END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů -- days --:--:-- Kup teď
Kompresní ponožky: Proč je nosit a jak vybrat ty správné?

Kompresní ponožky: Proč je nosit a jak vybrat ty správné?

18. 7. 2022 7 min. čtení

Kompresní ponožky slibují běžcům několik benefitů a to zejména na závodech či na dlouhých bězích. Proč bys je měl/-a nosit a jak vybrat ty správné kompresky?

Kvalitní běžecké ponožky jsou s běžeckými botami základ, který zaručuje běh bez bolestí, puchýřů a oděrek. Kompresní ponožky mají navíc několik zajímavých vlastností, které jako běžec stoprocentně oceníš. Ohledně kompresek a jejich funkce jsme vyzpovídali Petra Vabrouška, který v České republice zastupuje jednu z nejkvalitnějších značek kompresních ponožek přímo z USA - SLS3.

Na jakém principu kompresky fungují?

Kompresní podkolenky stahují lýtkový sval. Silněji u kotníku a postupně mírněji směrem nahoru (stupňovaná komprese). Díky tomu napomáhají návratu žilní krve, mírně snižují krevní tlak a zmírňují svalovou bolest a pocit těžkých nohou.

Jaké jsou jejich nesporné výhody?

Kompresní ponožky nejsou spása pro běžce s nevhodnou běžeckou technikou či běžeckými odchylkami, jako je pronace či supinace. Jaký tedy mají přínos? 

  • Opora při běžeckém dopadu a odrazu - Sval se tolik neotřásá, je výkonnější a po závodě méně zničený.
  • Regenerace - Dodá ti pocit příjemného stažení a obepnutí lýtkového svalu.
  • Prohřátí - V případě použití celé podkolenky dojde k prohřátí chodidel
  • Parťáci na cestování -  Při dlouhém cestování výrazně pomáhají limitovat otoky nohou. Po příletu do nové destinace můžeš tedy hned vyběhnout “lehkým krokem”.

Kompresní ponožky a cirkulace krve - Ano nebo ne?

Někteří udávají, že kompresky pomáhají s cirkulací krve, jiní toto tvrzení vyvracejí. Ve skutečnosti se jedná se o velmi těžko měřitelný údaj. Teoreticky by to tak mělo být a pocitově tomu tak opravdu je. Nelze se na to ale spoléhat na 100 %. Kompresky si tedy primárně pořizuj kvůli opoře či regeneraci, ne kvůli lepší cirkulaci krve.

Kompresní_ponožky_Compressport

Proč by běžec měl kompresky nosit?

Díky kompresním podkolenkám můžeš běžet déle a s menší únavou. Pokud zařazuješ long runy, neměly by ti chybět v běžecké výbavě. Dalším efektem je, zejména u kvalitních značek, eliminace puchýřů. Těmi je například proslulý Marathon Des Sables (etapový závod napříč Saharou). Česká výprava v kompreskách SLS3 jej absolvovala komplet bez potřeby navštívit stan lékařů kvůli puchýřům. A jedno zákulisní info - byli jedni z mála!

Za jak dlouho běžec pocítí, že má kompresky na sobě?

Kompresní ponožky začínají fungovat prakticky ihned. Ihned po nasazení se dostaví pocit příjemného stažení. Od prvních běžeckých kroků pak začneš vnímat efekt opory.

Jak dlouho nosit kompresní ponožky?

Toto je velice individuální. Můžeš je využívat na závody, dlouhé běhy, regeneraci či delší cestování.

  • Závody / dlouhé běhy - Můžeš je obléct iiž ráno před cestou na závod či tréninkem. Pro nohy i psychiku je to signál, že se bude “něco dít”. Na běh jsou tak nohy čerstvé i po delší cestě. Při triatlonech zvol kompresní lýtkové návleky, které můžeš mít už pod neoprenem ve vodě a nemusíš se zdržovat v depech.
  • Regenerace - Po závodě či tréninku nasaď pro zbytek dne druhý pár pro rychlé zahájení regenerace.
  • Delší cestování nebo stání - V tomto případě měj kompresky na nohou vždy po dobu dané aktivity.

Na krátké a svižné běhy nech kompresky v šuplíku a nohy příliš “nerozmazluj”. Pravděpodobně strávíš více času navlékání ponožek, než samotným tréninkem. Určitě však doporučujeme nový pár ponožek vyzkoušet na tréninku, než s nimi vyběhneš na závod.

Kompresní_ponožky_Incylence

Může být nošení kompresních ponožek škodlivé? 

Jak říká sám Petr: “Používám je už přes 20 let a zatím jsem na žádné potenciální negativa nenarazil. Snad jen to, že déle trvá si je obléci a vysvléci.” Můžeme potvrdit, nasazování a sundavání je někdy opravdu výzva!

Výběr kompresek - Na co se soustředit? 

Zvol především kvalitní značku. Ty nejlepší si udrží 100% funkci i po stonásobném vyprání. A vydrží ti (při použití na víkendové závody) i mnoho let. K Petrovi si zákazníci pro nový pár chodí i po 7-8 letech! Top4Running běžcům se osvědčily značky Compressport, Craft či CEPMnohé značky bohužel po 10+ vypráních ztratí většinu své funkčnosti. Ptej se ostatních běžců na osobní zkušenost a zkoušej, co ti sedí!

Top4Running TIP: V našem článku o běžeckých ponožkách najdeš tipy na stálice, jejich výhody a vlastnosti. 

Jeden pár kompresek se hodí do výbavy každého běžce. Ať už na samotné běhy, regeneraci, či cesty na závody. Mrkni na nabídku Top4Running a vyber si!

Běžecké ponožky a kompresky

A Petrovi děkujeme za nové a zajímavé informace!