Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem

Analýza laktátové křivky

Zdá se ti, že se tvoje kondice nelepší, výkonnost stagnuje a nadbytečná kila nejdou pryč? Nech si naměřit laktát ve Vital Praha a získej tak přesná data a doporučení pro sestavení nejefektivnějšího tréninku tobě na míru. 

Jak probíhá vyšetření

Pro běžce bez rozdílu kondice i výkonnosti je vhodné vyšetření laktátové křivky na běžeckém trenažeru. Test spočívá ve zvyšované rychlosti běhu, ale ne do maxima, v délce přibližně 30 minut. Po jednotlivých stupních zatížení se zaznamenává tepová frekvence a hodnota krevního laktátu z odebrané kapilární krve z ušního lalůčku a vzorek je okamžitě po odběru analyzován. Po skončení testu je z naměřených hodnot vytvořena laktátová křivka s doporučením optimálních tréninkových zón. Doporučení tréninkových intenzit je v hodnotách tepové frekvence, rychlosti běhu, tempa a nově i výkonu.

Co lze zjistit z naměřených dat

Z výsledků tak lze např. velmi dobře poznat, na jaké úrovni máte rozvinutou obecnou vytrvalost a v jakých intenzitách dále trénovat, aby se zlepšovala. Tato schopnost je zároveň důležitou podmínkou pro využívání tuku jako zdroje energie. V případě, že obecnou vytrvalost nemáte dobře rozvinutou, většinou se moc nezvyšuje kondice a výkonnost, problémy bývají s dostatkem energie pro delší trénink nebo závod. Vyšetření je vhodné jak pro úplné začátečníky pro základní nastavení tréninku, tak i pro zkušené běžce, kteří si tak mimo jiné mohou ověřit aktuální formu a upravit tréninková pásma v dané části sezóny. Součástí testu je i vyšetření tělesné skladby bioimpedanční metodou včetně změření podkožního tuku kaliperem a klidové spirometrie. Jak vyšetření laktátové křivky pomohlo Lucce a Ivě v přípravě na berlínský maraton si přečti zde.

Velmi oblíbenou variantou je pak vyšetření laktátové křivky včetně zátěžového EKG, jehož výsledkem je kromě doporučení optimálních tréninkových zón i současné vyloučení možných zdravotních rizik (kolaps oběhové soustavy, srdeční arytmie, infarkt myokardu). Zkušený kardiolog tak zjistí, na co tvoje srdce má a co už je pro něj momentálně nadprahové zatížení. Tady zjistíš více o vyšetření a najdeš kontakt pro rezervaci termínu.

Aleš Tvrzník

Alphafly 3
nike
FuelCell SuperComp Elite v4
newbalance2
M MONT BLANC CARBON
altra
ENDORPHIN PRO 4
saucony
Udržitelnost
AIR MAX 270
nike
Nové
ZOOM JA FLY 3
nike
ADISTAR CS W
adidas
Udržitelnost
RAPIDMOVE ADV TRAINER M
adidas
METASPEED SKY PARIS
asics
Udržitelnost
evoSPEED Tokyo Future FASTER+ 2
puma
ADIZERO PRIME SP 3 STRUNG
adidas
Nové
Cloudboom Echo 3
onrunning
Udržitelnost
Předchozí
Další