Speciální akce na vybrané modely Nakupuj
Běh v zátěžové vestě: Jaké má výhody a podle čeho vestu vybrat?

Běh v zátěžové vestě: Jaké má výhody a podle čeho vestu vybrat?

4. 5. 2023 9 min. čtení

Zátěžová vesta je oblíbenou pomůckou na cvičení i běh. Běžecké tréninky v ní jsou sice náročnější, ale stojí za to! Co za benefity ti přinese běh v zátěžovce a jak vybrat tu správnou?

Určitě už jsi někdy potkal/-a běžce v zátěžové vestě a hlavou ti proletěly nejrůznější myšlenky: Co to má na sobě? Proč v tom běhá? Zbláznil/-a se? No, uznáváme, že to na první pohled může působit trochu zvláštně, ale opak je pravdou. Pojď se s námi ponořit do světa zátěžové vesty a zjisti, zda má pro tebe tato vychytávka smysl!

Co je to zátěžová vesta?

Pod pojmem zátěžová vesta se ukrývá cvičební pomůcka, která se nosí připevněna přes trup. Nejčastěji se setkáš se dvěma typy:

  • Vesty s pevnou vahou, která nelze měnit (prodávají se například vesty těžké od 5 kg, 10 kg, 15 kg a více).
  • Vesty s vyndavacími pláty, které si do ni vložíš a určíš si, jak velkou zátěž potřebuješ (pláty jsou součástí balení, případně si je lze dokoupit).

Výhody běhu se zátěžovou vestou

Vesta přidá tvému tělu extra váhu a donutí tvé svaly pracovat intenzivněji. Co to ale znamená v praxi? Omrkni klíčové výhody!

1) Zlepšíš své kardiovaskulární zdraví

Více kilogramů = náročnější práce pro srdce. Během výkonu se zátěžovou vestou musí tvé srdce pracovat na mnohem větší obrátky, aby bylo schopno pumpovat dostatek krve do svalů. Tato zvýšená zátěž posiluje srdeční sval a zvyšuje kapacitu plic.

2) Zesílíš, zrychlíš a zlepšíš svou vytrvalost

Zátěžová vesta nutí tvé svaly pracovat více a navíc s vyšší vahou než normálně. Je to pro ně nový impuls a zvykají si na nové - nekomfortní - podmínky. Po sundání vesty se ti poběží lépe, s větší lehkostí a udržíš svižné tempo po delší dobu. Při pravidelném běhání s touto těžkou ozdobou se dostaví výsledky v podobě lepší vytrvalosti, silové vybavenosti a také zrychlení. Tréninky se zátěžovou vestou se ti budou hodit také v rámci přípravy na překážkové závody - setkáš se na nich s překážkami, kde nosíš těžká břemena, většinou do prudkého kopce. A tam vybudovanou sílu a vytrvalost jako když najdeš!

nike_běžecké_oblečení

3) Spálíš více kalorií

Dodatečná zátěž zvyšuje intenzitu tréninku - jinak se budeš cítit u 5 km běhu s vestou a bez ní. Pravděpodobně proleješ více potu a vydáš mnohem více energie. Tím pádem spálíš více kalorií a je větší pravděpodobnost, že se dostaneš do kalorického deficitu. Pokud se tak stane, budeš hubnout. Pamatuj ale, že i běh bez zátěžové vesty je energeticky vysoce náročná aktivita a k redukci hmotnosti není nezbytně nutná. 

4) Má pozitivní vliv na běžeckou techniku

Nošení zátěžové vesty může zlepšit tvou běžeckou techniku. Přidaná zátěž tě nutí udržovat vzpřímenější postoj a dodatečná kila v oblasti trupu pomáhají stabilizovat střed těla, neboli core. A silný střed je zásadní pro efektivní a zdravý pohyb.

5) Oživíš svou běžeckou rutinu

Chceš si dát do těla a zároveň vyzkoušet něco nového? Oblékni zátěžovou vestu, nazuj běžecké boty a vyběhni! Co si budeme povídat, několik kilogramů navíc je znát při každém kroku a tvé tréninky naberou nový rozměr. Vyzkoušet ji můžeš například při běžném klusu, ale také na náročnější tréninky, jako jsou intervaly, sprinty či výběhy do kopců.

Pánské běžecké boty Běžecké boty pro dámy

Jak vybrat správnou zátěžovou vestu?

Výběr správné zátěžové vesty je zásadní pro efektivní a komfortní trénink - tedy alespoň z jedné stránky, protože tréninky se zátěžovou vestou jsou hodně za komfortní zónou! Máme pro tebe několik rad, jak vybrat tu správnou:

  • Vyber si správnou váhu: Pro běžecké účely nepotřebuješ těžké váhy, protože jde o dynamický pohyb. Obecným pravidlem je zvolit vestu, která váží 5 až 10 % tvé tělesné hmotnosti, ale nejdůležitější je si zátěž vyzkoušet. Doporučujeme začít na nižší váze a případně postupně přidávat. 
  • Zvaž úroveň své fyzické kondice: Pokud se řadíš mezi běžce začátečníky či hobbíky, zvol spíše nižší hmotnost. Nadměrnou zátěží můžeš přetížit své svaly a klouby a tím pádem vyfasovat jednosměrnou jízdenku ke zdravotním komplikacím, nebo dokonce zranění.
  • Zvol vestu s nastavitelnými popruhy: Stejně jako si nastavuješ běžecký batoh před longrunem, se zátěžovou vestou to není jiné. Nechceš, aby tě někde tlačila a omezovala, ale zároveň je nepříjemné, když není upevněná a splašeně poskakuje nahoru a dolu. Díky nastavitelným popruhům si snadno přizpůsobíš její střih a zajistíš stabilní polohu na tvém těle.
  • Zamysli se nad velikostí vesty: Na běhání zvol spíše menší model, který ti při výkonu zaručí větší pohodlí. Velké a objemné zátěžové vesty jsou vhodné spíše na silové tréninky.

nike_běžecké_oblečení

Běžecké tréninky se zátěžovou vestou

Zátěžovku můžeš vytáhnout na několik druhů běžeckých tréninků. Máme pro tebe několik tipů:

  • Indiánský běh: Ideální pro začátečníky, kdy kombinuješ běh v klidném tempu a chůzi. Příklad tréninku: 1 min běh / 2 min chůze, opakovat 30 - 40 minut
  • Sprinty: Krátké rovinky ve svižném tempu prokládané chůzí či klusem. Příklad tréninku: 10 x 100 metrů. // 2 min pauza mez úseky, v polovině pauza 5 min
  • Intervaly: Náročný, ale efektivní trénink rychlosti, vytrvalosti i síly. Existuje několik typů, například klasické úseky či fartlek (střídání tempa, hra s rychlostí). Výhodou fartleku je, že si tempo, intenzitu a rychlost určuješ dle sebe a svých pocitů. Příklad tréninku úseků: 8 x 200 m v maximálním tempu // mezi každým úsekem 200 m výklus či svižná chůze
  • Výběhy do schodů či kopců: Velmi intenzitní typ tréninku, při kterém rozvíjíš silovou vybavenost, vytrvalost i rychlost. Jestliže se na výběhy necítíš, skvěle funguje i samotná chůze. Příklad tréninku: 20 sekund rychlý běh do kopce či do schodů //chůze dolů, opakuj v rozmezí od 15 - 30 minut

Před každým tréninkem se nezapomeň rozehřát - úplným základem je rozkroužení kloubů, běžecká abeceda a pár rovinek. Přibližně hodinu po tréninku se protáhni a uvolni svaly masážním válcem.

Dej šanci tréninkům se zátěžovou vestou a vyzkoušej něco nového!

Omrkni i jiné běžecké vybavení na Top4Running

Chci novou běžeckou výbavu!