Pořiď si hodinky Suunto a získej sluchátka v hodnotě 3 650 Kč ZDARMA! Nakupuj
Běžecké boty na ultramaraton a ultra trail. Jak je vybrat?

Běžecké boty na ultramaraton a ultra trail. Jak je vybrat?

22. 3. 2023 12 min. čtení

Ultra. Královská disciplína mezi dlouhými běhy. Jaké běžecké boty obout na silniční ultramaraton a co za obuv zvolit na přírodní ultra trail? Inspiruj se na Top4Running!

Co si vlastně pod pojmem ultra představit? Jedná se o běhy delší, než maraton, tedy nad 42,195 km. Ultra běh může mít 50 km, 100 km, ale i více, v dnešní době existuje nespočet různých závodů a vzdáleností. Tyto závody si můžeme rozdělit na dvě kategorie:

 • Silniční ultramaraton - Běžíš po silnici, zejména po tvrdém a zpevněném povrchu, například ve městech či vesnicích.
 • Ultra trail - Běžíš v přírodě, po měkkém a nevyzpytatelném povrchu, zejména v lesích, na loukách či horách. Většinou při něm nastoupáš několik stovek či tisíců výškových metrů.

Top4Running TIP: Mrkni na termínovku běžeckých závodů a stanov si svůj běžecký cíl!

Jak vidíš, tyto dva druhy se mezi sebou značně liší a od toho se bude odvíjet také výběr bot. Poradíme ti, jaké běžecké boty obout. Začneme silnicí a pak se přesuneme do terénu!

Jak vybrat boty na silniční ultramaraton?

Tvá silniční bota na ultramaraton by měla splňovat několik základních vlastností:

 • Tlumení - Při ultramaratonu si tvrdých dopadů užiješ víc, než dost, proto obuj silniční botu s velkou mírou tlumení. Silnice je rovný a předvídatelný povrch, takže tlumení nebude mít tak velký vliv na stabilitu. Pamatuj ale, že čím vyšší tlumení, tím těžší bota.
 • Odolnost a pohodlí - Svršky silničních bot jsou vyrobeny z kvalitních, odolných a prodyšných materiálů a vnitřky z jemných tkanin ti dodají komfort, který při dlouhých bězích jako když najdeš!
 • Šířka a velikost - Chodidlo při dlouhém běhu opuchne, rozpíná se a potřebuje dostatek místa. Není nic horšího, než když ti na 30. kilometrů začnou prsty narážet do svršku. Vol proto boty minimálně o 1 - 2 čísla větší a v případě potřeby zvol modely se širokou konstrukcí.

Naše tipy na běžecké boty na silniční ultramaraton:

1) Nike Invincible

Jedna z nejoblíbenějších silničních bot na dlouhé vzdálenosti, to je Nike Invincible 3. Kombinace vyladěné opory a cíleně umístěného tlumení Nike ZoomX ve tvaru kolébky ti dodá pocit bezpečí a značně pošetří tvé klouby na dlouhých vzdálenostech. Pěna Nike ZoomX v mezipodešvi je lehká a mimořádně dobře reaguje. Vylepšený a ještě odolnější svršek Flyknit má zvýšenou prodyšnost v místech, kde se chodidlo nejvíc zahřívá. Bota také chrání nohu před účinky pronace.

Pánské Dámské

Nike_Invincible

2) adidas Adizero Adios Pro 

Model Adizero Adios Pro 3 je špičková závodní bota pro dlouhé silniční běhy. Mezipodešev je odpružená pomocí dvou vrstev odolné pěny Lightstrike Pro, která efektivně změkčí každý tvrdý došlap. Optimalizované karbonové díly ENERGYRODS 2.0. v mezipodešvi dodají skvělou návratnosti energie. Nový lehký textilní svršek je zpevněn tam, kde to nejvíc potřebuješ. Navíc obsahuje minimálně 50 % recyklované příze. Díky prvotřídní přilnavé podešvi z gumy Continental můžeš běhat ve vysokém tempu a i za deště. Drop 6,5 ti stále umožňuje velice přirozený došlap.

Pánské Dámské

adidas_adizero_adios_pro_3

3) Nike ZoomX Vaporfly Next%

Máme tu druhý model od Nike a to Nike ZoomX Vaporfly Next% 2. Jedná se o závodní botu, se kterou si užiješ vzdálenosti do 50 km v pořádné rychlosti! Pěna Nike ZoomX ti dodá obrovskou návratnost energie a citlivá vrstva z karbonových vláken po celé délce boty tě požene dopředu při každém došlapu. Optimální míra tlumení zmírní dopady na tvrdý povrch.

Pánské Dámské

Nike_ZoomX_Vaporfly

Jak vybrat běžecké boty na ultra trail?

Stejně jako u silniček, i u trailových bot existuje několik náležitostí, které by tvá správná bota měla splňovat:

 • Vzorek na podrážce - Troufáme si říct, že toto je základní aspekt trailové boty. Odolný a agresivní grip, který tě podrží v nepředvídatelném terénu, zajistí přilnavost a také stabilitu.
 • Tlumení - Ač se ultra traily běhají převážně po měkkém povrchu, tlumení nárazů a pohodlí je na těchto dlouhých vzdálenostech klíčové. Poběžíš dlouho a to znamená několik desítek tisíc došlapů. Míru tlumení vol dle svých preferencí a také délky tratě. Nižší míra znamená menší pohodlí, ale lepší kontakt s povrchem. Vyšší míra slibuje extra pohodlí, ale kontakt se zemí se sníží a nebudeš moct tak pohotově reagovat na změny terénu.
 • Stabilita - Ta úzce souvisí s tlumením, protože kromě něj při běhu v terénu potřebuješ i maximální stabilitu a schopnost číst terén, aby nedošlo k podvrtnutí, nebo pádu. Je potřeba zvolit správný poměr mezi tlumením a stabilitou. Důležité z hlediska stability je také vybrat botu, ve které se cítíš pevně, ale zároveň tě nikde netlačí.
 • Šířka a velikost - Chodidlo při dlouhém běhu opuchne, rozpíná se a potřebuje dostatek místa. Není nic horšího, než když ti na 30. kilometru začnou prsty narážet do svršku. Vol proto boty minimálně o 1 - 2 čísla větší a v případě potřeby zvol modely se širokou konstrukcí.
 • Odolnost - Bytelná podešev spolu s odolným a prodyšným svrškem, které zvládnou nástrahy v podobě kamenů či kořenů.

Naše tipy na běžecké boty na ultra trail:

1) Salomon S/LAB Ultra 3

Tato populární bota na ultradlouhé vzdálenosti má lehčí konstrukci než její předchůdci a také přepracovaný a odolnější svršek ze síťoviny. Mezipodešev EnergyCell+ poskytuje vysokou návratnost energie, spolehlivě tlumí každý tvůj krok a je velmi dynamická, takže při odrazu spotřebuje jen minimum tvé energie. Podešev Contagrip® MA má vysokou odolnost a přilnavost v různorodém terénu. Bota je celkově velmi stabilní a umožňuje dostatečný kontakt s povrchem. Pokud se chystáš na ultra trail do 50 km a chceš obout Salomon, skvěle ti poslouží také model Salomon Pulsar Trail.

Pánské Dámské

Top4Running TIP: Vybav se na ultra trail vybavením značky Salomon! V nabídce najdeš hydrovaky, běžecké vesty, čelenky a mnoho dalšího.

Salomon_S/lab_Ultra

2) Nike Zegama

Dlouhá stoupání i prudká klesání v nekompromisním terénu zvládneš v trailových botách Nike ZoomX Zegama. Hlubší a různorodý vzorek podrážky s většími mezerami zlepší přilnavost a stabilitu zejména v techničtějších pasážích. Tím pádem ti dovolí číst terén i po několika desítkách kilometrů, kdy už jsou nohy značně unavené. Lehká mezipodešev Nike ZoomX ti v kombinaci se zvýšenou podrážkou zajistí tlumení, které zmírní nárazy a uleví tvým kloubům. Drop u boty je pouhé 4 mm, což umožní tvému chodidlu opravdu přirozený došlap.

Pánské Dámské

Nike_Zegama

3) Inov-8 Trailfly 

Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max. Bota zrozená pro potřeby ultra trailu. Podešev TRAILFLY vychází z osvědčeného konceptu TERRA ULTRA. Nebojí se přeběhů po asfaltu a spolehlivě tě podrží na kamenité suti nebo v technickém lesním terénu. U modelu TRAILFLY je použita patentovaná technologie ADAPTER FLEX - 10mm hluboký zářez ve střední části tlumení, který radikálně zvedá flexibilitu celé boty a tím i její schopnost vnímat terén. Nízký 6mm drop podpoří přirozenou práci chodidla.

Pánské Dámské

Inov8_Trailfly

Top4Running TIP: Pokud se chystáš na kratší běh v horách, než je ultra trail, omrkni naše tipy na běžecké boty do horského terénu.

Praktické tipy na konec

Ultra patří mezi dlouhé závody, na kterých strávíš několik (desítek) hodin. Pokud se na takový závod chystáš, počítáme s tím, že máš zvládnutou fyzickou a mentální přípravu. Zde je však ještě pár tipů z hlediska obutí:

 • Botu měj proběhanou a vyzkušenou - Jít na ultra ve fungl nových botách je sice lákavé, ale velice nezodpovědné. Nejprve je otestuj a zjisti, zda ti sedí i po x kilometrech a nikde tě netlačí. Znovu opakujeme, na trati strávíš několik hodin, proto by měly být běžecké boty tvým nejlepším parťákem!
 • Ponožky jsou alfa omega - Můžeš mít sebelepší boty, ale bez vhodných ponožek ti to bude k ničemu a v nejhorším případě to může vést i k nedokončení závodu. Bavlněné ponožky nech doma, zvol ty z funkčních materiálů, které drží na noze, odvádějí vlhkosti a zamezují tvorbě puchýřů či nepříjemného tření. Pokud preferuješ delší ponožky a chceš navíc podpořit regeneraci, oblékni kompresní podkolenky.
 • Vem s sebou náhradní běžecké boty - Na některých ultra závodech máš možnost uložit si náhradní věci do tzv. depa. Připrav si tam i náhradní pár běžeckých bot, například více tlumené na druhou půlku závodu, či nepromokavé boty, které v případě potřeby můžeš vyměnit.

PRODUKTOVÉ RADY