END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů -- days --:--:-- Kup teď
Běžecké boty vhodné na silnici i trail

Běžecké boty vhodné na silnici i trail

10. 11. 2022 6 min. čtení

Běháš ve městě i po lesních cestách? Máme pro tebe tipy na běžecké boty, které jsou vhodné na silnici i trail. Užívej si běžecké kilometry kdekoliv!

Silnice a trail. Dva rozdílné povrchy, které dělí běžecký svět na dva pomyslné tábory. V první řadě si však pojďme říci, v jakých základních aspektech se liší silniční boty od těch trailových.

Silniční boty

 • Hladký vzorek na podrážce
 • Vysoká míra tlumení
 • Velice nízká hmotnost
 • Použití karbonových desek pro vyšší rychlost

Trailové boty

 • Agresivní vzorek na podrážce kvůli trakci v nerovném terénu
 • Nižší míra tlumení pro zachování kontaktu s povrchem
 • Odolnější konstrukce a lehce vyšší hmotnost

Mohu běhat ve stejných botách na asfaltu i v terénu?

Vzhledem k velkým rozdílům mezi silnicí a trailem měj na paměti, že je vždy lepší investovat do čistě silničních a trailových bot. Můžeš zvolit zlatou střední cestu, ale bude to za cenu pohodlí, stability, rychlosti a také rychlejšího opotřebení boty.

Chceš i tak jen jedny boty, ve kterých budeš běhat na silnici i v terénu? Máme pro tebe několik tipů na konkrétní modely, abys vytěžil/-a to nejlepší z obou světů.

1. Craft CTM Ultra Carbon 

Na první pohled typická silniční bota. Mohutná tlumící vrstva, prodyšný svršek a karbonová deska. Avšak zdání klame! Díky agresivnějšímu vzorku na podrážce ve stylu gravel running je přizpůsobena také do lehkého terénu - například na lesní zpevněné cesty či šotolinový povrch. Tlumící vrstva je vyvinuta tak, aby neztrácela dynamiku na silnici a zároveň poskytovala dostatečnou stabilitu v terénu.

Pánské Dámské

Craft_CTM_Ultra_Carbon_2

 

2. Salomon Pulsar

Ať je zima, déšť, sníh či mráz, Salomon Pulsar tě podrží. Některé modely z této kolekce obsahují membránu Gore-Tex. A co vlastně membrána Gore-Tex znamená? Obsahuje mikropóry, které jsou dostatečně malé, aby odrážely vlhkost, a zároveň dostatečně velké, aby se pot dostal pryč z boty. Zkrátka, nepromokneš a zároveň se ti chodidlo v botě nebude pařit. Jsou uzpůsobené jak do terénu, tak na silnici díky mělkému vzorku a podrážce All Terrain Contagrip®.

Pánské Dámské

Salomon_Pulsar_Trail_Gore-Tex

 

3. Altra Outroad

Boty od značky Altra jsou proslulé svou šířkou a dopřejí ti pohodlí na každém kilometru. Model Outroad se sice řadí také do trailové kategorie, ale zazáříš s ním i na silnici. O trakci se postará podešev MaxTrac™, která je slibuje odolnost jak v terénu, tak na asfaltovém povrchu.

Pánské Dámské

Altra_Outroad

 

4. Salomon Ultra Glide

Salomon boty prostě umí! Další trailovky, které jsou uzpůsobeny na několik různých povrchů, a to včetně silnice. Nemají tak agresivní vzorek a díky technologii Profeel Film se starají o optimální přilnavost na mokrém, kamenitém i lesním povrchu. Tím pádem mohou být i tyto běžecké boty skvělou volbou na zimní běhy či výběhy v mírném dešti.

Pánské Dámské

Salomon_Ultra_Glide

 

5. Mizuno Wave Daichi 

Trailová obuv, se kterou můžeš zdolávat kilometry i na silnici. A to díky jejich méně agresivnímu gripu na podrážce a nízké hmotnosti. Pěna EVA navíc zajišťuje zvýšenou stabilitu bez úkoru na odpružení.

Pánské Dámské

Mizuno_Wave_Daichi_7

 

Možná sis všiml/-a, že se zde objevují primárně trailové boty s menším vzorkem na podrážce. Proč? Jedná se o nejlepší kompromis mezi silnicí a trailem. A to z několika důvodů:

 • Díky vzorku na podrážce mají trailové boty lepší přilnavost, než silničky
 • Můžeš se na ně spolehnout v sychravém a zimním počasí
 • Mají optimální tlumící složky, které zmírňují nárazy při přechodu na tvrdý povrch
 • Jsou vyráběny z odolných materiálů, ale zároveň lehké

Na závěr pro tebe máme ještě malou radu, kterou se při výběru můžeš řídit. Zodpověz si na otázku, na jakém povrchu beháš nejčastěji. Pokud beháš primárně v terénu a občas přeběhneš silnici, zvol trailové boty. Jestliže to máš naopak a občas to vezmeš lesem, obuj silniční boty.

Top4Running TIP: Jak se od sebe liší samotný běh na silnici a v terénu? Přečti si v našem starším článku.

Omrkni silniční a trailové boty na Top4Running a vyber si!

Silniční boty Trailová obuv

Nevíš si rady s výběrem konkrétní boty? Žádný strach, vyzkoušej náš Shoe Finder nebo se stav na naši prodejnu v Praze na Náplavní, kde ti s výběrem vhodné boty poradí naši běžečtí specialisté.