Nike Zoom Fly, nová definice pojmu „maratonka“
Nejspíš málokdo z čtenářů tohoto článku si pamatuje dobu, kdy československý závod ZDA Partizánske začal vyrábět běžecký model Maraton. Naši sportující dědové a pradědové neměli příliš mezi čím vybírat a tak není divu, že termín „maratonka“ zlidověl.
V dobách, kdy jsem začínal se sportem já, jsme tento pojem používali mnohem častěji, než slovo boty, především pro označení univerzálních sportovních bot. Můj lyžařský trenér říkával: „Vezměte si maratonky a dejte si kolečko.“ nebo „ Do tělocvičny si vyčistěte maratonky.“, „Po tréninku si dáme fotbálek, tak mějte s sebou maratonky…“ Maratonky byly na chození, na běhání, na kolo, do školy i na hřiště, pořád ty stejné boty, dokud se nerozpadly. Co na tom, že ty boty měly s během pramálo společného, natož pak s maratonem. Téměř 25 let na to se mi do rukou dostaly opravdové maratonky – Nike Zoom Fly.
Na první pohled jsou jiné
Nike Zoom Fly jsou zvláštní, a to jak pro běžeckého začátečníka, tak pro ostříleného závoďáka. Se svou 33 mm tlustou vrstvou mezipodešvi pod patou a 23 mm na středu chodila tak trochu popírají tradiční recept na závodní botu. Hmotnost 248 g (EU 44) není díky vysoké tlumící vrstvě tvořené především pěnou Lunarlon nejnižší. Jde ale během těch pekelných 42 kilometrů na asfaltu pouze o hmotnost? Požadavky na ideální maratonku jsou tak trochu protichůdné. Uběhnout maraton, to pro mě znamená udělat kolem 25 000 kroků. 25 000x odraz, 25 000x dopad. Je super mít tvrdé, lehoučké botky, ve kterých se neztratí prakticky nic z dynamiky běhu. Akorát po 10 000 dopadech je ta dynamika pryč. Ideální bota na maraton by tedy měla být tlumivá při dopadu a zároveň lehká a tvrdá při odrazu a takový kompromis Zoom Fly nabízí.
V oblasti paty jsou hodně měkké
To se hodí především v sebězích, ale třeba i v případech, když už toho nohy mají opravdu dost. Ten okamžik se ale snaží boty co nejvíc oddálit a vehementně se tě snaží nacpat do špiček. Pod prsty a středem chodidla je mezipodešev tuhá, se zlomem v oblasti příčné klenby. Tento tvar dává botě nylonovo-karbonový výlisek, který je mezi vrstvami pěny Lunarlon. Pokud nedopadáš vyloženě na patu, tak právě tento zlom tě po dopadu „přehoupne“ na špičku a umožní plynulý přechod do odrazu. Část práce, kterou normálně musí udělat svaly chodidla, za tebe bota udělá. Bezešvý svršek je příjemně prodyšný a dobře obepíná chodidlo. V oblasti špičky má bota spíš širší střih, takže běžec s užším chodidlem má kolem prstů více místa než v jiných závodních botách od Nike. To mi trochu vadí, protože k takovým běžcům patřím, ale dá se s tím v pohodě žít, když si boty poctivě tkaničkami utáhnete už od spodu.
Mají asymetricky vykrojený jazyk bez jakékoliv výplně
Ten perfektně sedne na nárt a i při silném dotažení nemám pocit, že by noha byla v oblasti nártu přiškrcená. I přes vysokou tlumící vrstvu jsou boty stabilní a klidně v nich můžeš říznout otočku o 180 stupňů v plné rychlosti. Podrážka drží přilepená k asfaltu, mezipodešev se nijak nekroutí a neujíždí do strany. I na mokré silnici je záběr jistý a bota neuklouzne.
Pro koho Zoom Fly jsou a pro koho nejsou?
V první řadě jsou pro maratonce a půlmaratonce, kterým, jak jsem psal výše, dokážou uspořit trochu energie a pomohou pošetřit nohy do závěrečných kilometrů. Kdo už v životě běžel nějaký ten maraton tak ví, že obrovská, několikaměsíční dřina dokáže posunout osobní rekord o pár vteřin a malinká chybička v průběhu závodu natáhne výsledný čas o několik minut. Tou může být klidně jen podcenění jedné občerstvovačky, nebo zrovna nevhodné boty. Pokud je možnost dopředu eliminovat nějakou z těch potenciálních hrozeb, neváhal bych .
Další skupinou běžců, pro které se Zoom Fly hodí, jsou začínající závodníci a těžší běžci. Zoom Fly je pořád superrychlá závodní bota, ale není tak radikální jako závodní boty s méně než poloviční tlumící vrstvou. Jako první závodní boty mi přijdou být skvělou volbu. Zoom Fly se ale určitě nehodí na denní běhání. Obecně jakákoliv závodní bota je dotažená do extrému z hlediska funkčnosti a výdrž a odolnost jdou stranou. Zároveň je dobré zachovat si u svých závodní boty jakýsi pocit exkluzivity při jejich nazutí před závodem. Když odtrénuješ i ty nejtěžší tréninky v klasické objemovce a před závodem si obuješ tyhle střely, vážně budeš mít pocit, že letíš.
Hodně rychlých kilometrů ti přeje Vítek.