END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů Kup teď
Jóga, druhy jógy a pomůcky

Jóga, druhy jógy a pomůcky

9. 4. 2020 10 min. čtení

Jógu může cvičit každý. Ale jak si vybrat tu správnou, jak začít a jak se vůbec vyznat ve všech těch pojmech? Vše se dozvíš v tomto článku.  

Co je jóga?

Jóga je systém cvičení psychosomatického charakteru, tedy propojení fyzických a duchovních aspektů cvičení. Mnoho začátečníků při prvním kontaktu s jógou využívá jen její fyzickou stránku, nicméně jóga je především o propojení těla s dechem, dechu s myslí a nakonec i o překonání hranice mysli. Filozofií jógy je překonat nepravé ego, jednoduše odpoutat se od závislosti na existenci hmotného těla, které je podle ní zdrojem utrpení a pracovat na duševní spokojenosti a naplnění.

Pro člověka je první setkání s tímto druhem cvičení určitě nezvyklé, není o počtu opakování ani o tom vydržet na sílu co nejdéle v nějaké pozici. Je hlavně o tom cítit se dobře, najít v sobě rovnováhu a pohodu, relaxovat svoji mysl, uvolnit se. Jak si tedy takové cvičení jógy představit? Jógy existuje mnoho druhů a ty nejdůležitější z nich si popíšeme v následujících řadcích.

Joga

Jaké druhy jógy existují? 

Hatha jóga 

Nejčastěji vyhledávaná a cvičená, má rekonvalescenční a terapeutické účinky. Jedná se o vědomé řízení dechu a zaujímání a držení jednotlivých ásán (pozic těla). Dochází tak k redukci stresu a napětí, k odstranění blokád fyzických i psychických Může pomoci také s podporou funkce vnitřních orgánů či metabolismu. Je vhodná pro širokou veřejnost i začátečníky.

Často můžete vidět muže i ženy v krkolomých pozicích, nad kterými zůstává rozum stát. Hatha jógou lze totiž výborně zlepšit mobilitu a ohebnost svalů a šlach (jako samozřejmě i dalšími druhy jógy), což je dobré i pro silový trénink či jakýkoliv jiný sport. Vše je o pravidelném a správně prováděném cvičení. 

Vinyasa jóga 

Dynamičtějí forma jógy. V tomto případě se již nejedná o držení v jednotlivých ásánách, ale o plynulé přesuny z jedné do druhé na vlně dechu. Nádech noha, výdech ruka, toto na hodině vinyasy uslyšíte často. Můžeme ji chápat také jako flow, pozice jsou mezi sebou vzájemně propojeny a navazují na sebe. Je vhodná pro aktivnější, případně fyzicky zdatnější jedince, kteří už mají zkušenosti s hatha jógou a se základními ásánami.

Aštanga jóga  

Fyzicky jeden z nejnáročnějších typů jógy. Je podobná vinyase, sestavy pozic se však neustále opakují. Musím zdůraznit, že stále není důležitý, kolikrát člověk jednotlivou sestavu zopakuje, ani jak rychle, každý jedinec cvičí v rytmu svého dechu naučenou sestavu a snaží se dosáhnout vyrovnaného stavu mysli (meditace).

Kundaliní jóga

Velmi vhodná pro každodenní cvičení. Tato jóga má jasně určené sestavy, každá však slouží k něčemu jinému. Na každý váš problém, neduh i touhu má tato jóga svou sestavu. Proto je velmi variabilní a je vhodná pro ty, kteří hledají rychlé a hmatatelné výsledky.

joga

Tímto jsem vyčerpala základní rozdělení druhů jógy tradičních forem. Dostávám se tak k modernějšímu pojetí jógy a k jejím nově vznikajícím typům, na které můžete narazit při výběru vhodné lekce pro vás v mnoha studiích.

Power jóga

Rozvíjí sílu a ohebnost těla, více se soustředí na tělesnou schránku našeho těla. Zapojuje pánevní dno a hluboký stabilizační systém (core), slouží tedy k prevenci bolesti zad ve všech oblastech páteře a k celkovému posílení všech svalů těla. Nezapomíná se však na propojení cviků s dechem, což je důležité při cvičení jakéhokoliv druhu jógy.

Hormonální jóga 

Sestava cviků z hatha a kundaliní jógy, která trvá 30 minut a má pomoci s produkcí a harmonizací hormonů. Může odstranit nepříjemné projevy menopauzy, PMS (premenstruačního syndromu) či lze využít také jako pomocná léčba neplodnosti. Hormonální jógu u nás vyučuje na svých seminářích Šárka Simonidesová a to v rámci celé ČR. 

Bikram jóga 

Jóga cvičená v místnosti vyhřáté na 42 stupňů, 90 minut. Jedná se o sled 26 pozic z hatha jógy, které na sebe plynule navazují (to je rozdíl oproti “hot józe”, která se těchto pravidel nedrží striktně, teplota může být mírnější, trvání lekce je kratší a pozice se mění dle libosti cvičitele). Často se člověk může dočíst o zaručeném hubnutí, vyplavování toxinů apod. po cvičení tohoto druhu jógy. Nicméně nikdy nebyly dokázány tyto výsledky žádnou studií, vyšší teplota při cvičení sice působí zvýšené pocení, nicméně na počet spálených kalorií vliv nemá a toxiny účinně odbourává vylučovací a trávicí soustava. Proto tento styl jógy považuji za sporný a fyzicky méně zdatným jedincům, kteří nejsou plně zdraví bych jej rozhodně nedoporučila.

joga

Všechny tyto základní druhy jógy lze cvičit doma, kromě bikram jógy (pokud tedy nevlastníte saunu). Pokud nechcete, není tedy vůbec nutné začít s jógou ve studiu. Dá se začít cvičit doma podle videí (doporučuji kanál YogaWithAdriene, vhodný pro naprosté začátečníky, Adriene je moc milá, její angličtině jde krásně rozumět a má sestavu pro každou příležitost, každý level pokročilosti a každý případný problém).

Existuje samozřejmě spousta dalších druhů jógy, které se mezi sebou vzájemně kříží a propojují. Za raritu považuji tzv. nahou jógu (asi netřeba dalšího vysvětlování), která se sice může zdát šílená, nicméně je velmi dobrá pro posílení sebevědomí a pro poznání vlastního těla. Ve studiu ji pro klid duše ostatních nepraktikujte, ale v klidu si takto doma zacvičte! Můžete se také setkat s obličejovou jógou, při které dochází k zatínání a následnému uvolňování svalů obličeje, díky kterému pak údajně dochází k omlazení a vypnutí pokožky, její regeneraci a čištění.

joga 

Můžu také cvičit jógu? A co k tomu potřebuji?

Jógu může (a měl by) cvičit naprosto každý, nedělá rozdíly ve věku, pohlaví, rase, náboženství či fyzické zdatnosti. Jógu mohou praktikovat i těhotné ženy, pro ně existují samozřejmě také speciální lekce. Stačí si tedy jen vybrat správný druh jógy k vašim potřebám, najít video a začít cvičit doma. Je skvělé jógu praktikovat denně, vyhradit si na nich alespoň 15-30 minut, zrelaxovat svoji mysl třeba hned ráno před náročným dnem, nebo naopak večer pro uklidnění. Častější cvičení jógy je balzámem pro tělo i duši.

Ke cvičení určitě doporučím kvalitní podložku, která neklouže po povrchu parket či lina (nebo případně doma koberec). Cvičí se naboso, nebo můžete využít speciální ponožky či obuv na jógu. Oblečení volte to nejpohodlnější co máte, může být i volnější, ale překážet by nemělo. Hlavně se musíte cítit dobře, to mějte na mysli i během cvičení. 
 

Lucie Rejdová

Být členem Top4Running Club se vyplatí

S námi budeš vždy rychlejší. Přidej se do našeho věrnostního programu a čerpej spoustu skvělých výhod.

Přidej se do klubu