END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů -- days --:--:-- Kup teď
Kde běhat v Praze? TOP místa na silnici i trail

Kde běhat v Praze? TOP místa na silnici i trail

14. 6. 2022 16 min. čtení

Praha není jenom most a hrad. Najdeš v ní spoustu míst pro své běžecké tréninky. Asfaltové rovinky, kopcovité traily i atletické dráhy. Obuj běžecké tenisky a objevuj s Top4Running!

Možná žiješ v přesvědčení, že Praha je pouze placka, narvané tramvaje či panelákové oblasti. My tě přesvědčíme o opaku! V hlavním městě najdeš mnoho “run-friendly” míst, kde můžeš provětrat své běžecké boty. Různorodé povrchy, kde potrénuješ jak rychlost - intervaly, sprinty či výběhy do schodů, tak vytrvalost - dlouhý běh, výklus. 

Připravili jsme pro tebe TOP běžecké trasy v Praze, které jsme rozdělili do čtyř kategorií:

 • Silniční běhy v Praze
 • Pražské traily
 • Atletické ovály
 • Schody

Kde běhat v centru Prahy a jaké běžecké trasy se nacházejí na okraji? Pojď s námi objevit běžecké kouzlo Prahy.

1) Pražské silniční trasy

Běhat po tvrdém povrchu v Praze neznamená běhat na sídlišti mezi paneláky. Mrkni na běžecké lokality, které se nachází v přírodě či v historickém srdci Prahy. Rovinky, které potěší jak běžce začátečníka, tak ostříleného profíka.

Stromovka

Královská obora se skvělou dostupností. Velice oblíbená běžci, cyklisty i rodiny s dětmi, proto se připrav na větší koncentraci lidí. Atmosféra “Hyde Parku” tě ale strhne. Běh mezi stromy a podél jezírek je skvělý relax, budeš si zde užívat každý kilometr. Kromě běžeckého tréninku si zde můžeš zacvičit i silově na jednom z workoutových hřišť.

Lokalita: Praha 7
Vzdálenost / okruh: cca 5 km
Typ: Převážně asfalt, rovinka

Pánské běžecké boty na silnici Dámské běžecké boty na silnici

Ladronka

Ve sportovně-rekreačním areálu v blízkosti Vypichu se nachází speciální trasy pro cyklisty a in-line bruslaře. Využít je můžeš samozřejmě také k běhu. Ladronka je díky kvalitnímu a rovinatému terénu velice oblíbené sportovní místo v Praze, takže i zde počítej s více lidmi, hlavně v letních dnech. 

Lokalita: Praha 6
Vzdálenost / okruh: cca 4 km
Typ: Převážně asfalt, rovinka

Náplavka

Běhy po Náplavce podél Vltavy patří v Praze mezi ty nejoblíbenější, proto se (ano, i zde) připrav na větší davy. Na nábřeží potkáš několik běžců, cyklistů, chodců a turistů. Vyplatí se přivstat si a vyběhnout v ranních hodinách. Budeš mít Náplavku pro sebe a objevíš kouzlo probouzející se Prahy. Běžet můžeš na obě strany - buď směrem ke Žlutým lázním či na druhou stranu ke Karlovu mostu. Z tohoto důvodu je Náplavka a navazující cesty vhodná na krátké i dlouhé běhy.

Lokalita: Praha 1
Vzdálenost / okruh: 5 - 15 km
Typ: Převážně asfalt, rovinka

Top4Running TIP: Hledáš botu na dlouhé běhy? Omrkni unboxing naší ambassadorky Ivči na lehkou botu adidas Adizero Prime x Strung.

Silniční_běh

Letná

Letenská pláň spolu s Chotkovými sady a Královskou zahradou nabízí příjemný okruh téměř v centru Prahy, ale zároveň v přírodě mezi stromy. Nacházejí se zde také legendární Letenské schody, které prověří tvou silovou přípravu a stehenní svaly. Odpočinou si můžeš nahoře u kyvadla, kde si můžeš vychutnat výhled na celou Prahu. Při chuti na delší běh zamiř do nedaleké Stromovky.

Lokalita: Praha 7
Vzdálenost / okruh: cca 3 km
Typ: Převážně asfalt, rovinka 

Riegerovy sady

Místo ve Vinohradech s ikonickým výhledem na Pražský hrad. Okruh je poměrně malý, pouze 1,5 km, za to v něm vystřídáš rovinky, kopce i seběhy. Ideální místo na sprinty do kopce, intervaly a následný výklus. V Riegráčích se nachází také workoutově hřiště, kde si můžeš odjet silový trénink.

Lokalita: Praha 3
Vzdálenost / okruh: cca 1,5 km
Typ: Převážně asfalt, rovinka s mírným stoupáním

Top4Running poznámka: Dané vzdálenosti jsou uvedeny na jeden okruh po základní cestě. Při běhání více okruhů či zaběhnutí na vedlejší cesty lze dosáhnout vyššího počtu km.

Pánské běžecké boty na silnici Dámské běžecké boty na silnici

2) Lesy a traily v Praze

Miluješ běh v terénu? V Praze je hned několik míst, kde se můžeš pořádně vyřádit! Dlouhé běhy, tréninky kopců či pohodové výklusy v přírodě. Objev pražské přírodní skvosty, nasaď trailové boty a vyběhni!

Tip: Chceš kombinovat běhání na silnici i v přírodě? Mrkni na vhodné boty na asfalt i do terénu.

Kunratický les

Zelená krása. Tak se přezdívá Kunratickému lesu. Je vhodný jak pro rychlé běžce, tak pro milovníky dlouhých běhů. Trasy vedou převážně po měkkém povrchu, trailových cestách a užiješ si také stoupání. Narazit můžeš občasně i na asfalt. Cesty jsou kvalitní a vhodné i pro běh s kočárkem.

Lokalita: Praha 4
Vzdálenost / okruh: cca 8 km
Typ: Udržovaný trail, rovinka i kopce

Milíčovský les

Další kus přírody na “čtyřce”. Proběhneš se krásnou přírodou podél tří rybníků - Milíčovský rybník, Kančík a Homolka. Nachází se blízko sídliště, proto do něj prchají všichni milovníci přírody z okolí. Vhodný je na volné výklusy a delší běhy.

Lokalita: Praha 4
Vzdálenost / okruh: cca 6 km
Typ: Udržovaný trail, převážně rovinka

Tip: Vyber si vhodné boty na běhání po lesních cestách.

Modřanská rokle

Další zeleň, která tě svou atmosférou a terénem přenese mentálně mimo Prahu. Čeká na tebe různorodý terén, lesní cesty, náročná stoupaní, technické seběhy i asfaltové části. Skvělé místo na tréninky kopců, vytrvalostní long runy, ale díky rovinatým částem také na intervalové tréninky.

Lokalita: Praha 4
Vzdálenost / okruh: cca 8 km
Typ: Udržovaný trail, rovinka i kopce

Divoká Šárka

Místo na kraji Prahy, které je ideální na pravý trail. Je plné skalnatých scenérií, kopců, lesů a cestiček. Díky obrovské rozloze zde můžeš nasbírat velké množství kilometrů. Trasy vedou přes lesy, louky, užiješ si stoupání na vyhlídky, technické seběhy zpět do údolí a narazíš také na asfalt. Nachází se zde i dvě koupaliště, kde se můžeš v létě po běhu zaslouženě osvěžit.

Lokalita: Praha 6
Vzdálenost / okruh: cca 5 km
Typ: Různorodý povrch (silnice i trail), rovinka i kopce

Trailový_běh

Obora Hvězda

Poklidná oáza v přírodě v blízkosti Vypichu s letohrádkem Hvězda - který je opravdu ve tvaru hvězdy! Proběhneš se po okruhu s přírodními nezpevněnými cestami, malými kopci či technickými seběhy. Hlavní cesty vedou uprostřed obory, jsou dlouhé, rovné. Ideální například na intervalové úseky či sprinty. Další cesty vedou lesem, přes kořeny a nenáročné trailové úseky. Je tedy jedno, zda plánuješ long run, nebo rychlostní trénink. Hvězda nabízí mnoho možností tréninku.

Lokalita: Praha 6
Vzdálenost / okruh: cca 3 km
Typ: Udržovaný trail, rovinka i kopce

Pánské trailové boty Dámské trailové boty

Roztocký háj

Roztocký háj a s ním Tiché údolí se nachází mezi Roztoky a pražskou částí Suchdol. Je vhodný na všechny typy tréninků - klasický výklus, dlouhý běh, sprinty a najdeš tu i pořádné kopce. Připrav se na krásný trail v lese, podél potoka, rybníka a vysokých skal. Doběhnout můžeš až do Únětic, kde se v místním pivovaru můžeš lehce občerstvit!

Lokalita: Praha 6
Vzdálenost / okruh: cca 6 km
Typ: Udržovaný trail, rovinka i kopce

Přírodní park Hostivař - Záběhlice

Lesní oáza na Praze 10 plná na běžeckých cest vhodná jak na výklusy, tak dlouhé běhy. Terén je udržovaný a měkký, občas narazíš na asfalt. Uprostřed parku se nachází Hostivařská přehrada, kde se můžeš občerstvit, odpočinout či vykoupat.

Lokalita: Praha 10
Vzdálenost / okruh: cca 6 km
Typ: Různorodý povrch (silnice i trail), rovinka

Prokopské údolí

Přírodní rezervace Prokopské údolí tě přenese do jiného světa. Trasy vedoucí v lesích, v jeskyních, podél jezírek, skalních scenérií a lomu přímo vyzývají k dlouhému běhu. Terén je udržovaný a různorodý, setkáš se tu ale i s asfaltovými cestami. Miluješ delší trailové běhy? Toto je místo pro tebe!

Lokalita: Praha 5
Vzdálenost / okruh: cca 8 km
Typ: Udržovaný trail, rovinka i kopce

Pánské trailové boty Dámské trailové boty

Průhonický park

Nádherný park nacházející se na okraji v Prahy, v Průhonicích. Dominantou parku je Průhonický zámek. Oba jsou Národní kulturní památkou a jsou zapsány na Seznamu UNESCO. Svou velikostí je vhodný i na delší běhy. Od zámku až ke konci směrem k obci Jesenice naběháš přibližně 4 km hlavní cestou. Vede v něm mnoho dalších cestiček, při kterých se můžeš kochat krásnou přírodou podél vodopádů a rybníků. Trasy jsou většinou nezpevněné, proto se připrav na lehký trail.

Lokalita: Praha-Západ
Vzdálenost / okruh: cca 5 km - 10 km, i více
Typ: Převážně trail, převážně rovinka

Přírodní park Drahaň-Troja

Park ležící v severní části Prahy na pravé straně řeky Vltavy. Proběhneš se několika údolími, například Draháňským, Bohnickým či Podhořím. Čekají na tebe lesní cesty, stoupání i seběhy. Nahoře na tebe čekají krásné výhledy do údolí a na řeku Vltavu.

Lokalita: Praha 8
Vzdálenost / okruh: cca 6 km
Typ: Udržovaný trail, rovinka i kopce

Top4Running TIP: Na dlouhé běhy nezpomeň vzít běžecký batoh, kam uložíš hydrovak s vodou a nezbytnosti jako klíče či mobil.

Vybav se botami do terénu

3) Atletické ovály

Běžecké ovály jsou díky rovinatému a měkkému povrchu skvělým místem na tréninky rychlosti a běžecké techniky. Běhat zde můžeš rychlé sprinty, intervaly, tempo běhy a nebo si vyzkoušet třeba Cooperův test. Kde v Praze najdeš atletické dráhy?

 • Pražačka - Areál na Praze 3, kde máš k dispozici běžecký ovál o délce 320 metrů. 
 • Děkanka - Atletický areál na Praze 4, který je rozdělen na sektory dle atletických disciplín. Ovál je dlouhý 400 metrů.
 • Slavie - Ovál ve Vršovicích o délce 400 metrů.
 • TJ Sokol Vinohrady - 400 metrů dlouhý ovál.
 • FTVS Praha - Pražská fakulta na Evropské také disponuje 400 metrů dlouhým oválem.
 • ČZU areál - Další univerzitní areál, tentokrát na Praze 6 na Suchdole. I zde je ovál dlouhý 400 metrů.
 • Pražské základní školy - Na většině základních škol je atletický ovál přístupný veřejnosti. Například na ZŠ Hostýnská ve Strašnicích, ZŠ K Milíčovu či ZŠ Vlastina. Najdi nejbližší školu v okolí, pro jistotu telefonicky ověř a vyraž!

Vyzkoušej běžecké tretry na dráhu

Běh_atletický_ovál

4) Schody

Běhání do schodů je intervalový typ tréninku, při kterém trénuješ kondici, sílu, odraz a také koordinaci. V Praze najdeš několik míst, kde si dlouhé schody můžeš opravdu vychutnat (nebo ony tebe?). Jaká to jsou?

 • Vítkov / Žižkov - Na Vítkov vede několik schodů, ty nejlepší a nejvýživnější jsou Karlínské schody a Vítkovské schody přímo k památníku.
 • Letná - Populární letenské schody prověří každého běžce. Ze zdola vyběhneš až ke kyvadlu, kde si užiješ dech beroucí výhledy na Prahu a řeku Vltavu.
 • Vyšehrad - Z Náplavky se přes zahřívací kopec dostaneš až pod drsné schody, které vedou ke hřbitovu Slavín na Vyšehradě. Náhoda?
 • Petřín - 299 schodů na Petřín ve spojení s poměrně náročným stoupáním prověří tvou kondici i silovou přípravu. Odměnou ti bude krásný výhled na Prahu z Petřínských sadů.
 • Pražský hrad - Schody na Pražský hrad jsou turistické místo, proto při výběhu možná schytáš několik pohledů od nechápavých turistů. Není se čemu divit, schody jsou opravdu dlouhé a dají zabrat! Každopádně výhledy nahoře stojí za to - celá Praha na dlani.

Chci nové běžecké oblečení

V Praze máš nespočet možností, kam vyběhnout a jaký typ tréninku zvolit. Vyber si, na co se dnes cítíš a vyběhni! Jestli nechceš běhat o samotě, přidej se k nám - dvakrát týdně pořádáme společný výběh z pražské prodejny Top4Running. Objevuj Prahu, sbírej kilometry a makej naplno!

Mrkni i na běžecké trasy v dalších městech: třeba v Brně nebo Plzni.