Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Adjustační ponožky: Rukavičky na prsty, které ti uleví

Adjustační ponožky: Rukavičky na prsty, které ti uleví

2. 6. 2023 7 min. čtení

Adjustační ponožky jsou terapeutická pomůcka, která ti dokáže pomoci při problémech s kladívkovými prsty či vbočeným palcem. Jak je správně nosit?

Běh je aktivita, která značně zatěžuje chodidla a prsty neustálými dopady či nedostatkem prostoru v botě. A proto je potřeba se o ně správně starat a dodat jim potřebnou péči. V tom ti mohou pomoci adjustační ponožky. Ještě si o nich neslyšel/-a? Pak čti dál a zjisti, co jsou zač a které zdravotní benefity ti přinesou!

Co jsou adjustační ponožky?

Adjustační ponožky jsou ponožky, ale ne jen tak ledajaké! Jedná se o speciální druh, navržen pro korigování a vyrovnání prstů na nohou. V přední části se nacházejí rozdělovače a každý z prstů má svou samostatnou tzv. přihrádku. Nejčastěji se vyrábí z bavlny a příměsi dalších materiálů, jako je například polyester či elastan. Jejich hlavním posláním je ulevit nohám od bolesti tím, že vyrovnávají prsty a zlepšují jejich ohebnost.

adjustací_ponožky

Zdroj obrázku

Proč nosit adjustační ponožky?

Ať už jsi hobby běžec, nebo podáváš profesionální výkony, adjustační ponožky ti přijdou vhod! Fungují jako terapeutická pomůcka pro zdravotní anomálie chodidel - například kladívkové prsty, vbočené palce, křivé prsty a podobně. Sami o sobě tyto problémy nevyřeší, je potřeba aktivně cvičit a docházet na fyzioterapii, ale na pasivní nošení doma u televize či při práci na home office jsou jako dělané!

Top4Running TIP: Na ponožkách zkrátka záleží! Pořiď si kvalitní běžecké ponožky z funkčních materiálů a vyhni se nepříjemnému tření či puchýřům při výkonu.

Pravidelné nošení adjustačních ponožek ti může pomoci v několika oblastech:

  • Podpora stability chodidel: Ponožky při nošení jemně oddělují a narovnávají prsty, čímž napomáhají přirozenému vyrovnání chodidla. Tím pádem se lépe rozloží hmotnost a sníží se nadměrný tlak na určité oblasti chodidla. Tento proces má pozitivní dopad na tvou stabilitu při běhu.
  • Zmírnění bolesti a nepohodlí nohou: Pociťuješ bolest či nepohodlí chodidel při běhu nebo po něm? Adjustační ponožky pomáhají díky vyrovnání prstů zmírňovat tlak na konkrétní místa, který způsobuje právě vbočený palec nebo překrývající se prsty.
  • Lepší ohebnost prstů: Flexibilita a ohebnost prstů hraje zásadní roli v rámci zdraví chodidel. Schválně, zkus si prsty roztahovat, ohýbat, kroužit do všech stran - jde ti to jako po másle, nebo s tím máš problémy? Tím, jak adjustační ponožky protahují prsty, snižují riziko zatuhnutí.
  • Pomůcka pro regeneraci: Adjustační ponožky se nikdy nenosí při chůzi nebo běhu, nejvíce účinné jsou v momentě, kdy jsou nohy v klidu - vsedě či vleže. Můžeš je nasadit cestou domů z běžeckého závodu, v kanceláři při práci, doma na gauči či při spánku. Protáhnou a uvolní unavené prsty.
  • Balancují pobyt v úzké obuvi: Ať už se jedná o obuv na běžné nošení, nebo nevhodně zvolené běžecké boty, obojí ti může deformovat chodidlo a způsobovat bolesti prstů. Zkus si někdy vzít svou oblíbenou botu a podívat se, kolik místa má v oblasti prstů a porovnat si to s reálným tvarem tvého chodidla. Možná tě čeká nepříjemné zjištění, že ti obuv stlačuje prsty k sobě. Adjustační ponožky nošené v klidovém režimu prsty roztahují a podporují jejich přirozený tvar.

Top4Running TIP: Máš širší tvar chodidla a nechceš, aby se tvé nohy při běhu tísnily? Mrkni na běžecké boty se širokou špičkou a dopřej svým chodidlům dostatek prostoru!

altra_běžecké_boty

Jak správně adjustační ponožky nosit?

Ačkoliv se jedná jen o ponožky, není vhodné přepálit začátek a nosit je v každé volné minutě. Chodidla a zejména prsty si na ně musí zvyknout, protože jsou z bot zvyklé spíše na stahování k sobě, ne od sebe. Ze začátku je nos několik desítek minut denně a intervaly postupně prodlužuj. Pamatuj, že hlavní roli hraje celková konzistentnost - je lepší je každý den nasadit na 20 - 30 minut, než v nich jednu noc za týden spát. V prvních dnech nošení může chodidlo i mírně bolet. To je důsledkem reflexních změn ve svalech. Žádný strach, tyto nepříjemnosti časem odezní, jakmile si prsty zvyknou. Každopádně, kdyby byla bolest neúnosná, ponožky sundej a pokračuj další den. Řiď se svým tělem a jeho potřebami.

Jak prát ajdustační ponožky?

Stejně jako o ostatní sportovní oblečení, i o ponožky je třeba se správně starat, aby ti vydržely co nejdéle. Adjustační ponožky doporučujeme prát buď na režim "outdoor" či "sportovní oblečení". Pokud tyto programy tvá pračka nemá, per na 30 °C, nebo je přeper v ruce ve vlažné vodě. Poté nech volně uschnout na čerstvém vzduchu.

Top4Running TIP: Jak prát funkční prádlo, aby dlouho vydrželo? Přečti si naše tipy! 

Adjustační ponožky jsou malá, ale účinná pomůcka, která dokáže uvolnit prsty a zlepšit jejich mobilitu. Vyzkoušej jejich schopnosti na vlastní prsty!