Vědět přesně, kolik kroků za den ujdeme, kolik kalorií spálíme, moci si v jakékoli chvilce zjistit aktuální tepovou frekvenci nebo monitorovat svůj spánek bylo ještě nedávno science fiction. Dnes už je tomu jinak. Chytré fitness hodinky a sporttestery ti mohou nabídnout dokonce ještě mnohem více!
Sportovní hodinky a jejich výhody
Dobám, kdy nám hodinky sloužily pouze k informování o aktuálním čase či datu, dávno odzvonilo. Díky chytrým hodinkám či náramkům se můžeme informovat o spoustě dalších věcí. Jaké funkce a informace ti sportovní hodinky a chytré náramky nabízejí?
- Krokoměr (počet nachozených kroků, případně měření ušlé vzdálenosti v kilometrech)
- Počet nastoupaných pater (případně nastoupaná výška v metrech)
- Počet spálených kalorií
- Tepová frekvence
- Minuty denní aktivity
- Upozornění v případě dlouhé nečinnosti (výzva k pohybu)
- Zahájení aktivity, měření aktivity (dle konkrétního sportu potom měření konkrétních informací pro daný pohyb, například u běhu průměrné tempo na jeden kilometr nebo u plavání počty uplavaných bazénů)
- Monitorování spánku
- Barometr
- Kompas
- GPS
- Notifikace (při spárování s mobilním telefonem přes Bluetooth máme možnost zapnout si upozornění na nové zprávy, hovory, e-maily…)
- Počítadlo (kliknutím si můžeme zaznamenávat například počty opakování při cvičení)
Spektrum nabízených funkcí a poskytovaných informací se liší dle konkrétní značky a typu - vždy si před koupí přečti informace o daném produktu.
Sportovní hodinky vs. fitness náramek
Sportovní pomocníky na ruku dělíme do tří základních kategorií:
- Sportovní hodinky – Primárně určeny pro sportovce, nabízejí sportovní funkce (měření kroků, kilometrů, kalorií, trackování trasy atd.), mají displej
- Chytré hodinky – Kromě sportovních funkcí nabízejí díky Bluetooth či WI-Fi připojení i další funkce (možnost psaní SMS, informace o počasí, kontrola stresu, dýchání), mají displej
- Fitness náramky – Funkce mají stejné jako sportovní hodinky s tím rozdílem, že nemají displej (nebo pouze malý), data pouze zaznamenávají (případně ukazují jen ta základní) a zobrazit si je můžeš v aplikaci na telefonu či notebooku
Jak si vybrat správné sportovní hodinky?
V první řadě si řekni, jak často a na jaké činnosti budeš hodinky reálně využívat.
Chceš je využívat primárně při sportovních aktivitách a oceníš možnost v průběhu sportování kontrolovat určité informace, například aktuální tepovou frekvenci, délku trvání aktivity, spálené kalorie? Pak pro tebe budou nejvhodnější sportovní hodinky. Pokud chceš informace pouze zaznamenávat, vyhodnotit je až zpětně a preferuješ spíše menší zařízení, zvolíš fitness náramek. Plánuješ hodinky využívat i k jiným, než sportovním účelům a jsi fanda moderních technologií? Pak zvol chytré hodinky. V závislosti na tom, co hodinky umí, se většinou pohybuje i jejich cena.
Tipy pro výběr správných hodinek
- Pokud plánuješ s hodinkami chodit plavat, případně je nesundávat na sprchování a podobně, vybírej z hodinek voděodolných.
- Většina značek již nabízí hodinky s dotykovým displejem. Dotykové hodinky doporučujeme, jelikož jejich ovládání je velmi snadné.
- Rozhodni se, zda chceš unisex hodinky, dámské fitness hodinky či pánské fitness hodinky. Sportovní náramky bývají často unisex, hodinky se často liší barvou a designem.
- Design hodinek může být čistě sportovní, nebo naopak elegantní. Záleží, jestli chceš hodinky nosit i v běžném životě například do práce, nebo pouze na sport.
- Některé hodinky mají vyměnitelný náramek, což oceníš v případě, kdy chceš hodinky sladit se zbytkem outfitu a střídat různé barvy.
- Záleží také na velikosti náramku. Pečlivě si změř zápěstí dle instrukcí výrobce. V obchodě neváhej prodejce poprosit o vybalení výrobku a vyzkoušení. U spousty fitness náramků najdeš univerzální velikost, která bude sedět na každou ruku.
- Velmi důležitý aspekt je výdrž baterie. Zajímej se o délku výdrže při reálném používání hodinek. Prodejce by vám měl být schopen na tuto otázku odpovědět.
- Koukej na recenze. Každé sportovní hodinky i fitness náramek má spoustu uživatelů, kteří se na internetu rádi pochlubí s klady, zápory a reálnými zkušenostmi s konkrétním produktem.
Proč sportovat se sportovními náramky?
Sportovní náramky a hodinky se mohou skvěle hodit jako prostředek pro zaznamenání sportovních výkonů. Ať už jde o množství spálených kalorií během fyzické nebo jen o zaznamenání samotné doby, po kterou sport probíhal. Takto si můžeš vést své statistiky v běžeckém deníku a sledovat své zlepšení. Díky funkci měření tepu si vyzkoušej běh podle tepové frekvence, tento druh běhu je ideální (nejen) pro začátečníky, protože fyzickou zátěž přizpůsobíš své reálné fyzické kondici, tím i déle vydržíš a běh vás více baví. Spousta začínajících běžců má tendenci své první tréninky trochu "přepálit" a to je také často jeden z hlavních důvodů, proč u běhu dlouho nevydrží.
Jak přesné je měření tepové frekvence?
Bohužel měření tepové frekvence s pomocí chytrých hodinek či sportovních náramků nepatří mezi ty nejspolehlivější metody měření. V rámci možností však obvykle postačuje a nové laserové snímače průtoku krve jsou již pokročilejší a tím pádem i přesnější. Jako s orientační hodnotou lze s naměřenými údaji již bez větších problémů pracovat. Pokud chceš dosáhnout při běhu co nejspolehlivějšího zaznamenání tepové frekvence, je ideálním (ne však nejlevnějším) řešením hrudní pás pro běžce, který snímá již velice přesně.
Nejlepší fitness náramky
- Náramek FitBit Charge 3 - Náramek s dotykovým displej, který ti zobrazí základní informace. Je voděodolný a navíc ke krokům, kilometrům, kaloriím a spánku si na něm můžeš spustit přímo konkrétní aktivitu a monitorovat tak informace o dané aktivitě.
- Náramek Garmin vivofit4 - Elegantní fitness náramek s barevným displejem, který tě bude motivovat ke zdravému pohybu. Náramek zaznamenává počet kroků a nachozenou vzdálenost a podle toho přizpůsobuje tvé denní cíle, které bys měl/-a každý den splnit. Dále také ukáže množství spálených kalorií a upozorní na dlouhodobější neaktivitu během dne, např. při delším sezením v práci, u počítače apod., a vyzve k pohybu.
Nejlepší sportovní hodinky
- Sportovní hodinky Garmin fenix5S Plus - Hodinky fenix jsou nejvšestrannější z celé nabídky chytrých hodinek Garmin. Mají svělý design s použitím prémiových materiálů a se snadno a rychle vyměnitelnými řemínky, jsou vhodné pro každodenní nošení k jakékoliv příležitosti, ale! Pořád jsou zejména špičkovým sporttestrem. Nabízejí nespočet profilů pro celou řadu sportovních aktivit: jde například o běh, cyklistiku, plavání, golf, lyžování a snowboarding, triatlon, chůzi a turistiku, lezení, veslování, fitness a silový trénink atd. Nová vylepšená řada všestranných multisportovních hodinek Fenix5 Plus přichází nově i s topografickými mapami, bezkontaktními platbami a přehráváním hudby.
- Garmin Forerunner 635 Music - Tento model patří k nejmenším a nejlehčím sportovním hodinkám a nabízí velmi slušnou výdrž baterie (až 1 týden v režimu chytrých hodinek, až 12 hodin tréninku s plně zapnutým GPS). Milovníci poslechu hudby při sportu jistě ocení paměť 4GB s možností uložení až 500 skladeb a přehrávání hudby z hodinek přímo do bezdrátových Bluetooth sluchátek. Model Forerunner 635 dále nabízí optické měření srdečního tepu přímo na zápěstí, multisportovní funkce a samostatné profily pro podrobné vyhodnocení
Nejlepší chytré hodinky
Chytré hodinky Apple Watch Series 5 GPS - Ty potěší i toho nejnáročnějšího zákazníka. Nabízejí opravdu to nejlepší, co ti mohou dnešní chytré hodinky poskytnout. Disponují nespočtem sportovních módů, jsou schopny samy detekovat zahájení aktivity, můžeš na nich poslouchat hudbu, monitorovat stav ovzduší, nastavit si minutku, číst si zprávy a mnoho dalšího.
Staň se členem Top4Running Club!
S námi budeš vždy rychlejší. Přidej se do našeho věrnostního programu a čerpej spoustu skvělých výhod.