Speciální ceny pro produkty Craft s kódem: CRAFT Nakupuj
NoMen Run – ženy ženám

24. 6. 2021 6 min. čtení

Reportáž z čistě dámského štafetového závodu z Nového Města do Velké Bítěše v délce 88 kilomterů pro čtyřčlenné týmy.

Poběž a zažij

Přihlásit se může celkem 120 týmů, každý tým má maximálně 4 běžkyně. Každá běží 2 zvolené úseky, které jsou různě dlouhé (8-12 km, s různým převýšením). Závod je velmi oblíbený, v roce 2020 byla kapacita naplněna po 4 minutách a 19 sekundách od začátku přihlašování. Těšit se můžeš i na krásné a originální medaile, které dostaneš v cíli. Organizátoři komunikují hned, když potřebuješ s něčím poradit. Na webových stránkách NoMen Run si přečteš spoustu informací, můžete se podívat i na všechny trasy a jejich náročnost.

1 sobota, 1 tým, 4 holky, 88 km, 8 úseků, nespočet zážitků, úsměvů a výzev

Pro mě je tento závod srdeční záležitostí. V roce 2019 to byl můj úplně 1. štafetový závod, který jsem běžela. Když mi bylo nabídnuto, že si můžu sestavit Top4Running Club tým i letos, tak jsem zajásala. Oslovila jsem několik kamarádek, jestli si chtějí užít skvělou sobotu ve znamení běhu. Lucka s Týnou neváhaly ani vteřinu a šly do toho se mnou. Jelikož se závod musel několikrát kvůli covid opatřením posouvat, musela jsem i já měnit složení našeho týmu. Naší poslední členkou byla Péťa, která žádné běžecké závody ještě neběžela a trochu se toho obávala. Po ujištění, že neběžíme na čas, ale chceme si to užít, mi řekla, že s ní můžu počítat. Celý náš tým se oblékl a obul do nejnovější kolekce Asics a už chybělo jenom přiřadit úseky a začít zase víc běhat. A taky se těšit, protože jsem věděla, že tam bude zase spoustu známých tváří, které vždycky ráda vidím.
Pokud máš strach z toho, že se po cestě můžeš ztratit, tak nad tím ani nepřemýšlej. Za mě je tento závod značený skvěle a ani nemusíš studovat nějak extra předem trasu, kudy máš běžet a kde odbočit. Značení je vyznačené pomocí spreje na zemi a v podobě “mlík”, které jsou vidět hodně často. Na každé předávce se můžete napít, kde je voda připravena v kelímcích.

Hurá na trať

Letos jsem běžela 3. a 7. úsek. Úsek s číslem 3 byl super a ani to tolik nebolelo. Běželo se ze Studnice do Velkých Janovic. Trasa byla dlouhá 11,5 km s převýšením 185 m. Velká část úseku vedla okolo vodní nádrže Vír. Trasa byla krásná a cestou byla nádherná příroda. Úsek s číslem 7 už byl o něco těžší. Měřil 12,5 km s převýšením 265 m, ale byl taky kochací a krásný. Tady musím říct, že jsem v sobě už hodně bojovala. Bylo to hodně o hlavě. V odpoledních hodinách bylo teplo čím dál větší a jak se člověk rozsedí v autě, tak nohám se už tak nechtělo jako při úseku před tím. Za celou dobu jsem potkala na trati jenom dvě holky. Jedné jsem dávala vodu, protože ji na úseku neměla a potřebovala se napít. Další jsem zahlédla před sebou cca 1 km před cílem a byla to taková motivace přidat. Nastavit si svého autopilota, kde nevnímám bolest, vidím jenom cíl a běžím. Letos jsem vzala na závod i svoji malou dceru Elišku, takže motivace být co nejdříve v cíli byla o to větší.
Když jsme viděly Lucku, která běžela poslední 8. úsek závodu, tak jsme se k ní do cílové rovinky přidaly. Elišku jsme vzaly mezi sebe a neskutečně si to užila. Dostala také svoji medaili v podobě panenky. A ty se letos opravdu povedly. Při cestě domů to i obrečela, že už se jede domů a neběží se dál.

Tento závod je jenom pro holky, ale rozhodně to není pro žádné barbíny. Bláto, sucho, vedro, déšť, kopce, seběhy, občas nějaký strom přes cestu, taky občas pořádný trail, ale to k těmto závodům patří. Právě tyto všechny věci  dělají ten zážitek. Zážitek, na který vzpomínáš ještě hodně dlouho po tom, co přijedeš domů. Celý rok se budeš těšit na to, až si zase stoupneš znovu na start a dáš si do těla. Proč? Protože NoMen Run.