END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů Kup teď
Rozběhni to: Vyšetření laktátové křivky

Rozběhni to: Vyšetření laktátové křivky

9. 3. 2020 4 min. čtení

Má laboratorní běžecké vyšetření význam i pro rekreační běžce?

Zdá se vám, že se vaše kondice nelepší? Nedaří se vám během hubnout? Na tyto a podobné otázky spojené se řízením tréninku vám pomůže odpovědět laboratorní vyšetření tzv. laktátové křivky. 

Řízení tréninku podle krevního laktátu, který je spolehlivým obrazem intenzity svalové práce, je metodou, která již dávno není doménou jen vrcholových vytrvalců, ale čím dál více ji používají i rekreační běžci. Pomocí znalosti fyziologické odezvy organizmu na zatížení, resp. jeho zakyselování při rostoucí intenzitě běhu si můžete čas od času  otestovat jak výkonnost, tak zkontrolovat správnost vlastních tréninkových zón, které se s rostoucí výkonností také mění. Organizmus zdatnějších běžců lépe snáší vyšší zatížení a proto produkuje i méně laktátu.

_

 

_

 

 

Samotný test se provádí v laboratoři na běžeckém trenažeru a spočívá v postupně se zvyšujícím zatížení, kdy se ke každé rychlosti běhu (od pomalého klusu až po vyšší, ale ne maximální tempo) odebere krevní vzorek pro stanovení aktuální koncentrace laktátu. Zpravidla se stanoví 4 – 5 zátěží tak, aby vždy následující zátěž byla intenzivnější než předchozí. Jednotlivé zátěže trvají  obvykle 3-4 minuty s odběrem kapilární krve z ušního lalůčku vždy na konci každé zátěže. Graf, který vznikne vztažením rychlosti běhu ke koncentraci laktátu se nazývá laktátovou křivkou. Hodnoty laktátu se mohou vztahovat  jak k tepové frekvenci, tak k rychlosti běhu, resp. času na 1 km. Podle těchto doporučených hodnot potom lze běhat kdekoliv s jistotou, že  je váš trénink efektivní.

Součástí každého určení laktátové křivky by samozřejmě měla být i odborná interpretace výsledků. Ačkoliv pracovišť, kde vám laktátovou křivku vyšetří, u nás přibývá jejich odborná úroveň ještě není vždy stejná. Při objednání na test se informujte, zda je v ceně vyšetření zahrnuta i závěrečná konzultace či interpretace výsledků. Užitečnou součástí vyšetření je i určení tělesné skladby.

Článek přinesl Vital Praha - Centrum zdraví, pohybu a aktivního životního stylu.
V centru vedou nejen  tzv. sportovce hobíky ke zlepšení kondice a hlavně ke zdravému aktivnímu sportování, ale pečují i o vrcholové sportovce. Jedním z nejoblíbenějších a nejžádanějších je vyšetření laktátové křivky s klidovým i zátěžovým EKG a s analýzou techniky běhu.
 

Být členem Top4Running Club se vyplatí

S námi budeš vždy rychlejší. Přidej se do našeho věrnostního programu a čerpej spoustu skvělých výhod.

Přidej se do klubu

Fast-R Nitro Elite Elektrocharged
puma
ZOOM JA FLY 3
nike
Fast-FWD Nitro Elite
puma
FAST-R Nitro Elite Carbon
puma
Air Zoom Alphafly NEXT%
nike
Nové
Deviate Nitro Elite Racer
puma
Deviate Nitro Elite Racer Wildwash
puma
Deviate Nitro Elite Fireglow
puma
Deviate Nitro SP
puma
Cloudflow 3
onrunning
Udržitelnost
ULTRABOOST 22
adidas
Udržitelnost
NOVABLAST 2
asics
Předchozí
Další