Speciální akce na vybrané modely Nakupuj
Kde běhat v Plzni a okolí? 9 oblíbených tras a míst.

Kde běhat v Plzni a okolí? 9 oblíbených tras a míst.

27. 2. 2023 8 min. čtení

Jaká jsou nejlepší místa, kam si jít v Plzni zaběhat? Máme pro tebe oblíbené lokality na silnici, v terénu, ale i na dráze. Vyber si a rozběhni to s Top4Running!

Čtvrté největší město České republiky nabízí kromě krásného historického centra bohaté sportovní vyžití. Jaké jsou nejoblíbenější plzeňské lokality pro sběr běžeckých kilometrů?

1) Bolevecké rybníky

Bolevecké rybníky se nacházejí v severní části města a nabízejí malebnou běžeckou trasu kolem třech rybníků. Celkový okruh kolem všech tří rybníků měří přibližně 7 km, ale trasu si můžeš libovolně zkrátit - tím, že poběžíš pouze kolem jednoho rybníku, nebo prodloužit - dáš si více okruhů! Okolí Boleváku ti nabízí skvělé běžecké prostředí, kde se vyřádí jak zkušený běžec, tak hobbík. Navíc zde najdeš workoutové hřiště pro silový trénink a samozřejmě velký rybník, kde se můžeš buď osvěžit po běhu, nebo si dát pár temp na uvolnění svalů!

Terén: Mix lesní cesty / asfalt, převážně rovina

Top4Running Tip: Mrkni na náš výběr bot na lesní cesty.

2) Borský park

Borský park je největším plzeňským parkem, do kterého denně zamíří několik desítek lidí - chodci, cyklisti a také běžci. Vzhledem k několika cestičkám, které protínají park, si můžeš vytvořit svou vlastní trasu, která může mít 3 km, 5 km, ale i 10 km a více. Pokud si chceš běh prodloužit, vydej se za hranice parku k vodní nádrži České údolí. Kromě běžeckého tréninku si tu můžeš dát i silový trénink s vlastní vahou, nebo třeba zahrát minigolf!

Terén: Mix lesní cesty / asfalt, převážně rovina

3) Lobezský park

Čeká tě trénink kopců, nebo si chceš jen zpestřit běžeckou rutinu různorodým terénem? Pak vyraz do Lobezského parku! Stezky a cesty v něm vedou různorodým terénem do kopce a z kopce. Pokud se chystáš třeba na trailový závod, Lobezský park je skvělé místo k tréninku. Výběhy do kopců můžeš vyměnit či zkombinovat s celkem dlouhými schody. Zkrátka, o výživný trénink bude postaráno! Nedaleko parku vede pak příjemná rovinka podél řeky Úslavy na rozběh či výklus. 

Terén: Lesní zpevněné cesty, kopcovitý terén / rovina

Trailový_běh_salomon

4) Podél řeky Radbuzy z centra

Plzní protékají celkem čtyři řeky, takže jestli si chceš užít příjemnou rovinku podél vody, stačí obout běžecké boty a vyrazit do víru velkoměsta! Z centra to můžeš vzít třeba podél řeky Radbuzy. Ze Štruncových sadů, kde se můžeš zahřát a rozběhat, se vydej podél Radbuzy směrem na Náplavku a poté dál podél vody po cyklostezce. Zpátky to do centra to můžeš otočit na jedné z lávek - ta bližší je Papírenská lávka, dále je pak Doudlevecká lávka. Celkem má tato trasa cca 5 km či 7 km, v závislosti na místě, kde to otočíš zpět.

Terén: Asfalt, rovina

Top4Running Tip: Na asfalt obuj třeba běžecké boty do města.

5) Podél řeky Úhlavy

Řeka Úhlava, která do Plzně proudí až se Šumavy, nabízí také krásnou trasu směrem z města. Startuj v Doudlevcích nebo na Východním předměstí a běž podél řeky směrem Hradiště. Pokud plánuješ dlouhý běh, můžeš si trasu prodloužit ještě dál do Radobyčic, kam vede zelená stezka či cyklostezka.

Terén: Asfalt / polní zpevněné cesty, převážně rovina

6) Radobyčice

A v okolí Plzně, respektive u Radobyčic, ještě zůstaneme, protože se jedná o oblíbené místo pro trailový běh. Na výběr máš několik tras od lehkých až po náročné. Doběhnout můžeš třeba na vrchol Val (435 m. n. m.), nebo jen probíhat místními lesy a užívat si trailový ráj kousek od města.

Terén: Trail / polní zpevněné cesty, mírně kopcovitý terén

Kde_běhat_v_Plzni_adidas

7) Malebné Brdy

Ještě nemáš plán na víkendový dlouhý běh? Pak pro tebe máme řešení! Vyraz do nedalekých Brd, kde je nespočet běžeckých tras a navíc v krásné přírodě. K dispozici máš několik stezek po asfaltu (cyklostezky), lesní cesty, kamenitá stoupání či technické seběhy. Auto můžeš nechat třeba v obci Strašice či Skořice a hurá do brdských lesů! Jaké jsou oblíbené běžecké cíle?

  • Skořice - Padrťské rybníky - Skořice = 14 km
  • Skořice - vrch Praha (862 m. n. m.) - Skořice = 20 km
  • Strašice - dopadová plocha Jordán - Strašice = 23 km
  • Strašice - Skládaná skála - Strašice = 12 km
  • Strašice - vrch Hlava (788 m. n. m.) - Strašice = 15 km

Terén: Trail / polní zpevněné cesty, kopcovitý terén

Top4Running TIP: Vybav se na běh v terénu kvalitní trailovou obuví, která tě podrží na nezpevněném povrchu!

8) Kilometrovka

Jak název napovídá, jedná se o chráněnou alej, která měří přibližně jeden kilometr. Nachází se v centru města a lemuje ji přibližně 300 stromů. Kilometrovka může být vhodným místem pro běžce začátečníky a jejich krátké běhy nebo trénování běžecké techniky, ale také pro pokročilé běžce, kteří si zde mohou odtrénovat rychlostní intervalový trénink či sprinty.

Terén: Asfalt, rovina

9) Atletický stadion města Plzně

I pro track & field atlety máme tip! Pokud si chceš dát trénink na dráze, vyraz na atletický stadion do plzeňské části Skvrňany. Pokud se zde nekoná atletická soutěž, je volně přístupný veřejnosti. Vyřádit se můžeš na oválu o osmi drahách v délce 400 metrů. Vnitřní prostory jsou určeny dálkařům, tyčkařům, výškařům, diskařům nebo kladivářům.

Terén: Dráha, rovinka

Top4Running TIP: Na trénink či závod na oválu jedině v tretrách! Vyber si na Top4Running to pravé obutí.

Obuj běžecké boty a rozběhej Plzeň!