END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů -- days --:--:-- Kup teď
Běžecké trasy v Olomouci: Kam si jít zaběhat?

Běžecké trasy v Olomouci: Kam si jít zaběhat?

27. 4. 2023 7 min. čtení

Krásná Olomouc v sobě ukrývá mnoho atraktivních běžeckých míst - jak pro silniční běhy, tak na poctivé traily. Vyber si místo, obuj běžecké boty a vyběhni!

Olomouc. Město plné dechberoucí architektury, kulturních památek, ale také zeleně a přírody. Preferuješ silnici, terén, nebo dráhu? Olomouc nabízí všechny tyto možnosti. Omrkni s námi TOP běžecká místa!

1) Park Smetanovy sady

Park Smetanovy sady je jednou z nejoblíbenějších běžeckých lokací v Olomouci. Nedivíme se! Nabízí řadu tras a lesních cestiček, které se vinou podél malebných zahrad, rybníků a starých robustních stromů. Vzhledem k převážně rovinatému terénu je toto místo ideální pro začátečníky a uběhnutí jejich prvních 5 km, ale vyřádí se tu i zkušení běžci. Na své si zde přijdou také aktivní rodiče - terén v parku je vhodný pro běhy s kočárkem. Po šlofíku v kočárku během tvého výkonu ocení deti návštěvu místní zoologické zahrady či velkého dětského hřiště.

Terén: Zpevněné lesní cesty, převážně rovina

2) Park Bezručovy sady

Dalším krásným parkem, který je hojně využíván běžci, je park Bezručovy sady. Nachází se na okraji města a nabízí řadu tras, které se klikatí lesem. Jeho terén se řadí mezi náročnější - těšit se můžeš na stoupání, seběhy a techničtější pasáže. Pokud se chystáš na trénink kopců, trailové intervaly či běh v terénu, jsou Bezručovy sady jasná volba! Po zdolání některého z kopců ti bude odměnou nádherný výhled na město.

Terén: Zpevněné lesní cesty, kopcovitý terén

3) Klášter Hradisko a Černovír

Krásné historické místo, kde můžeš spojit běhání s objevováním. Areál nabízí řadu tras, které jsou ukryty pod korunami stromů, nebo se táhnou kolem kláštera - krásné výhledy jak na město, tak okolní krajinu zaručeny! Pokud si chceš běh prodloužit, vyraz přes koleje (opatrně!) na sever až do oblasti Černovír. Nachází se zde 2,5 km dlouhá naučná stezka vedoucí podél močálů a slatiniště.

Terén: Zpevněné cesty, převážně rovina

kde_běhat_v_olomouci

4) Podél řeky Moravy

Centrem Olomouce protéká řeka Morava. Podél ní doběhneš ze severní části města do jižní, či naopak. Řeku obklopuje zpevněná stezka, kterou ocení zejména silniční běžci. Trasa je převážně rovinatá a je vhodná pro začátečníky i pokročilé běžce. Když překonáš občasné shluky lidí, užiješ si pohodový běh s výhledy na řeku a město.

Terén: Silnice, rovina

5) Pohoří Hrubý Jeseník

Necelou hodinu cesty autem z Olomouce se nacházejí Jeseníky. Druhé nejvyšší pohoří České republiky, jemuž vévodí hora Praděd (1491 m. n. m.), je ráj milovníků hor a trailových běžců! Najdeš v něm příjemné lesní rovinky, náročná stoupání i technické klesání. Pokud nemáš na víkend žádné plány, zabal si běžecký batoh a vydej se na celodenní horskou túru, nebo dlouhý trail!

Můžeš běžet rovnou za nosem, nebo si vyber jednu z několika tras a stezek, například:

  • Ovčárna - Praděd (3,7 km a 200 metrů převýšení)
  • Karlova Studánka - Praděd (9 km a 700 metrů převýšení)
  • Bělá pod Pradědem - Praděd (10 km a 860 metrů převýšení)
  • Kouty nad Desnou - Dlouhé stráně (6 km a 800 metrů převýšení)

Top4Running TIP: Pro běh v horách se vybav kvalitními trailovými botami, které mají agresivní vzorek na podrážce a podrží tě jak při výstupech, tak sebězích!

Terén: Horský kopcovitý terén

6) CHKO Litovelské Pomoraví

Plánuješ dlouhý běh? Máme pro tebe jedno super místo! A tím je chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví ležící kousek od Olomouce. Nachází se v ní mnoho různorodých stezek, probíhat budeš například podél mokřadů, luk či lesů. Vzhledem k ryzí přírodní povaze je místní terén náročnější, ale díky nádherným výhledům na přírodní krajinu stojí za to!

Terén: Zpevněné lesní cesty, rovina / kopcovitý terén

běžecké_tresy_olomouc

7) Svatý kopeček

Čtvrť Svatý Kopeček je od Olomouce vzdálena přibližně 5 km. Leží tu olomoucká ZOO a také bazilika Panny Marie. Okolí poskytuje bohaté běžecké vyžití - můžeš proběhat okolní lesy, cesty a zdolat některé vrcholky, například Hvězdu (412 m), Radíkův kopec (402 m), Andělský kopec (421 m) či doběhnout až k vysílači Radíkov (444 m). Trasy jsou vhodné jak na lehký běh, tak longrun.

Terén: Zpevněné lesní cesty, rovina / kopcovitý terén

8) Areál atletického oddílu

Dáváš přednost dráze? Pak vyraz do olomouckého atletického areálu. Tento venkovní ovál je přístupen veřejnosti a nabízí několik běžeckých pruhů. Kromě běhu zde sportovci trénují i další atletické disciplíny. Dráha je vhodná zejména na rychlostní tréninky, například sprinty, intervaly, nebo můžeš otestovat svou fyzickou zdatnost prostřednictvím Cooperova testu.

Top4Running TIP: Trávíš na oválu většinu svého času? Pak pořiď běžecké tretry a posuň své výkony na další úroveň!

Olomouc nabízí bohaté menu běžeckých tras - od parků přes dráhu až po traily. Zkrátka, každý si zde najde to své. Nezbývá nic jiného, než nazout boty a vyběhnout!

Běžecké boty pro pány Dámské běžecké boty