Slevy až 70 %! Garance doručení do Vánoc.  Nakupuj
Běžecké boty vhodné do bláta

Běžecké boty vhodné do bláta

23. 11. 2022 7 min. čtení

Neexistuje špatné počasí, jen špatně obutý běžec! Jaké běžecké boty do bahna zvolit a co by měly splňovat? Inspiruj se a vyzraj na blátivý terén s Top4Running.

Blátivé prostředí tě může potkat kdekoliv - při výběhu ve městském parku, v lese či na horách. Ač se tak nemusí na první pohled zdát, jedná se o drsný typ terénu. Tvá stabilita je vysoce ohrožena a může dojít k pádu, podvrtnutí kotníku či jinému zranění. Správný výběr obuvi je klíčový a důležitější než kdy jindy.

Jaké vlastnosti by měly běžecké boty do bláta mít?

  • Agresivní vzorek na podrážce - Naprostý základ pro běžeckou botu do nezpevněného terénu. Díky gripu se bota zakousne do bahna a dodá ti pocit bezpečí a stability.
  • Odolný svršek - Během výkonu tvá obuv zažívá oděry, okopy a čelí přírodním jevům, včetně bahna. Aby v těchto podmínkách vydržela a umožnila ti dosáhnout maximálního a bezpečného výkonu, musí být z odolných materiálů, jako je například balistický nylon společně s gumou.
  • Pohodlný vnitřek - Použití jemných tkanin zevnitř ti dodá dostatečný komfort.
  • Nízká až střední míra tlumení - Zde záleží na tvých konkrétních potřebách a délce běhu, ale cesty pokryté bahnem patří mezi měkký typ povrchu, kde si s nízkým tlumením vystačíš. Při běhu v bahnitém a nerovnoměrném terénu musíš mít primárně stabilitu v kotníku a kontakt chodidla s povrchem po kterém běžíš. Můžeš tak rychleji reagovat na změny směru či nepředvídatelné pohyby.
  • Nepropustná či nepromokavá konstrukce - Bahno, louže a mokro jsou nejlepší kamarádi. Ale neboj, tvým parťákem se mohou stát nepromokavé boty či boty s membránou Gore Tex. Ty odpuzují vodu bez úkoru na prodyšnost.

A jaký typ běžecké obuvi splňuje tyto požadavky? Ano, slyšíme správně! Jsou to

TRAILOVÉ BOTY

Máme pro tebe 5 běžeckých favoritů, ve kterých budeš kilometry v bahně zdolávat sebejistě a s úsměvem!

1) Salomon Supercross

Legendární trailová obuv do nekompromisního terénu s ještě většími výstupky a extra drážkami pro maximální odvod bláta. To je Salomon Supercross. Podešev Mud Contagrip® ti zajistí maximální přilnavost na nezpevněných, drsných a bahnitých površích. K dispozici jsou také v nepromokavé verzi Gore Tex. Zkrátka, Supercrossy jsou v bahně jako doma! Protože mud = bahno. A jako třešnička na dortu, jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu. 

Pánské Dámské

Salomon_Supercross

2) Inov-8 X Talon

Běžecké boty z této kolekce disponují 4 - 8 milimetrů vysokými hroty na podešvi, se kterými udržíš spolehlivý kontakt a stabilitu i v blátivém prostředí. Konstrukce je odolná proti oděru či okopu a zabraňuje vniknutí nečistot. V této botě si můžeš zaběhnout jak rychlý trailový závod, tak středně dlouhý lehčí běh.

Pánské Dámské

Inov-8_Talon

3) Inov-8 Roclite

Miluješ dlouhé běhy a chceš být připraven/-a na jakékoliv podmínky, včetně bahna? Pak obuj botu z řady Roclite od Inov-8. Modely značky Inov-8 bývají většinou užší a jsou vhodnější na krátké až středně dlouhé tratě. Tento model však slibuje komfort díky širšímu tvaru v odrazové části. Podešev ROCLITE s příměsí grafénu, který umocňuje funkční vlastnosti pryže, nabízí vetší flexibilitu, vyšší odolnost a oděruvzdornost. 

Top4Running TIP: Pokud se chystáš na dlouhý běh, nezapomeň obléct běžecký batoh, do kterého se vejde pitný režim, svačina i tvé osobní věci.

Pánské Dámské

Inov-8_Roclite

4) Craft OCR

Bota vyvinuta na OCR - tedy na překážkové závody, kde o dostatek bahna není nouze. Ne nadarmo se jí říká “bahenní raketa”. Hned ti vysvětlíme proč! Základ boty tvoří agresivní podešev z vysoce přilnavé gumy, která tě spolehlivě podrží v bahnitém terénu. Optimální tlumení je postaveno na nižším 5mm dropu kvůli maximální ovladatelnosti, přesnosti a stabilitě i ve vysoké rychlosti, protože Craft OCR je bota určená pro maximální výkon. Konstrukce je vyrobena z nesavých materiálů a adaptuje se na tvar chodidla.

Pánské Dámské

Craft_OCR

5) New Balance Hierro

Modely z kolekce Hierro podrží v bahnitém terénu zkušené atlety i rekreační běžce. Vysoce kvalitní podešev Vibram® zajistí skvělou trakci na nezpevněném a blátivém povrchu. Mimo to ti tato univerzální trailová bota s tlumící pěnou FreshFoam poskytne řádný komfort. I tato kolekce nabízí boty s membránou Gore Tex, která chrání nohy před větrem a vodou, aniž by byla obětována prodyšnost.

Pánské Dámské

NewBalance_Hierro

Pokud tě trailový běh zajímá, investice do kvalitní obuvi se ti rozhodně vyplatí - získáš odolného, stabilního a spolehlivého parťáka, se kterým zdoláš i ty nejšpinavější kilometry! 


TRÉNINKOVÉ RADY