Speciální akce na vybrané modely Nakupuj

Atletické Czech Indoor Gala v Ostravě nabídne domácí elitu i zahraniční hvězdy

Organizátoři mezinárodního atletického mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě hlásí vyprodáno. Domácí elitu i zahraniční hvězdy tak bude sledovat plná vítkovická hala. Na koho se můžou fanoušci atletiky těšit?

Jedním z hlavních taháků bude závod na 300 metrů, kde bude startovat dvojnásobný halový mistr světa, trojnásobný evropský šampion a český rekordman Pavel Maslák. Pro toho je Ostrava téměř domácím prostředím a vždy tam rád závodí. Divákům se představí hned ve dvou bězích. V tom prvním se utká s Juanderem Santosem z Dominikánské republiky, který byl šestý na MS v Londýně na 400 metrů překážek. Následně svede souboj s jeho bratrem, stříbrným olympijským medailistou na hladké čtvrtce Luguelinem Santosem. 

Velmi kvalitní soutěž se dá očekávat v koulařském sektoru, kde se sejde opravdu špičková konkurence v čele se stříbrným medailistou z HME v Bělehradě Tomášem Staňkem. Největšími soupeři mu budou halový mistr Evropy Konrad Bukowiecki, který Tomáše porazil právě v srbské metropoli a Chorvat Stipe Žunič, jenž našeho reprezentanta připravil o bronz na světovém šampionátu v Londýně. Oběma má Staněk tedy co vracet. Své slovo do pranice bude chtít říct i dvojnásobný halový mistr světa Američan Ryan Whiting. 

Připravuje se také velmi netradiční tyčkařské klání. Jedná se o soutěž smíšených dvojic, kdy celkové pořadí určí součet výkonů jednotlivých párů. Jedním z nich budou například Jan Kudlička a Jiřina Ptáčníková, kteří jsou partnery i v osobním životě. Druhým ryze českým párem budou Michal Balner a Romana Maláčová. Mladí budou zastupovat juniorská česká rekordmanka Amálie Švábíková a řecký talent Emmanouil Karalis, jenž v sobotu zazářil na mítinku v Jablonci výkonem 565 centimetrů. Polskou tyčkařskou školu zastupuje mistr Evropy z Amsterdamu Robert Sobera a tu nizozemskou zase národní rekordman své země Menno Vloon. 

Pikantní duel se odehraje na šedesátce překážek, kde proti sobě zakleknou do bloků bronzový medailista z HME v Bělehradě Petr Svoboda, jenž se blýskl v sobotu v Jablonci letošním druhým nejlepším světovým výkonem 7.51 a čtvrtý z HMS v Portlandu a někdejší americký halový šampion Jarret Eaton, který má například v držení rekord Zlaté tretry. Právě jeho Petr v sobotu připravil o rekord jablonecké haly. 


Rychlé časy se chystají v bězích na 3000 metrů. V tom ženském bude startoval mistryně světa v běhu na 5000 metrů Keňanka Hellen Obiriová, která loni získala na pětce i diamantovou trofej. Sekundovat jí může její krajanka a čtvrtý nejrychlejší stýplařka historie Beatrice Chepkoechová. Na rychlý čas si brousí zuby i olympijská vítězka a světová rekordmanka ve stýplu Ruth Jebetová z Bahrajnu. Naše závodnice Simona Vrzalová a Kristiina Mäki budou usilovat o splnění limitu pro start na HMS. Ten má hodnotu rovných devět minut. V mužském závodě bude bronzový z HME a stříbrný z ME do 22 let Filip Sasínek čelit plejádě afrických běžců v čele se stýplařským vítězem loňské Zlaté tretry Keňanem Benjaminem Kigenem. 

Nesmíme zapomínat ani na dálku mužů, kde bude hlavním favoritem český rekordman, vítěz univerziády a finalista loňského světového šampionátu v Londýně Radek Juška. Svěřenec Josefa Karase naznačil v sobotu v Jablonci, že se nachází v dobré formě, když zaostal pouhé dva centimetry za osmimetrovou hranicí. Tuto metu by chtěl zdolat právě v Ostravě a pomoci by mu k tomu měla konkurence v podobě řeckého talentu Miltiada Tentoglua. Juniorský mistr Evropy z Grosseta si loni vylepšil osobní rekord na 830 centimetrů, což je jen o pět centimetrů méně, než hodnota evropského juniorského rekordu. 

Také na nejkratším sprintu na 60 metrů se můžeme těšit na atraktivní souboje. V mužském závodě se představí kubánský rodák ve španělských barvách Yunier Perez, jehož osobní maximum na této distanci 6.49 je té nejvyšší kvality. Loni na Zlaté tretře potrápil i samotného Usaina Bolta. Nejvyšší ambice má ovšem i halový vícemistr Evropy a slovenský rekordman Ján Volko. Po roce bude v Ostravě startovat i jamajský spoludržitel rekordu mítinku 6.57 Everton Clarke. Zajímavým účastníkem bude i africký mistr Wilfried Koffi z Pobřeží Slonoviny. Jeho osobní rekord na stovce je 10.01. Halovou šedesátku poběží v Evropě poprvé. Nebudou chybět ani nejlepší domácí sprinteři v čele s již jistým limitářem pro HMS a druhým mužem letošních evropských tabulek Dominikem Záleským nebo Zdeňkem Stromšíkem, jenž si před několika dny vylepšil osobní rekord na 6.66. 

Mezi ženami se můžeme těšit na souboj mezi juniorskou světovou rekordmankou Ewou Swobodovou z Polska a českou dvojicí Klára Seidlová a Barbora Procházková. Prvně jmenovaná již časem 7.29 splnila limit na HMS a ta druhá by si pro něj ráda doběhla právě ve vítkovické hale. V ohrožení může být i halový český rekord. Na poslední chvíli přibyly do startovní listiny Ukrajinka Krystyna Stuyová, která má ve své sbírce bronz z olympijské štafety na 4x100 metrů a Nizozemka Jamile Samuelová, která má štafetové zlato z ME v Amsterdamu. Na šedesátce disponuje kvalitním osobákem 7.16. 
Mezinárodní mítink Czech Indoor Gala proběhne ve čtvrtek 25. ledna v ostravské atletické hale. Hlavní program začíná krátce po šestnácté hodině a vyvrcholí v 18:55 třístovkou mužů. Příznivci královny sportu budou mít možnost tuto atraktivní podívanou sledovat i v přímém přenosu České televize v 17:00 hod. 
 

ZOOM JA FLY 3
nike
evoSPEED Tokyo Future FASTER+ 2
puma
ADIZERO PRIME SP2
adidas
Nové
Air Zoom Victory Eliud Kipchoge
nike
METASPEED SP
asics
METASPEED MD
asics
evoSPEED Long Jump NITRO 2
puma
evoSPEED Sprint NITRO 2
puma
evoSPEED 400 NITRO 2
puma
evoSPEED Tokyo Nitro 400
puma
Air Zoom Victory
nike
Air Zoom Victory
nike
Předchozí
Další