) Plavání

Plavání je typ kardiovaskulárního tréninku s nízkou zátěží, který zvyšuje vytrvalost, kapacitu plic a zároveň umožňuje tvým kloubům odpočinek od opakovaných nárazů při běhu. Posílíš při něm celé tělo, zejména střed těla a horní část, což má pozitivní vliv na běžeckou techniku. Odpor vody při plavání podporuje rozvoj svalů, pružnost a rozsah pohybu. Plavání se řadí mezi aktivní regeneraci a je to činnost, která v konečném důsledku přispívá ke zlepšení celkové kondice.

4) Jóga

Díky pravidelným tréninkům jógy zlepšíš svou flexibilitu, rovnováhu, mobilitu či držení těla. A co si budeme, někteří běžci jsou ztuhlí, mají bolavé klouby, zkrácené šlachy a tento typ cvičení potřebují jako sůl. Kromě toho ti jóga pomůže v dnešním uspěchaném světě zastavit, vnímat své tělo tady a teď a zrelaxovat mysl. Existuje několik druhů jógy - některé jsou více meditační, při jiných se zapotíš téměř stejně jako při běhu.

5) HIIT cvičení

Popadáš dech, zadíváš se na sportovní hodinky, tepovka ve výšinách, krátká pauza a znova do pohybu. Uff, to je makačka! Ano, to jsou aktivity jako HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink) či oblíbený kruhový trénink. Představují kombinaci kardia a silového cvičení, které ti pomůže v budování kondice a zabrání tomu, aby tvé běžecké výkony ustrnuly na mrtvém bodě. Velkou výhodou je, že si je můžeš zacvičit na skupinových lekcích, kde panuje skvělá atmosféra, ale vystačíš si i sám/-a doma či v posilovně.

6) Horská turistika

Trekingové hole do rukou a vzhůru za dobrodružstvím! Při horské turistice se setkáš s různorodým terénem - chvíli jdeš po lesní cestě, pak po kamenech a nakonec se brodíš horským potůčkem. V pozoru jsou jak svaly na nohou, tak svaly středu těla či zad. V kombinaci s výškovými metry se jedná o velmi výživnou disciplínu. Navíc některé trailové boty jsou vhodné i na chození po horách. Ale garantujeme ti, že vynaložená námaha za to stojí! Odměnou ti budou krásné výhledy, objevení nových míst a v neposlední řadě vymakané nohy a zadek.

Top4Running TIP: Omrkni běžecké boty, které tě podrží v horském terénu!

doplňkové_aktivity_k_běhání

Zdroj obrázku: unsplash.com

Další "nejlepší" doplňkové sporty

Nejoblíbenější doplňkové aktivity k běhu už znáš, ale to zdaleka není vše! Slova “oblíbené” a "nejlepší" jsou velmi subjektivní a proto se do tvých TOP činností mohou řadit například zimní sporty (lyžování, snowboard atd.) tanec, bojové sporty, pilates, inline bruslení či volejbal s přáteli a tak dále. Je pouze na tobě, které sporty preferuješ - hlavně, aby tě bavily a zaměstnávaly rozdílné svalové skupiny.

Proč je zařazení doplňkových aktivit důležité?

Možná to pro tebe bude překvapující, ale pro zlepšení běžeckého výkonu nemusíš běhat každý den (samozřejmě pokud nemáš nějakou specifickou přípravu na běžecký závod). Běh je jednostranná aktivita a při nedostatečné kompenzaci se při něm objevují chronické bolesti, zdravotní komplikace (například běžecké koleno) a vznikají zranění z přetížení. Proto je praktikování doplňkových aktivit rozhodně na místě. Ocení je tvé namáhané klouby či svaly a také jimi dodáš rozmanitost své tréninkové rutině. Na výběr máš ze širokého spektra činností - některé jsou spíše regenerační, jiné více kondiční či silové, které ti pomohou v dosažení tvých běžeckých cílů.

Vybav se na další běžecký trénink, nebo jiný oblíbený pohyb!

Sportovní boty Sportovní oblečení

Jak často doplňkové sporty zařadit?

Flexibilita na prvním místě! Aneb to, jakou aktivitu zvolíš a kdy, je čistě na tvém uvážení. Dáme si pár příkladů, jak by takový běžecký týden se zařazením doplňkových aktivit mohl vypadat:

Příkladový týden č. 1 (začínající běžec):

 • Pondělí - běh
 • Úterý - jóga
 • Středa - běh
 • Čtvrtek - volný den (procházka v okolí)
 • Pátek - běh
 • Sobota - plavání
 • Neděle - volný den

Příkladový týden č. 2 (začínající běžec):

 • Pondělí - squash s přáteli
 • Úterý - běh
 • Středa - běh
 • Čtvrtek - volný den (procházka v okolí)
 • Pátek - jóga
 • Sobota - cyklovýlet na horách
 • Neděle -  volný den nebo hotelové wellness

Příkladový týden č. 2 (mírně pokročilejší běžec):

 • Pondělí - běh
 • Úterý - plavání
 • Středa - běh
 • Čtvrtek - běh
 • Pátek - jóga
 • Sobota - horská túra
 • Neděle - volný den či lehký výklus

To, jak si aktivity poskládáš závisí na tvém denním režimu - na množství práce, školy, péči o děti a domácnost atd. Snaž se dané aktivity přizpůsobit svým aktuálním možnostem. Zkoušej nové činnosti a hlavně se hýbej s radostí. Protože právě o radosti pohyb je!

Omrkni běžecké vybavení a hýbej se s Top4Running!

Ukaž mi sportovní výbavu!


TRÉNINKOVÉ RADY