Runners' Reward Days - Dárek ke vybraným botám! Chci dárek
Plantární fascitida: Projevy, příčiny a léčba

Plantární fascitida: Projevy, příčiny a léčba

25. 8. 2023 9 min. čtení

Zažíváš při běhu nebo po něm ostré bolesti paty? Jednou z častých příčin je plantární fasciitida. Jaké jsou její příčiny a co dělat v případě léčby a prevence?

Co je plantární fasciitida?

Plantární fasciitida je běžné onemocnění nejen běžců, ale i běžných smrtelníků. Vyznačuje se zánětem a bolestí plantární fascie, což je silný pruh vazivové tkáně, který se táhne podél spodní části chodidla a spojuje patní kost (calcaneus) s prsty. Tento stav je spojen s bolestí paty a klenby chodidla, zejména při prvních ranních krocích nebo po období nečinnosti.

Projevy plantární fascitidy

Asi nejvíce charakteristickým příznakem plantární fasciitidy je ostrá, bodavá bolest. Obvykle se objevuje v oblasti paty a přichází hned po probuzení, takže tě probere rychleji, než ranní káva. Někdy může vystřelovat dále podél klenby chodidla. Po pár krocích zmizí, a ty si říkáš, že to nic nebylo. Ale ejhle, po vystoupení z auta se objevuje se znova. A takto pořád dokola. Tímto bolestným koloběhem se projevuje právě plantární fascitida. Mnoho lidí pociťuje také ztuhlost či nepohodlí v postižené noze. Bolest se často zhoršuje při činnostech, při kterých je chodidlo zatěžováno, jako je chůze, běh nebo delší stání.

Příčiny bolesti plantární facie

  • Dlouhodobé přetěžování: Mezi běžci je plantární fascitida velmi rozšířená. Tou nejčastější příčinou je totiž chronické přetěžování paty a chodidla celkově. Takže pokud obouváš běžecké boty několikrát týdně, pravděpodobnost se razantně zvyšuje.
  • Nošení nevhodné obuvi: Dále k rozvoji plantární fascitidy přispívá nošení bot se špatnou podporou klenby, nedostatečným tlumením nebo nevhodným střihem - například moc úzké boty, ve kterých nemá chodidlo dostatek prostoru.
  • Biomechanika chodidla: I ta mnohé ovlivňuje. Ploché nohy, vysoká klenba nebo nesprávné způsoby chůze, například kvůli svalové dysbalanci, mohou vznik plantární fascitidy podporovat.
  • Věk a hmotnost: V neposlední řadě ke zvýšenému zatížení plantární fascie přispívá i nadměrná hmotnost a riziko zánětu se zvyšuje s přibývajícím věkem.

plantární_fasciitida

Jak na léčbu a prevenci plantární fascitidy?

  • Odpočinek: Ano, starý dobrý a v běžeckém světě často nepopulární odpočinek. Ale neboj, to neznamená, že musíš ležet doma na gauči. Vyvaruj se běhu, který bolest zhoršuje, ale existují jiné pohybové aktivity v souladu s uzdravováním, například jóga či plavání. Mrkni na doplňkové sporty pro běžce a inspiruj se!
  • Správná běžecká obuv: Pro prevenci dalších problémů s platnární fascií je důležité nosit podpůrnou obuv s optimálním tlumením a dobrou podporou klenby a to jak na běžné nošení, tak na běhání. Proto běžecké boty vybírej pečlivě. Nevíš, po kterých v tomto specifickém případě sáhnout? Stav se na naši Top4Running prodejnu v Praze na Náplavní, kde ti doporučíme běžeckou botu v souladu s tvými cíli a zejména zdravotním stavem.
  • Ledování: Přikládání ledu na postižené místo pomáhá zmírnit bolest a zánět. Led aplikuj několikrát denně po dobu 15-20 minut. Pozor, nikdy ne přímo na kůži, vždy přes bariéru, například utěrku.
  • Protahování: Jemné protahovací cviky na lýtkové svaly a plantární fascii zlepšují ohebnost a zmírňují bolesti. Konzistence je klíč k úspěchu, takže je prováděj pravidelně a zlepšení se dostaví.
  • Vložky do bot: Tyto pomůcky poskytují správnou podporu klenby a tlumení, tím pádem pomáhají zmírnit zatížení plantární fascie. Mezi běžci jsou velmi oblíbené vložky do bot CURREX.
  • Fyzioterapie: Efektivní léčba a zároveň i prevence proti budoucím potenciálním problémům. Fyzioterapeut s tebou bude procvičovat cílené cviky a aplikovat techniky k posílení svalů chodidla a zlepšení flexibility.

V krajním případě, kdy se nedaří zmírnit bolesti konzervativní léčbou, nastupují na scénu protizánětlivé léky či kortikosteroidní injekce. Pamatuj, že tyto praktiky sice uleví od bolesti, ale neřeší příčinu. Pokud nebudeš dbát na správnou regeneraci, nosit vhodnou obuv a aktivně cvičit s pomocí fyzioterapeuta, problémy s plantární fascií se k tobě budou vracet jako bumerang.

plantární_fascitida

Plantární fasciitida a běhání

Jak a kdy se zánět plantární fascie projevuje přímo u běžců? Máme pro tebe několik příkladů - pokud se v některém najdeš, je na čase zpozornět!

1) Bolest při běhu

Jedním z hlavních projevů plantární fasciitidy u běžců je bolest během běhu. Můžeš pociťovat ostrou nebo bodavou bolest ve spodní části chodidla, obvykle v oblasti paty. Bolest je nejvýraznější během prvních metrů, postupně se snižuje a opět se navrací po doběhnutí.

2) Bolest po běhu

Jak jsme zmínili v předchozím bodě, po doběhu se bolest vrací a s ní i nepříjemné pocity. Tato bolest bývá poměrně výrazná a může přetrvávat několik hodin nebo i do následujícího dne.

3) Ranní ztuhlost a bolest

Běžci (ale i ostatní) s plantární fascitidou často pociťují ráno intenzivní bolest a ztuhlost, zejména při prvních krocích z postele. Jedná se o charakteristický příznak tohoto onemocnění. Bolest se během dne postupně snižuje, to ale neznamená, že je problém pryč.

4) Zvýšená bolest s větší intenzitou nebo vzdáleností

Intervaly, sprinty nebo dlouhé běhy mohou mít také za následek zhoršení stavu. Intenzivní a časté dopady na patu představují vysoké riziko bolestí.

5) Změna techniky běhu

Běžci s plantární fasciitidou mohou nevědomky změnit svou běžeckou techniku, aby kompenzovali nepříjemné pocity způsobené bolestmi. To může mít za následek další zdravotní problémy nebo dokonce zranění, protože svaly a klouby jsou nuceny se zapojit jiným, často nevhodným, způsobem.

6) Citlivost a otoky

Postižená oblast chodidla je často citlivá na dotek a v okolí paty se objevuje otok. Ten bývá výraznější právě po běhu nebo na konci dne.

Ač se na planetární fascitidu neumírá, představuje pro běžce komplikaci a někdy i stopku na několik týdnů. Poslouchej své tělo a v případě přetrvávajících bolestí se obrať na fyzioterapeuta. Zdraví na prvním místě!

Oblékni se na svůj další běh s Top4Running!

Pánské běžecké oblečení Dámské běžecké oblečení