END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů Kup teď
Kam si jít v Brně zaběhat? Příjemná rovinka i poctivý trail.

Kam si jít v Brně zaběhat? Příjemná rovinka i poctivý trail.

3. 3. 2023 8 min. čtení

Kde běhat v Brně a okolí? Vybrat si můžeš jak příjemnou rovinku v parku, tak kopcovitý a technický terén. Omrkni ta nejlepší místa a trasy!

Moravská metropole v sobě skýtá bohatý výběr běžeckých tras a míst. Ať už běháš po silnici, nebo preferuješ trail, najdeš si tu to své. Vyber si z našich tipů a vyběhni!

1) Park Anthropos a okolí

Krásná trailová trasa, při které jen těžko uvěříš, že jsi stále téměř v centru Brna. Kopce, seběhy, lesy, louky. Vybíháš od muzea Anthropos - přes Oboru Holednou do části Bystrc (cca 6 km) - dále k Zoo Brno (2 km) - a pokud nohy dovolí, tak ještě kousek k Brněnské přehradě (2 km). Celkem tento trail vychází na 10 km s 300 výškovými metry. Pokud chceš spíše okruh, tak si bohatě vystačíš s kopci a stezkami přímo nad Anthroposem - oblíbeným cílem je například vyhlídka Kamenná kolonie.

Terén: Trail / místy silnice, kopcovitý terén

2) Park Lužánky

Oblíbený park přímo v centru, zejména u hobby běžců či začátečníků. Jsou v něm zpevněné rovinaté cesty, takže je horkým kandidátem na tvé oblíbené místo pro tvé běžecké začátky, či běhání s kočárkem! Zaběhnout si v něm můžeš vzdálenosti od 5 - 8 km, ale pokud ti nevadí kroužit, tak i 10 - 12 km. Kromě běžeckého vyžití nabízí park kurty na tenis či volejbal.

Terén: Zpevněné cesty / asfalt, rovina

3) Obora Holedná

To pravé místo pro tvé tréninky na trailový či OCR závod, ale i pokud chceš jen vyrazit do víru přírody. Obora Holedná ti nabízí lesní cesty, stoupání i seběhy, takže zde nasbíráš solidní počet výškových metrů. Vyrazit sem můžeš buď na základní kratší okruh (cca 7 km), vydatný trailový long run (cca 15 km), ale také silový trénink kopců.

Top4Running TIP: Na běhy v terénu obuj trailové boty, které mají agresivní vzorek na podrážce a podrží tě na nezpevněném, kluzkém a různorodém povrchu.

Terén: Trail, kopcovitý terén / rovina

Asics_běžecké_boty

4) Brněnská přehrada

Na severozápadním kraji Brna se nachází rozsáhlá Brněnská přehrada (Prýgl), kolem které vede okruh dlouhý 15 - 16 km. Ten je převážně po rovinatý a doběhnout můžeš až k Hradu Veveří. Ale to není vše! Kromě toho nabízí okolí přehrady doslova trailový ráj! Stoupání, seběhy a pravý lesní terén, částmi i dost technický. Je tedy pouze na tobě, na jaký terén máš dnes chuť!

Terén: Zpevněné cesty / asfalt, rovina kolem přehrady, trail se stoupáním v širším okolí přehrady

5) Podél Svratky: Hala Rondo - Olympia (NC)

Příjemná cyklostezka na nábřeží podél řeky Svratky. V létě se jedná o extra frekventovaný úsek, proto se připrav na možné kličkování mezi částí brněnského obyvatelstva. U Haly Rondo se můžeš rozehřát a vyrazit. Trasa je rovinatá, takže ideální pro začátečníky, ale i pro pokročilé, pokud máš v plánu tempo běh či fartlek. Trasa měří přibližně 6,5 km, tam a zpět tedy 13 km. Nechceš běžet takovou vzdálenost? Nevadí! Otoč to buď na Heršpickém mostě (2,1 km / 4,2 km celkem) či na Dolnoheršpickém mostě (4,5 km / 9 km celkem)

Terén: Asfalt, rovina

6) Okolí Brna: Rajhradice - Opatovice - Židlochovice

Chceš utéct městskému ruchu do přírody? Hned za hranicemi Brna máš k dispozici trio Rajhradice - Opatovice - Židlochovice. Rovinatá oblast bez přítomnosti aut či hučení šaliny. Proběhnout se můžeš po zpevněných cestách jak o samotě, tak se s svým čtyřnohým parťákem, který takovou společnou aktivitu v přírodě jistojistě ocení!

Top4Running TIP: Jak začít běhat se psem? Přečti si naše rady do začátku a zamiluj se do canicrossu!

Terén: Zpevněné cesty / asfalt, rovina

7) Cyklostezka Maloměřice - Dobřany - Bílovice nad Svitavou

Krásná asfaltová trasa vedoucí lesem. Začínáš na zpevněném břehu řeky Svitavy, doběhneš až do Bílovic a poté zase zpět. Trasa měří přesně 10 km, takže perfektní místo na (první) desítku!

asics_běžecké_boty

8) Soběšice - Adamov

Nad sídlištěm v Soběšicích se ti otevře obrovský les plný cestiček, stezek a kopců. Další brněnské místo pro trailový běh. Délku trasy si zvolíš podle sebe - kratší okruh (5 - 7 km) či delší trasa (nad 10 - 15 km). Milovníci trailu si zde přijdou na své, protože kromě klasického běhu mohou své nohy potrápit při tréninku kopců na některém z mnoha vrcholků.

Terén: Trail / lesní cesty, rovina / kopcovitý terén

9) Park pod Špilberkem

“Špilas” je brněnská klasika, kde můžeš zakončit svůj běh centrem Brna. Výhodou je, že Špilberk nabízí kombinaci příjemného s užitečným - vzhledem k centrální poloze hradu si po běhu vyraz na dobrou kávu či jídlo do některého z brněnských bister. Musíme tě však upozornit, že na Špilberk vede poměrně výživné stoupání. Ale slibujeme, že prostředí hradu spolu s výhledem na Brno a okolí stojí za to! Okruh v parku kolem Špilberku měří přibližně 2 km, takže je ideální na krátké běhy či intervalový trénink kopců.

Terén: Asfalt, rovina / místy stoupání

10) Kolem Medláneckého letiště

Kolem letiště Medlánky na severu Brna najdeš přibližně 6 km dlouhou trasu. Začíná u Vodárny, dále vede směrem k brněnské části Komín a poté zlatý hřeb výběhu - Medlánecký kopec. Nahoře si dopřej odpočinek a poté vyraz buď směrem k domovu, nebo vyklusej zpět k Vodárně, což bude dalších 2,5 km navíc.

Terén: Asfalt / nezpevnění cesty, rovina / místy stoupání

Vybav se na Top4Running a pojď s námi rozběhat Brno!