Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Trailový běh: Tipy, jak začít a jak se vybavit

Trailový běh: Tipy, jak začít a jak se vybavit

29. 3. 2022 5 min. čtení

Trailový běh je krásná, ale vcelku náročná běžecká disciplína. Co běh v terénu obnáší, jaké běžecké boty na ně obout a po kterém vybavení sáhnout? Zjisti to a zamiluj se do trailu!

Jaro se pomalu (snad už opravdu!) blíží: příjemné teploty, sluneční paprsky a první zabarvené stromy přímo vyzívají k vyběhnutí ven. Stále více běžců objevuje kouzlo trailového běhu. Někteří ale stále pochybují a kladou si otázky jako: „Je trailový běh pro mě?“, „Zvládnu to vůbec se svou výdrží?“, „Jak se na to musím připravit?“. Pojď se s námi dozvědět odpovědi na tyto otázky!

Jak začít s trailovým během?

Nejdůležitější věc, kterou si pamatuj: čas a rychlost jsou při trailovém běhu až na druhém místě. Trail je převážně o pobytu v přírodě a dobrodružství! Najdi pěkný výhled, zastav se a užívej si to.

Gallery

Výhoda: Na rozdíl od silničních běhů nejsou v trailovém běhu žádná relevantní srovnání. Výškové metry, terén a obtížnost se na každém trailu liší – 10 km není 10 km.

Na nerovném terénu jsou nutností speciální boty. Trailové běžecké boty poskytují skvělou přilnavost na kluzkém a nerovném povrchu za všech povětrnostních podmínek. Mezi nejznámější modely patří například ASICS Trabuco Max, Adidas Terrex, nebo Nike Pegasus Trail - vyznačují se vysokým odpružením, pohodlím a zvláště protiskluzovou podrážkou.

Objev trailové boty!

Gallery

Co přesně znamená trailový běh?

Úplně jednoduše - „trail“ není nic jiného než turistická stezka. Trail running tedy znamená běh po nezpevněných nebo jen z části zpevněných cestách v přírodě. Terén se může značně lišit v obtížnosti. Od běhů ve vysokých horách až po stezku u řeky nebo v lese za domem.

Běh po nezpevněných cestách je mnohem namáhavější než běh po silnici a také je zpočátku pro svaly neznámý. Nejlepší je tedy začít v klidu - zvol krátkou vzdálenost a lehké tempo. I když je čas při trailovém běhu opravdu druhořadý, pro pokročilé trailové běžce, kteří běhají v neznámém terénu, má smysl běžet s běžeckými hodinkami s funkcí back-to-start.

Chci sportovní hodinky

Gallery

Někteří trailoví běžci dávají přednost běžeckým hůlkám ve strmých a kluzkých stoupáních. Hole mohou pomoci, ale zde záleží na vkusu a preferencích běžce. Pokud plánuješ dlouhý trail, nezapomeň si s sebou vzít vodu, gely nebo energetické tyčinky. Uložit je můžeš do lehkého trailového batůžku.

Gallery

Věříme, že si běh v terénu zamiluješ - objevuj nová zákoutí přírody, zdolávej výškové metry a hlavně se bav se na svém trailovém dobrodužství!

Trailové závody v ČR

V ČR se ročně pořádají krátké traily, půlmaratony či maratony v terénu, ale také extrémní vytrvalostní závody. Podívej se na výběr nejlepších závodů. Například Beskydská sedmička má neuvěřitelných 101 km! Zkrátka, závod pro opravdové běžce a vytrvalce. Naše ambassadorka Iva ho v roce 2021 úspěšně dokončila. Má proto pro tebe několik užitečných tipů, pokud se i ty rozhodneš absolvovat toto skvělé šílenství! 

Iva_runstheworld_Beskydská_sedmička

PS: Video je funkční, klikni na doprostřed na PLAY ikonu a začne se přehrávat.