Speciální akce na vybrané modely Nakupuj
Odřené bradavky při běhání: Příčiny a efektivní prevence

Odřené bradavky při běhání: Příčiny a efektivní prevence

4. 4. 2023 8 min. čtení

Odřené bradavky tě mohou potkat jak při tréninku, tak při běžeckém závodě. Proč tento nepříjemný problém vzniká a jak se odřeným bradavkám vyvarovat?

Bradavky. Malé části těla, které umí způsobit velké nepříjemnosti. V amerických filmech a seriálech se často setkáváme s vtipnými scénami, kdy k odřené bradavce v důsledku běhu dojde. Ty se za obrazovkami sice směješ, ale věz, že nic příjemného to není. Čím jsou odřeniny způsobeny a jak se jim vyhýbat? Na to a mnohem více se v článku podíváme!

Příčiny odřených bradavek při běhu

Cítíš nepříjemné pálení, nebo se dokonce objevily kapky krve v oblasti hrudníku? Pak může jít právě o odřené bradavky. Ty může mít na svědomí několik faktorů, například:

  • Tření: Ať už volíš přiléhavé, či volné běžecké oblečení, vždy se na některých místech bude o tělo třít. Právě toto tření může nepříjemnosti v oblasti bradavek způsobit.
  • Pocení: Také pocení může přispět k oděrům, protože vytváří vlhké prostředí, změkčuje pokožku a zvyšuje její náchylnost k podráždění.
  • Citlivost pokožky: Někteří lidé mají citlivější pokožku a jejich bradavky mohou být náchylnější k odření.
  • Dlouhý běh: Několikahodinový běh, nebo běžecký závod - nejčastěji maraton nebo ultramaraton - může umocnit vliv uvedených faktorů výše. Zvyšuje se pocení a prodlužuje doba tření, což zvyšuje pravděpodobnost oděrů a opruzenin.

Top4Running TIP: Vyhni se zbytečným chybám a na běžecké závody ber pouze odzkoušené a otestované věci - ať už se jedná o běžecké boty, oblečení, vybavení, ale také sportovní výživu

Běžecké boty Oblečení na běhání

asics_běžecké_oblečení

Prevence odřených bradavek při běhu

Ač jsou odřené bradavky nepříjemný a vcelku bolestivý problém, existuje několik preventivních kroků, které tvé bradavky jistojistě ocení!

  • Nos vhodné oblečení: Místo bavlněného oblečení zvol prodyšné a funkční prádlo, které dobře odvádí vlhkost a materiály nejsou tak agresivní vůči zpocené pokožce.
  • Použij vazelínu: Před během si na bradavky nanes vazelínu nebo podobnou mast - třeba měsíčkovou či s bambuckým máslem. Snížíš tím tření a zabráníš odřeninám.
  • Bradavky si zalep: Na trhu najdeš výrobky speciálně určené k ochraně bradavek během cvičení, například chrániče bradavek, náplasti či tejpovací pásky. Jedná se o velmi efektivní způsob, jak odřeninám předejít.
  • Snaž se zůstat v suchu: Pokud vyrážíš na dlouhý běh a ještě k tomu v horkém počasí, vezmi si s sebou do běžeckého batohu malý ručník na otírání potu a vlhkosti, nebo náhradní tričko na převléknutí.
  • Zvol správnou podprsenku: Tento bod platí zejména pro dámy. Klasická podprsenka s kosticemi nebude nejlepší volba, oblékni kvalitní sportovní podprsenku z funkčních materiálů a ve správné velikosti - neměla by ti nikde sjíždět, ani tě dřít. Tip: Jak vybrat vhodnou sportovní podprsenku?
  • Dbej na dostatečnou hydrataci: Voda živá, je to tak! Nedostatečný pitný režim může zvýšit předpoklady k oděrům, pokožka je v takovém případě citlivější a náchylnější. Nezapomeň pít hodně vody před, během i po běhu.

Kromě těchto preventivních opatření je důležité pečovat o bradavky i po běhu. Omyj oblast vodou, jemným (případně desinfekčním) mýdlem. Pokud není rána otevřená či rozedřená do krve, nanes zklidňující krém nebo mast, pro hydrataci a vyživení. Toto lze aplikovat i na jiná postižená místa na těle v důsledku odření. 

Odřeniny podpaží, třísel či stehen při běhu

K nepříjemnému tření a následnému odření může dojít i na dalších částech těla, například pod prsy (u žen), v podpaží, v oblasti třísel či vnitřních stehnech, na klíčních kostech, ale i na zádech (od batohu). Nejčastěji se objevují při delších bězích a v teplých dnech. I těmto odřeninám se vyhneš tím, že oblékneš funkční a prodyšné oblečení ve správné velikosti, včetně spodního prádla!, a oblepíš či namažeš rizikové oblasti na svém těle.

asics_běžecké_oblečení

Jak na opruzeniny při běžeckém závodě?

Nejzávažnější případ je, když tě odřeniny potkají při tvém dni "D". Kvůli nim se může i dobře rozběhnutý závod proměnit v bolestivý zážitek a v krajních případech nemusíš vůbec protnout cílovou pásku. Ostřílení běžci se před závodem namažou vazelínou “od hlavy až k patě” a také si značnou část těla tejpují. Pozoruj se při tréninku a zjisti, zda se u tebe odřeniny objevují. Pokud ano, vyzkoušej naše tipy výše. Pokud jsi žádné odřeniny či opruzeniny nevypozoroval/-a, na závod si s sebou pro jistotu do batohu přibal malé balení vazelíny, či na kousky rozstříhanou tejpovací pásku. Nikdy nevíš, kdy se tobě nebo jinému běžci bude hodit!

Odřené bradavky jsou celkem bolestivé a nepříjemné, ale zároveň se jedná se o stav, kterému lze jednoduše předcházet. Dopřej podrážděné pokožce péči jak při běhu, tak po něm. Díky správné prevenci budou tvé bradavky, a i ostatní náchylné části těla, šťastné, zdravé a bez bolesti!