Speciální akce na vybrané modely Nakupuj
Běžecké boty s nízkým či nulovým dropem

Běžecké boty s nízkým či nulovým dropem

18. 4. 2023 7 min. čtení

Pojem “drop” jsi v běžeckém světě určitě už slyšel/-a. Co vlastně drop znamená, proč je při výběru důležitým faktorem a jaké běžecké boty s nízkým dropem existují?

Co znamená drop?

Drop u běžeckých bot znamená sklon chodidla, konkrétně rozdíl výšky tlumení mezi patou a špičkou. Čím je toto číslo nižší, tím přirozenější došlap ti bota při běhu umožní. Obecně se rozlišují tři kategorie:

  • Běžecké boty s dropem 0 – 5 mm jsou vhodné pro zkušené běžce s osvojenou běžeckou technikou.
  • Běžecké boty s dropem 6 - 10 mm jsou zlatá střední cesta pro mírně pokročilé běžce. Umožňují přirozený došlap, ale zároveň dodávají komfort při občasných dopadech na patu.  
  • Běžecké boty s dropem 11 a více mm jsou vhodné pro běžce, kteří dopadají na patu, nebo trpí nadváhou.

Běžecké boty s nulovým dropem - Ano nebo ne?

Přirozená chůze a nulový drop jsou v dnešní době stále více populární. Určitě znáš minimalistickou, tzv. barefoot obuv, která se snaží simulovat chůzi naboso. Co se týče běhu, mají boty s nulovým dropem škálu pozitiv, mezi ty hlavní patří:

  • Umožňují běžci přirozený došlap
  • Mají pozitivní vliv na řešní běžeckých odychlek, neboli pronaci a supinaci
  • Pomáhají chodidlu (a tím pádem tobě) využit při běhu plný potenciál 

Ale i přesto nejsou vhodné pro každého, alespoň ne hned. Je třeba pracovat na správné běžecké technice, zařazovat běžeckou abecedu a zvykat si na nový typ boty postupně, ať se vyhneš přetížení lýtek, Achillovek nebo dokonce zranění. Střídej minimalistické boty s těmi, na které jsi zvyklý/-á.

Drop nerovná se tlumení

Hodně lidí míchá drop a tlumící složky dohromady. Tak to ale není. Boty s nulovým dropem mají také tlumící složky a můžeš v nich běhat dlouhé běhy.

Už víš, co drop znamená, proto se můžeme podívat na běžecké boty s nízkým dropem:

1) Běžecké boty Altra

Modely značky Altra jsou známe právě pro svůj nulový drop a širokou špičku. Nabízí silniční i trailovou minimalistickou obuv, která je extrémně pohodlná, kvalitní, odolná a pomůže ti využít svůj plný běžecký potenciál. Samozřejmostí jsou další faktory, jako je například přilnavost, prodyšnost či odpružení. Máme pro tebe dva bestsellery od Altry. S jedním ovládneš silnici, druhý je vhodný na tvá trailová dobrodružství.

Altra Torin

Na silnici obuj model Altra Torin 5. Disponuje velmi kvalitním svrškem ze síťoviny, která ti během výkonu zajistí optimální prodyšnost. Jedná se o kompletně přepracovaný bestseller objemových běžeckých bot na platformě podešve  ALTRA Zero Drop™. Mezipodešev Altra EGO™ MAX poskytuje citlivé odpružení a díky podešvi FOOTPOD™ se můžeš spolehnout na vynikající přilnavost. Unikátní komfort a vysoká míra tlumení, ideální kombinace pro tvé dlouhé silniční běhy!

Pánské Dámské

Altra_Torin_běžecké_boty

Altra Timp

Do terénu se vybav modelem Altra Timp 4. Maximální komfort ti zaručí Altra ZeroDrop™ s širokým tvarem špičky. Skvěle padnoucí prodyšný svršek ze síťoviny má asymetrické šněrování, které lépe fixuje nohu v botě. Díky němu při sebězích nedochází k nežádoucím sklouzávání nohy do špičky a nepříjemným otlakům na prstech. Stabilitu a trakci na různých typech trailu ti zaručí flexibilní podešev MaxTrac™ a o odpružení se postará mezipodešev Altra EGO™ MAX.

Pánské Dámské

Altra_Timp_běžecké_boty

Kromě Altra Torin a Altra Timp si s klidným svědomím troufáme říci, že ostatní modely této značky patří taktéž mezi špičku. Běžecké pověsti říkají, že jakmile Altry jednou obuješ, už nebudeš chtít jinak!

2) Inov-8 X Talon

Model z řady Talon, konkrétně INOV-8 X-TALON G 210 v2 s 3mm dropem je nekompromisní volba pro měkké traily, krosy, OCR a ostatní blátivé běhy, při kterých chceš podat maximální výkon. Podešev tvoří ikonický dezén X-TALON obohacený o grafén a úzký svršek je ušit z materiálu Cordura Airflow, který je prodyšný a chlubí se solidní životností. Pohodlí jde sice mírně stranou, ale za skvělý kontakt s povrchem a sebejistý výkon to stojí!

Pánské Dámské

běžecké_boty_inov8_talon

3) Asics Fuji Speed

Ač model Asics Fuji Speed nemá nulový drop, stale se může pyšnit velice nízkým číslem, a to 5 mm. Jedná se o trailovou botu, která je vyvinuta na delší vzdálenosti. Svršek tvoří lehký materiál Nexkin, který zvyšuje odolnost proti oděrům na nepředvídatelné stezce. Deska Pebax a technologie GUIDESOLE™ podporují hladký výstup i plynulý sestup i v těch nejnáročnějších terénech. Podešev ASICSGRIP™ nabízí vysokou přilnavost na různých druzích terénu, přičemž nesnižuje odolnost.

Pánské Dámské

Asics_Fujispeed_běžecké_boty

Omrkni běžeckou nabídku a vybav se od hlavy až k patě s Top4Running!


PRODUKTOVÉ RADY