Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Inspirace, motivace, odhodlání aneb Jaké jsou ty nejlepší knihy o běhání?

Inspirace, motivace, odhodlání aneb Jaké jsou ty nejlepší knihy o běhání?

8. 7. 2022 12 min. čtení

Obrovská dávka inspirace, dechberoucí běžecké příběhy či rady na efektivní trénink. Máme pro tebe tipy na nejlepší knihy o běhání, které ti zpříjemní volné chvilky a dodají ti motivaci na tvůj další výběh!

Jak lépe strávit odpočinkový den, něž s běžeckou knihou v ruce? Máme pro tebe 13 TOP knih, které ti odkryjí inspirativní příběhy, dodají motivaci a dozvíš se mnoho zajímavých informací, díky kterým zefektivníš svůj trénink. Ať už jsi běžecký profík, nebo s během teprve začínáš, přijdeš si na své!

1) L. Vacvalová: Najdu odvahu, Víc Odvahy

Lenka Vacvalová, nyní již Poláčková, je slovenská herečka, moderátorka, ale především ultraběžkyně. Její běžecké projekty mají vždy několik společných znaků - jsou dlouhé, v přírodním a drsném terénu a s charitativním podtextem. Vydej se na Lenčina dobrodružství a objev její příBĚHy. Zatím vyšly dvě její knihy:

Kniha první: Najdu odvahu

V této knize Lenka zdolává trasu dlouhou 770 km - jedná se o cestu hrdinů SNP na Slovensku. Kromě délky a náročnosti trasy se potýká také sama se sebou a svou hlavou. Během trasy lidem vypráví o svých výzvách, se kterými se dennodenně potýká a o tom, jak hledá odvahu na to jim čelit. Po cestě tě seznámí s osudy hrdinů, kteří padli v SNP a s jejich odvážnými ženami. 16 dnů dlouhý ultraběh. Bolest, vyčerpání, únava. Ale především silné a nezapomenutelné zážitky a příběhy, které se navždy vryjí do paměti.

Kniha druhá: Víc odvahy

Druhá Lenčina kniha volně navazuje na předchozí. Zde se mapuje nový, unikátní a silný příběh. Tentokrát se vydává do divoké přírody španělských Pyrenejí. Během 18 dnů na dálkové trase GR 11 zdolá 880 kilometrů s více než 42 000 metrů převýšení. Podmínky nebudou jednoduché a bude to chtít odhodlání, disciplínu a.. víc odvahy.

Typ knihy: Příběh autora, motivační & inspirativní

2) Joe De Sena: Spartan

Překážkový závod Spartan spojuje běh v terénu a překážky, mezi které patří například ručkování, šplh, hod oštěpem, plavání či nošení těžkých břemen. Knihu napsal zakladatel Spartana, Joe De Sena. Popisuje v ní svůj životní příběh, kdy se účastnil extrémních sportovních akcí, které ho formovaly jak fyzicky, tak mentálně. Řekl si, že by chtěl něco takového umožnit i ostatním - vykročit z pohodlnosti, překonat se a milovat pohyb. Spartan nyní zvedá z gauče statisíce lidí po celém světě. Vyzkoušej ho i ty a zjisti na vlastní kůži, co znamená motto: Pochopíš až v cíli.

Typ knihy: Příběh autora, motivační & inspirativní

SpartanRace_překážkový_závod

3) Ch. McDougall: Zrozeni k běhu (Born to Run)

Běžecký bestseller a jedna z nejznámějších běžecky-motivačních knih, kterou si můžeš přečíst. Vypráví příběh autora, který utrpěl vážné zranění. A ne jedno. Bezmoc, bolesti a lékařská vyšetření málem Christophera donutily s běháním skončit. Místo toho však zamířil do míst v Mexiku, kde žijí nejrychlejší běžci na planetě - Tarahumarové. Ti nemají žádné speciální běžecké vybavení, běhají pouze v sandálech a navíc v extrémních podmínkách. Jak je to možné? Vydej se na tuto cestu a prožij s autorem jeho vzestupy i pády. Dozvíš se také několik vědeckých poznatků, které můžeš aplikovat či modifikovat do svého běžeckého tréninku.

Typ knihy: Příběh autora, motivační & inspirativní, z části fikce - některé skutečnosti jsou mírně upraveny, proto ber knihu s větším nadhledem

4) R. Kujan: Běhej, dokud můžeš

Motivační příběh českého běžce Reného Kujana. Býval úplně normální hobby běžec, který nazul běžecké boty a vyběhl pokaždé, kdy se mu chtělo. Jednoho dne se ale vše změnilo - na místě spolujezdce byl účastníkem těžké dopravní nehody. Auto se srazilo s protijedoucím a v tom okamžiku se mu život obrátil vzhůru nohama. Od doktorů si vyslechl prognózy, že už nikdy nebude běhat. Jenže René se nevzdal. Kniha popisuje jeho návrat k běhu, pobyt na Islandu, který proběhal křížem krážem a jeho mentální evoluci. Nebyla to krátká a jednoduchá cesta, ale stála za to. A tuto myšlenku chce předávat ostatním - Nevzdávej se svých snů, věř v sebe a hledej způsoby, jak jich dosáhnout.

Typ knihy: Příběh autora, motivační & inspirativní

5) S. Jurek: Jez a běhej

Ultramaratonec Scott Jurek má na kontě několik světových prvenství a rekordů v této disciplíně. Mezi ně patří například americký rekord v běhu na 24 hodin - uběhl 266 km za jediný den. Jeho  inspirativní kniha Jez a běhej nabízí pohled do hlavy běžce, který má ambice dostat se až na vrchol. Jak pracuje se svými myšlenkami, co vše obnáší jeho tréninky a jaké věci běhu obětoval? Scott Jurek vypráví svůj vlastní běžecký příběh o lásce a vášni k tomuto sportu. V knize navíc najdeš také plno veganských receptů.

Typ knihy: Příběh autora, motivační & inspirativní

Nike_běžecké_boty

6) K. Jornet: Běhej nebo zemři

Životní příběh Kiliana Jorneta, famózního ultraběžce a nejlepšího skialpinisty všech dob, který již ve svých 20 letech překonal desítky rekordů. Knihu přečteš jedním dechem, protože jeho výkony ti doslova dech vyrazí! Příběh lásky a vášně k běhu, vysokým horám, nadmořské výšce a nezlomného odhodlání zdolávat mimořádně náročné a extrémní výzvy. Vítej ve světě Kiliana Jorneta!

Typ knihy: Příběh autora, motivační & inspirativní

7) M. Škorpil: Běžecká bible Miloše Škorpila

Jak název napovídá, jedná se o komplexní počin, ve kterém se dozvíš běžecké základy, ale i odpovědi na časté běžecké otázky. Dočteš se, jak trénovat na svou první pětku či maraton a najdeš cenné informace o sportovní výživě, vybavení či regeneraci. Kniha, kterou každý běžec musí mít!

Typ knihy: Návod, příručka

8) J. Koop: Základy ultramaratonského tréninku

Láká tě ultramaraton, nebo se na něj už aktivně připravuješ? Pak pořiď tuto knihu, která ti poskytne nový úhel pohledu na celou přípravu. Připrav své tělo i hlavu na extrémní výkon a získej cenné rady od těch nejpovolanějších. Trénuj tvrdě, ale chytře!

Typ knihy: Návod, příručka

9) Š. Cipro: Běhej se psem

Kompletní průvodce světem Canicrossu, ve kterém si osvojíš základy, které jsou pro lepší pochopení znázorněny na fotografiích. Vyraž ven s svým psím parťákem a hýbejte se společně!

Typ knihy: Návod, příručka

Běžecký_trénink

10) J. Novák: Zátopek … když nemůžeš, tak přidej!

Komiksové zpracování příběhu jednoho z nejslavnějších sportovců u nás i ve světě. Emil Zátopek a jeho legendární výrok, že “Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů”. Vydej se na komiksovou cestu životem Emila Zátopka a oživ si střípky z jeho sportovního i osobního života.

Typ knihy: Komiks, Životní příběh

11) The Terrible and Wonderful Reasons Why I Run Long Distances

Žádné rady, žádná motivace, žádné hluboké myšlenky. Tato kniha se skvěle hodí na odlehčení a pobavení. V překladu znamená “Strašné a úžasné důvody, proč běhám dlouhé vzdálenosti”. Komiksové zpracování, které tě bude bavit! Kniha je k dispozici v audio podobě a pouze v Angličtině, ale vzhledem ke komiksové povaze ji hravě zvládnou i začátečníci.

Typ knihy: Komiks, Na odlehčení

12) Zápisník běžkyně

Nejde o knihu, ale - jak název napovídá - o běžecký zápisník. Chceš mít přehled o svých bězích a mít je vždy přehledně na papíře? Pak je tento zápisník to pravé. Můžeš si zapisovat uběhnuté kilometry, čas, typy běhů a své pocity při tréninku.

13) P. Kolář - Labyrint pohybu, Posilování stresem

A bonus na závěr. Tyto knihy sice nejsou o běhu, ale své místo zde rozhodně mají. Prof. Kolář je jedním z nejuznávanějších fyzioterapeutů na světě. Zaměřuje se zejména na pohybovou patologii u dětí. Knihy, které napsal, jsou nabité informacemi o fungování těla a hlavy jako celku. Dozvíš se základní principy pohybu, co předchází zranění, že stres není nepřítel a jak s ním pracovat. To vše ti pomůže lépe porozumět svému tělu a díky tomu můžeš posunout své běžecké tréninky na vyšší úroveň!

Dávka motivace a nových informací zaručena. Nezbývá nic jiného, než obout běžecké boty, obléct sportovní oblečení a vyběhnout!

Běžecké boty Běžecké oblečení