END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů Kup teď
Nejrychlejší běžecké maratonské boty Nike Víta Pavlišty

Nejrychlejší běžecké maratonské boty Nike Víta Pavlišty

23. 9. 2020 6 min. čtení

V sobotu si náš ambasador Vít Pavlišta zaběhl osobní rekord na půlmaratonské trati v Ústí nad Labem v čase 1:04:48. Pro tento závod obul nejnovější Nike Air Zoom AlphaFLY Next%. Je v posledních závodních modelech Nike opravdu takový rozdíl? Tak přesně na to ti Vítek právě teď odpoví.

S rychlými běžeckými botami Nike se roztrhl pytel, snad Ti následujících pár řádků pomůže se v jednotlivých modelech zorientovat a vybrat pro sebe ty správné.


Nike Zoom VaporFly 4%

Boty, které odstartovaly revoluci v závodní obuvi pro distanční závody, uvedené na trh po pokusu E. Kipchogeho překonat dvouhodinovou metu na maratonské distanci na okruhu v Monze. Boty, které se dodnes ostatním výrobcům nepodařilo obstojně okopírovat 😊 Jedná se o fantasticky tlumivou botu s tvarovaným karbonovým plátem uvnitř tlumící vrstvy, který dává botě výrazný, rychlé tempo podporující tvar. Ten dohromady s tlumením pomáhá běžci i v únavě držet efektivní běžecký styl. Pro mě uvedení těchto bot znamenalo velkou změnu. Do té doby jsem všechny závody běhal v nizoučkých běžeckých „šlupkách“, u kterých byl hlavní parametr nízká váha. V botách, které člověku neprominuly nic. Jakákoliv tréninková bolístka, svalová únava, přehnaný trénink a ne úplně svěží nohy, nedotrénovanost a nezvyk nohou po nějakém tréninkovém výpadku, to všechno po pár rychlých kilometrech v botě s centimetr vysokou podešví znamenalo velké zintenzivnění daného problému a poklesu tempa. S Nike VaporFly se mi podařilo stabilizovat svoje výkony a i když nenastupuji do závodu v top rozpoložení, pořád v nich dokážu zaběhnout solidní výsledek. Jsou stejně lehoučké jako závodky z dob před nástupem Nike VaporFly, zároveň ale ta masa hmoty tlumící hmoty je mnohonásobná. Z první generace Nike VaporFly a Nike Vaporfly Flyknit mám dodnes dva kousky, které využívám na rychlé tréninky, což zadupává do země počáteční předpoklady o životnosti těchto bot. Oba páry mají naběháno 1000+ km a pořád je to radost v nich vyběhnout.

4%


Nike ZoomX VaporFly Next%

Nástupce Nike Vaporfly 4%. Tyto boty mají ještě radikálnější tvarování a běžce doslova tlačí do špiček. Ke změně došlo i v oblasti tlumícího materiálu. Next% používají „gumovější“ směs ZoomX s lepšími reakčními schopnostmi. Odraz s nimi mi přijde pružnější a díky tvaru boty, formovanému opět karbonovým plátem, vystřelují s lehkostí nohy dopředu. Změnou prošel i svršek boty, který je příjemnější a lépe padnoucí než u Nike VaporFly 4%.

VaporFly

 

Nike Air Zoom AlphaFly Next%

Ještě více tlumící pěny a tlumící jednotky Zoom Air. Boty zachovávají přednosti Nike Next%, ale navíc přidávají více tlumení a více pružnosti. Jakkoliv se reakční schopnosti s pěnou ZoomX u Next% posunuly, s dvěma tlumícími jednotkami Zoom Air jsou AlphaFly ještě úplně jinde. Ty už jsou vyloženě houpavé, což mi na první kilometry a testování na dráze příliš nesedělo. Nicméně na asfaltu a delší trati jsou famózní. Tlumící vrstva v přední části boty se při dopadu smáčkne na zlomek svého objemu, při odrazu pak nohu vystřelí kupředu.  Nike AlphaFly je maratonská bota, hranici vzdálenosti, do které budou rychlejší Nexty ještě úplně vysledovanou nemám. Každopádně i přestože nejsi vyloženě eliťák lovící poslední vteřiny v běžeckém výkonu na dané trati, tak ani jeden z modelů není špatnou volbou. V obou se dá běžet pekelně rychle. Jedny jsou tužší, druhé houpavější, ale bez přímého srovnání Ti ty druhé chybět nebudou a chybu neuděláš ani u jedněch z nich. V rozhodování může být i dost podstatným faktorem dostupnost v tvé velikosti. Svršek u Next% mi přijde komfortnější, ale to je čistě subjektivní záležitost. 

AlphaFly

Věřím, že si vybereš správně a na dalších závodech ti padne čas, na který vytrvale trénuješ. 

Vít Pavlišta (ambassador Top4Running)

Být členem Top4Running Club se vyplatí

S námi budeš vždy rychlejší. Přidej se do našeho věrnostního programu a čerpej spoustu skvělých výhod.

Přidej se do klubu

Air Zoom Alphafly NEXT% 2
nike
Air Zoom Alphafly NEXT% 2
nike
Air Zoom Maxfly
nike
Nové
ZOOM JA FLY 3
nike
ZoomX Vaporfly Next% 3
nike
Nové
ZoomX Vaporfly Next% 2
nike
Air Zoom Alphafly NEXT%
nike
Nové
Invincible 3
nike
Nové
Air Zoom Maxfly
nike
Air Zoom Victory Racing Shoe
nike
ZoomX Dragonfly
nike
ZoomX Dragonfly Bowerman Track Club
nike
Předchozí
Další