Na začátku tréninku (po lehkém rozklusání a zahřátí) připravíte vhodnými strečinkovými cvičeními na pozdější zatížení hlavní svalové skupiny. To má význam zejména při prevenci zranění, ke kterému dojde mnohem snadněji u studeného neprotaženého svalu. Před vlastním protahováním musíte svaly kromě zahřátí také co nejvíce uvolnit. Před strečinkem proto vytřepejte velké svalové skupiny. Pro udržení potřebné „provozní“ teploty svalů při samotném protahování je samozřejmě důležité i vhodné oblečení.
Při strečinku buďte kreativní a využívejte i dostupného přírodního „nářadí“ (strom, pařez, lavička). Každý cvik opakujte nejméně třikrát na každou stranu nebo končetinu. Sval se pozvolna protahuje až do první známky bolestivosti. V této fázi následuje výdrž po dobu 4 až 6 sekund a poté opětovné uvolnění svalu. Při cvičení se soustřeďte na protahovaný sval a snažte se „vycítit“ tu pravou polohu, ve které je jeho protažení nejúčinnější. Zatěžované svaly protáhněte i po běhu, čímž předejdete jejich zkrácení, ke kterému mají po skončení zatížení ještě větší tendenci. Strečink po zátěži, který by neměl být tak intenzivní, napomáhá svalové regeneraci, snižuje pravděpodobnost vzniku nepříjemných a zbytečných svalových bolestí, které se zpravidla objevují až druhý den. Po velmi náročném tréninku nebo závodě při větších bolestech svalů je strečink nevhodný!
Do svého tréninkového plánu zařaďte základní strečinková cvičení zaměřená na běžecky nejvíce zatěžované svalové partie.
Článek přinesl Vital Praha - Centrum zdraví, pohybu a aktivního životního stylu. V centru vedou nejen tzv. sportovce hobíky ke zlepšení kondice a hlavně ke zdravému aktivnímu sportování, ale pečují i o vrcholové sportovce. Jedním z nejoblíbenějších a nejžádanějších je vyšetření laktátové křivky s klidovým i zátěžovým EKG a s analýzou techniky běhu.
Být členem Top4Running Club se vyplatí
S námi budeš vždy rychlejší. Přidej se do našeho věrnostního programu a čerpej spoustu skvělých výhod.