END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů Kup teď

Jak si vybrat hodinky na běhání

V dnešní době si snad každý běžec s prvními uběhnutými kilometry kupuje rovnou i sportovní hodinky na běhání. Je však potřeba si říct, že si nekupuje jen hodinky, kupuje si zhmotnělou formu motivace, trenéra a záznamník aktivit zároveň.

Vyber si sporttester v Top4Running.

Je to zcela pochopitelné, pomocí tohoto motivátoru si dokáže udržet své běžecké tréninky, pomocí trenéra pak sleduje, zda plní své cíle, které si stanovil (počet kilometrů, počet spálených kalorií nebo rychlost) a pomočí záznamníku vidí všechny své aktivity v přehledném kalendáři v běžecké aplikaci, kam se výsledky z hodinek přenáší.

V dnešní době je však na trhu spousta sportovních hodinek, že je kolikrát ten největší oříšek si hodinky správně vybrat, než pak s nimi jít běhat. Na co si dát pozor a čemu věnovat při výběru sporttesteru zvláštní pozornost? S tímto ti ráda poradím v následujícím článku.

Hodinky na běhání s měřením vzdálenosti

GPS je snad hlavním atributem, proč si běžci hodinky pořizují. Dokáže sledovat uběhnutou trasu, ukazovat aktuální zdolanou vzdálenost a díky tomu i běžecké tempo. Je to skvělá motivace při běhu, kdy si snad každý běžec hraje s myšlenkou, že si ještě oběhne ulici, aby dorovnal kilometry. Navíc, jestli chceš sledovat své pokroky, kilometráž je pro tebe vážně důležitá. Pořizovat si hodinky bez GPS bys měl zvažovat v případech, kdy běháš především vevnitř na páse, popř. na oválu.

Vyber si sporttester v Top4Running.

Hodinky s měřením tepu

Pomocí tepu si dokážeš určit zóny, ve kterých běháš. Novější modely sporttesterů již mají nastavitelný alarm, který tě upozorní na překročení určené hranice. Sledování tepové frekvence je skvělé při pokročilejších trénincích, kdy by běžec měl se zvyšujícími naběhanými kilometry tep spíše snižovat. Existuje však spousta běžců, kteří na tep vůbec nekoukají a pak si ho třeba jen zpětně, orientačně zkontrolují v aplikaci. Formy měření jsou dvojí. Můžeš mít hodinky s čipem, který tep snímá rovnou z ruky, anebo si k hodinkám pořídit hrudní pás, který tep měří přímo u srdce. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Pro lehčí běhání jsou hodinky zcela dostačující varianta. Pokud máš v plánu běhat přesné intervaly na tepovku, pořiď si rovnou pás. Existuje spousta diskuzí o ne/přesnosti měření, a i když výkyvy mezi hodnotami z hodinek a pásu jsou zanedbatelné, pro tvůj trénink by mohly být stěžejní.

Tip: Sportovní hodinky můžeš využít i ke změření svého VO2Max.

Chytré hodinky na běhání

Nevíš, zda chceš chytré hodinky s notifikacemi a propojené s telefonem, nebo jen sporttester, který ti ukáže tvé běžecké výsledky? Základem je říct si, jaký máš na hodinky rozpočet. Za chytré hodinky si samozřejmě připlatíš a ideálně k nim mít rovnou i smartphone, do kterého si stáhneš aplikaci, která bude s hodinkami komunikovat. Například chytré hodinky Garmin, ti měří celodenní činnost, spálené kalorie, délku a kvalitu spánku a spousty dalších aktivit. Samozřejmě k běhání je nepotřebuješ, ale je to taková sranda, která mě osobně baví sledovat nejvíce. Hodinky se dají kdykoliv od telefonu odpojit a fungují jako běžné sportovní hodinky. Obyčejné hodinky s GPS bez smart notifikací jsou zase mnohem jednodušší, vezmeš si je na ruku před během, dělají ti parťáka několik kilometrů, ale spát jdou zase samy. Taky to má něco do sebe - nejsi tolik závislý na technologiích.

Vyber si sporttester v Top4Running.

Proč si vlastně pořídit hodinky na běhání?

Především proto, že se odpoutáš od svého telefonu. Na pár desítek minut ho necháš doma, klidně ať si zvoní, ale ty vyběhneš s čistou hlavou, anebo se s ní minimálně vrátíš. Běhání je skvělý očistec a právě díky hodinkám si ho užiješ o to více.
Hodinky ti také pomohou ve sledování tvého tréninku a uvidíš, jak se sám zlepšuješ.

Informace během běhu jsou právě ty nejdůležitější. Budeš v obraze, jak dlouho a jak rychle běžíš, kolik jsi toho už uběhl, v jaké tepové zóně se nacházíš a nebo třeba dostaneš i informaci, že jsi zrovna vběhl do Strava segmentu.  

Pokud to s běháním myslíš opravdu vážně, tak hned další položkou za botami a sportovním oblečením by měly být právě hodinky na běhání. Věř mi, že litovat nákupu rozhodně nebudeš!

A pokud stále nevíš, které si vybrat, přijď k nám do prodejny Top4Running v Náplavní 1, kde ti rádi s výběrem pomůžeme.

 

Nekonečně spokojených kilometrů s tvými novými hodinkami přeje Iva Runs the World