Speciální akce na vybrané modely Nakupuj
Srovnání běžeckých bot: Nike Alphafly vs. Nike Vaporfly

Srovnání běžeckých bot: Nike Alphafly vs. Nike Vaporfly

24. 4. 2024 8 min. čtení

Dvě špičkové závodní boty - Nike Alphafly a Nike Vaporfly. Čím se tyto dva běžecké modely odlišují a který z nich je vhodnější právě pro tebe? Zjisti to na Top4Running.

Pokud jde o běžecké boty, značka Nike stojí v čele inovací a neustále posouvá hranice výkonnosti a technologií. Dva z jejich nejznámějších modelů, Nike Alphafly a Nike Vaporfly, změnily pravidla hry ve světě distančního běhu. Ačkoliv mají několik společných rysů, v něčem se přeci jen liší. Pojď se s námi na tyto závodky podívat do detailu.

Nike Alphafly - základní informace

Závodní bota Nike Alphafly je vyvinuta na nekompromisně rychlé maratony. Při běhu ti kryje záda dvojitá dávka jednotek Air Zoom, které ti dají energii při každém odrazu, karbonový plát po celé délce tě vystřelí vpřed a pěnová mezipodešev ZoomX od špičky až k patě tě udrží svěží po celých 42,2 kilometrů. S touto botou je čas na nové maratonské osobní maximum.

Terén: silnice
Drop: 8 mm
Vhodné na: rychlý dlouhý závod
Hmotnost: 174 g (dámská vel. 39)

Nike Alphafly

nike_alphafly

Nike Vaporfly - základní informace

Model Nike Vaporfly 3 obuješ v případě, že si rád/-a v závodě užíváš rychlé tempo. Spolehlivým parťákem ti budou na vzdálenostech od 10 km až po maraton. I zde se v celé délce mezipodešve nachází pěna ZoomX, takže přechod z paty na špičku je ještě plynulejší. Vlákna Flyknit v přední části boty dodávají svršku funkčnost a flexibilitu. Svršek se optimálně přizpůsobí tvé noze a oproti první a druhé řadě je také v oblasti špičky více prostoru na prsty.

Terén: silnice
Drop: 8 mm
Vhodné na: rychlý střední / dlouhý závod
Hmotnost: 165 g (dámská vel. 39)

Nike Vaporfly

nike_vaporfly

Alphafly vs Vaporfly: Rozdíly v designu a technologii

Oba modely, jak Alphafly, tak Vaporfly, jsou primárně závodní boty, které využívají moderní technologie pro zvýšení a optimalizaci výkonu. Mají však i odlišné vlastnosti, které vyhovují různým typům běžců či běžeckým stylům. Pojď se na ně podívat.

1) Nike Alphafly

Nike Alphafly je bota, která byla navržena speciálně pro elitní maratonce a zkušené běžce, kteří mají ambice na dosahování rekordních časů. Jejím nejvýznamnějším rysem (a taky zásadní odlišností od Vaporfly) je dvojitá dávka jednotek Zoom Air v přední části chodidla. Ty zajišťují nadstandardní návratnost energie a tlumení, což běžcům umožňuje udržet vysokou rychlost na dlouhých vzdálenostech. Kvůli jednotkám Zoom Air je však bota trošku vyšší, než model Vaporfly, a při vysoké rychlosti či v zatáčkách může někdo pociťovat horší stabilitu. Bota je také vybavena deskou z karbonových vláken, která se táhne po celé délce mezipodešve. Ta ti dodá hnací pocit při každém kroku. Svršek je vyroben z lehkého a prodyšného materiálu, který zajišťuje pohodlné nošení a minimální rozptylování při závodech.

2) Nike Vaporfly

I Nike Vaporfly se v minulosti podílely na překonávání maratonských rekordů. Pěna Nike ZoomX v mezipodešvi je měkká, ale zároveň vysoce citlivá a poskytuje unikátní odezvu a tlumení. I zde je po celé délce přítomna karbonová deska. Konstrukce modelu Vaporfly je optimalizovaná pro efektivitu běhu a podrážka ve tvaru rockeru podporuje plynulý přechod z paty na špičku, což snižuje únavu na (zejména) delších vzdálenostech. Model Vaporfly je oproti Alphafly vhodný také na kratší vzdálenosti, než primárně na maratony. Přispívá k tomu i fakt, že Vapofly je o něco lehčí, než Alphafly. Ale ruku na srdce, jako hobby běžec si tohoto rozdílu pravděpodobně nevšimneš.

Top4Running TIP: Omrkni i další silniční běžecké boty z dílny NikeTato oblíbená značka nabízí kvalitní silničky nejen na rychlé závody, ale i každodenní trénink. Mezi tréninkové oblíbence patří například univerzální Nike Pegasus nebo Nike Invincible

nike_alphafly_vs_nike_vapofly

Alphafly vs Vaporfly: Výhody a ideální použití

Na začátek uvedeme jednu nespornou výhodu obou modelů - Alphafly i Vaporfly patří k bestsellerům v běžeckém světě a pochvalují si je zkušení hobby běžci i profesionální atleti. Zajímají tě jejich další silné stránky? Jdeme na ně.

Výhody Nike Alphafly

  • Výjimečná návratnost energie a tlumení, ideální pro udržení rychlosti na dlouhých vzdálenostech
  • Vyvinuta pro elitní maratonce a zkušené běžce usilující o rekordní výkony - oproti tomu nevýhodou může být to, že na některé hobbíky může být tato bota “až moc” a nevytěží z ní maximální potenciál
  • Poskytuje dynamickou a hnací sílu díky kombinaci jednotek Zoom Air a desky z karbonových vláken

Ideální použití: maratonské závody

Výhody Nike Vaporfly

  • Díky pěnové mezipodešvi ZoomX má bezkonkurenční odezvu a komfort
  • Je navržena tak, aby zlepšovala ekonomiku běhu a snižovala únavu, takže je vhodná pro běžce všech úrovní
  • Nabízí plynulou a efektivní jízdu, ideální pro maximalizaci výkonu v závodech
  • Je lehčí a disponuje menším tlumením, tím pádem je vhodná i na kratší vzdálenosti, než maraton

Ideální použití: maratonské, půlmaratonské či 10km závody

Je lepší Nike Alphafly nebo Nike Vaporfly?

V souboji mezi Nike Alphafly a Nike Vaporfly není jasný vítěz. Záleží na tvých osobních preferencích, specifických potřebách a běžeckých cílech. Pokud už máš něco naběháno, mezi tvé oblíbené vzdálenosti patří maraton a chceš podávat špičkové výkony, může být ideální volbou model Alphafly. Pokud však hledáš univerzálnější botu i na kratší závody, je horkým kandidátem právě Vaporfly. 

Nejdůležitější však je, aby ti daná běžecká bota sedla. A od toho jsme tu my! Stav se za námi na naši prodejně Top4Running v Praze na Náplavní, kde si můžeš oba modely vyzkoušet a na vlastní nohu zjistit, která vyhovuje právě tobě. 

Outfit na tvůj další závod? Máme!

Pánské oblečení na běh Dámské běžecké oblečení