7 nejčastějších otázek o běhání v zimě

Rok se 2018 se nám pomalu chýlí ke konci a opět nastává období, kdy počasí, které venku řádí, by asi málokterý běžec nazval ideálním.

Jak přežít nízké teploty?

Teploty mají k těm letním už vážně daleko. Do toho přichází déšť, mrholení a časem sníh a ještě je brzy tma. Spousta běžců se tímto nechá odradit. Vyvstávají otázky, jestli je možné proběhat celou zimu a zda je to vůbec zdravé. Tento článek vám na otázky, jak běhat v zimě, odpoví a motivuje vás k tomu nenechat se rozhodit rozmary počasí a ještě si výběhy v podzimních a zimních měsících užít.

1) Jak přežít nízké teploty?

Nejzásadnější je v tomto období správné oblečení. Teploty se teď přes den pohybují pod 10°C, ráno a večer již klesají k nule. Během pár týdnů se dostaneme pod bod mrazu. Do toho ještě vítr či déšť. Jen na tričko a šortky to už opravdu není. Základní pravidlo zní, spíše než jednu tlustou vrstvu oblečení si oblečte více vrstev tenčích. Budete díky tomu pohyblivější a v případě, že se vám poštěstí narazit na zimní sluníčko si i můžete snáze jednu z tenkých vrstev odložit. Já momentálně běhám v dlouhých elasťácích, kompresní spodní vrstvou, triku s dlouhým rukávem a vestou, či větrovkou. Důležité je, aby vám ve vašem běžeckém outfitu byla poté, co vyjdete z domova, trošku zima. Tím si zajistíte, že při běhu se pak dostanete na příjemnou teplotu. A vězte, že právě teploty kolem 10°C jsou ideální běžecké. Většina světových a i osobních rekordů padá při této teplotě, protože vašim svalům a potažmo celému tělo vyhovuje na velké výkony nejvíce.


2) Jak přežít tmu?

Slunce již zapadá brzy, což pro většinu pracujících znamená, že za světla se proběhnou příštích několik měsíců jen o víkendech a dnech volna. Pořízením čelovky si pomůžete, abyste si viděli pod nohy a vyhnuli se nástrahám terénu. Co je však ještě důležitější než vidět, je být viděn (a pokud běháte po silnicích, je to nově dokonce zákonná povinnost). Proto si udělejte radost, a pořiďte si do šatníku bundu či elasťáky s reflexivními prvky. Osobně už několik let používám oblečení Nike z kolekce Flashpack. Vypadáte v tom krásně a ještě vám to může doslova zachránit život.


3) A co boty, můžu použít ty z léta?

Posledních několik zim běhání přálo, protože byly suché. V takovém případě se nemusíte bát vyběhnout ve svých běžných botkách. Ale přeci jen v některých vyloženě letních modelech s výrazným větráním vám může být chladno. V čase těch pravých plískanic teprve oceníte pořádnou obuv. Polní a lesní cesty se změní v kilometry bláta a louží a pořádně vám může natéct do bot i v případě, že patříte mezi městské běžce. Pak je vhodné sáhnout například po produktech značky Salomon, které jsou svou odolností proti nepřízni počasí a náročnému terénu pověstné. Najdete zde i v poslední době stále populárnější citycrossové modely. Spoustu dalších bot pro běhání v zimě i od jiných běžeckých značek, které bych vám doporučil, najdete dole pod tímto článkem.


4) Vybavení mám, ale jak najít motivaci?

Každého běžce občas postihne krize a začne sám se sebou vyjednávat, jestli jít či nejít běhat. Podzim a zima tomu nahrávají, dostanete se z práce, či školy domů za tmy, uděláte si čaj, nebo kávu, rozležíte se na gauči a dokopat se ven vypadá jako nadlidský úkol. Proto je skvělé, najít si parťáka, se kterým společně proběháte zimu. Navzájem se můžete motivovat, hecovat. A hlavně nejít si zaběhat, když už jste s někým domluvení, z toho už se vymlouvá těžko. A pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, měli byste vyzkoušet nějaký běžecký klub, třeba ten náš! Kdo už se někdy zúčastnil tréninků, ví, že se opravdu vybíhá za jakéhokoliv počasí a poznáte tu spoustu skvělých lidí, se kterými můžete sdílet svoje běžecké radosti a strasti.


5) Běhání s kamarády je sice fajn, ale co když potřebuji dlouhodobější motivaci?

Pokud na sobě chcete opravdu tvrdě makat celou zimu, pak je ideální zapsat se na nějaký jarní závod. Třeba závody ze série RunTour začínají už v dubnu a do konce tohoto roku se dokonce můžete přihlásit za levnější startovné s dalšími bonusy. To znamená jediné. Když se na ně budete chtít poctivě připravit, musíte proběhat i zimní měsíce. Tady už není prostor pro výmluvy, poslední stovky metrů před cílem vám pak velmi nemilosrdně odhalí, co jste se sebou dělali přes zimu.


6)  A je vůbec zdravé běhat v zimě?

Tradiční otázka, kterou určitě uslyšíte ve svém okolí často. Většinou od lidí, kteří se na to samé ptají i na jaře, v létě a vlastně v jakékoli souvislosti. Ničeho se nebojte. Teď je právě to nejdůležitější období, kdy musíte vydržet, abyste mohli bez úhony proběhat celou zimu. Teploty se snižují postupně, vaše tělo má tak možnost plynule se aklimatizovat. Nejhorší varianta je teď nedělat nic, dát si novoroční předsevzetí a poprvé vyběhnout prvního ledna v -10°C. To vám tělo opravdu jen tak neodpustí. Dbejte na správné oblečení a obuv a začínejte pomalu. Rychlostní cvičení či strečink odložte do chvíle, když bude vaše tělo bezpečně zahřáto na „provozní“ teplotu. Ale pokud vás opravdu skolí nějaká podzimní chřipka, buď s návratem k běhání přeci jen trochu opatrnější než v teplejších měsících.

Jak si zimní výběhy užít?


7) Jak si zimní výběhy užít?

Aspoň pro mě je začátek zimy to nejhezčí běžecké období. Teploty jsou kolem příjemných 10°C, oblíbené trasy se postupně vylidňují, a tak si můžete užít nikým nerušený běh. Příroda postupně usíná a umí tak nabídnout krásné scenérie. Proto neváhejte vyběhnout s telefonem či foťákem a zpestřit si běh několika snímky. Zároveň se při běhu snažte vymyslet něco jedinečného a nezapomenutelného. Ať už je to nová trať, nebo šílený sprint za srnkou.

A v případě, že Vám příroda ukáže svou méně vlídnou tvář, ten pocit po doběhu, kdy si dáte horkou sprchu, teplý čaj a můžete být na sebe hrdí, že jste vyhráli souboj s živly, ten za to rozhodně stojí! 

Autorem článku je MUDr. Jan Přáda, bývalý sprinter AC Start Karlovy Vary, současný půlmaratonec a maratonec a lékař VFN Praha.