Voděodolná obuv - Vyber si svůj model a trénuj kdykoli! Nakupuj
Recenze: Salomon Speedcross vs. Salomon Supercross. V čem se liší?

Recenze: Salomon Speedcross vs. Salomon Supercross. V čem se liší?

6. 2. 2023 8 min. čtení

Dvě trailové boty z Cross rodiny Salomon - Salomon Speedcross a Salomon Supercross. Jaké jsou jejich benefity, na jaký povrch se hodí a v čem se liší?

Dnes si představíme dva trailové modely z rodiny “Cross” oblíbené značky Salomon - Speedcross a Supercross. Model Speedcross byl prvním členem a poté se řada rozrostla právě o Supercross a také Alphacross. Nejprve si každý model rozebereme do detailu:

1) Salomon Speedcross

Nejnovější model z řady Speedcross, a to Salomon Speedcross 6, patří mezi legendární obuv pro technický trailový běh a nejlépe ti poslouží při delších bězích v drsném terénu. Podešev Mud Contagrip® ti zajistí maximální přilnavost na nezpevněných, měkkých, drsných a nerovných površích - od lesních šotolinových cest až po bahno a kluzko. Směs mezipodešve EnergyCell™+ poskytuje výjimečnou návratnost energie spolu s výrazným odpružením a odolností. Konstrukce svršku Sensifit™ pevně uchytí chodidlo, dodá stabilitu, ale zároveň mu při běhu dodá dostatečný komfort. Ty si tak můžeš užívat dlouhé traily naplno! Bota disponuje také tvarovanou stélkou OrthoLite®, která má anti-bakteriální vlastnosti a pomáhá regulovat zápach. Speedcrossy jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu a využité tkaniny jsou vysoce odolné proti roztržení a oděru - ochrana nohy je opravdu extrémní! Salomon Speedcross tak patří mezi nejvíce odolnou botu z rodiny Cross. Samozřejmostí je také rychlošněrování Quicklace™.

Pánské Dámské

Salomon_Speedcross_6

 

Porovnání se Salomon Speedcross 5

Pátá verze byla - a stále je - naprostý bestseller a my se vůbec nedivíme. Skvělá trakce, stabilita a pohodlí. To v terénu prostě chceš! I přesto se Speedcross 5 od nového a zdokonaleného modelu Speedcross 6 liší. Hlavními rozdíly jsou:

 • Podešev -  U Speedcross 5 je umístěna podešev Contagrip®. Má vynikající stabilitu a skvěle přilne s povrchem. Podešev Mud Contagrip® u šestek je, jak název napovídá, jako doma v bahně, má ještě lepší trakci a snáze se bahna zbavuje.
 • Výška pod patou a špičkou - Drop je zde 10 mm (35 / 25 mm), což je u obou modelů stejné. Rozdíl je ve výšce paty a špičky, protože Speedcross 6 jsou celkově o trochu nižší (32 / 22 mm).
 • Hmotnost - Speedcross 5 jsou o něco těžší, váží 320 g, zatímco nový model pouze 298 g.
 • Udržitelnost - Při výrobě Speedcross 5 ještě nebyly použity recyklované materiály, ale u Speedcross 6 už ano.

2) Salomon Supercross

Kvalitní tréninková bota, která vychází z modelu Speedcross. Model Salomon Supercross 4 je připraven na nekompromisní terén a to díky ještě větším výstupkům a extra drážkám pro maximální odvod bláta. I zde tě spolehlivě podrží přilnavá podešev Mud Contagrip® a geometrie výstupků, které jsou speciálně navržené pro maximální přilnavost na volných, měkkých a nerovných površích. Pěna Fuze v mezipodešvi se skládá z velice jemné směsi EVA a přináší měkčí, plynulejší, ale stále dynamický krok. Sensifit™ je přítomen i Supercorssů, aby ti obejmul chodidlo pevně, ale zároveň stabilně a aby se přizpůsobil tvé noze - ne naopak! Antibakteriální stélka OrthoLite® a nechybí ani proslulé rychlošněrování Quicklace™ či poutko na přichycení tkaničky. Speedcrossy byly vyvinuty na základě let zkušeností v trailovém běhu a jejich hlavním posláním je přizpůsobit se tvé noze, podržet tě v terénu a dodat ti ochranu a odolnost tam, kde je nejvíce potřeba.

Pánské Dámské

Salomon_supercross_4

 

Porovnání se Salomon Supercross 3

Třetí verze, Supercross 3, si našla mnoho svých příznivců a pro velké množství trailových běžců šlo o volbu číslo jedna. Odolná, stabilní a pohodlná bota se skvělou trakcí. V čem se liší od nového modelu Supercross 4?

 • Podešev -  Supercross 3 mají podešev Contagrip®. Je odolná, má vynikající stabilitu a skvěle přilne s povrchem. U Supercross 4 je však již podešev Mud Contagrip®, která je v bahně jako doma a slibuje ještě lepší trakci.
 • Drop - Rozdíl pata - špička je zde 10 mm (pata 34,3 mm / špička 24,3 mm). U čtvrté verze je to o jeden mm více, tedy 11 mm (pata 32 mm / špička 21 mm).
 • Hmotnost - Supercross 3 váží 305 g, zatímco nová verze pouhých 259 g.
 • Udržitelnost - Zatímco Speedcross 3 nejsou vyrobeny z udržitelných zdrojů, nejnovější čtvrtá verze ano.

Co mají Speedcross a Supercross společného?

Obě řady jsou vhodné do náročného a technického terénu, ve kterém můžeš narazit na bahno, kluzko a mokro. Vzhledem k agresivnímu vzorku se nehodí na dlouhé přeběhy po asfaltu, kamenech či jiném tvrdém povrchu. Zkrátka, oba patří do přírody, kde se mohou zakousnout do terénu a jsou připraveny ochránit tvé chodidlo před přírodními překážkami, jako jsou kořeny či kameny.

Společné vlastnosti a technologie:

 • Přilnavá podešev Mud Contagrip® 
 • Odolný svršek Sensifit™
 • Antibakteriální stélka OrthoLite®
 • Rychlošněrování Quicklace™
 • Udržitelnost - bio či recyklované materiály

Top4Running TIP: Vybav se na své další trailové dobrodružství kvalitním vybavením značky Salomon!

Rozdíly mezi Speedcross a Supercross

Ač se jedná o podobný typ obuvi, několik zásadních rozdílů tu přesto je:

 • Přední část chodidla - Model Supercross má v přední části rozšířenou konstrukci, takže pokud preferuješ širší tvar a více prostoru v oblasti prstů, Supercrossy budou lepší volba.
 • Konstrukce a odolnost svršku - Model Speedcross je určen do těch nejnáročnějších podmínek a spolehlivě chrání chodidlo. Svršek je nejvíce odolný z celé Cross rodiny. Tahle bota se nezalekne před ničím!
 • Odlehčený svršek - Plynule navazujeme na předchozí bod. Supercrossy mají v některých částech svršku méně ochrany, tím pádem jsou lehčí, než Speedcrossy.

I když platí, že správná bota znamená pro každého něco jiného, tak rodinu Cross od Salomon můžeme s klidným svědomím doporučit jak začátečníkovi, který objevuje kouzlo terénu, tak zkušenému trailovému běžci.

Vyzkoušej odolnost a špičkový grip na vlastní nohu!