END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů Kup teď
Síla správné sportovní podprsenky

Síla správné sportovní podprsenky

7. 12. 2020 12 min. čtení

Sportovní podprsenka je hlavní zbraní pro sportující ženy. Nesmírně důležitá a silná.

Pohupování prsou. Možná hodně otevřený a přímý úvod do důležité problematiky, ale tak to prostě je: Prsa se pohupují. Do tvaru osmičky, do kterého se vazy prsou během sportu protahují a uvolňují. Pokud tento pohyb neomezuješ sportovní podprsenkou se správnou oporou, může to vést k tření až oděrkám, bolestem prsou, poklesu prsou, což vede k nepohodlí a snížení výkonu.

bra

Sportovní podprsenka je tak trochu kouzelnice: dokáže odstranit tření a nepohodlí, nakopnout tvůj výkon a proměnit pochybnosti o sobě ve zdravé sebevědomí. Vše, co potřebuješ, je ta pravá - naštěstí je najít správnou podprsenku mnohem snazší, než najít dokonalého muže na celý život.

 

Společně se společností Nike jsme se na tohle téma zaměřili: 5 různých žen, 10 různých prsou, jeden společný cíl: najít dokonalou sportovní podprsenku a vytvořit průvodce pro všechny ženy, které stále nemají tu pravou. A podle aktuálních statistik je to 70 % všech žen. Fascinující, když vezmete v úvahu, že polovina všech žen v ČR je vdaná a údajně si našly partnera na celý život. Možná je tedy jednodušší najít dokonalého muže než dokonalou sportovní podprsenku? Pokud tento názor zastáváš, po přečtení článku ho určitě změníš.

Při výběru správné sportovní podprsenky bys měla vzít v úvahu dvě kritéria: velikost košíčku a intenzitu tvého sportu. V následujícím textu vysvětlíme, co máme na mysli pod těmito kritérii, a na konci ti dáme fundované doporučení ohledně nejvhodnějších modelů sportovních podprsenek pro tvé individuální potřeby.

Intenzita tvého sportu

Při výběru sportovní podprsenky je obzvláště důležitý vliv intenzity sportu na pohyb prsou. Jinými slovy si můžeš položit otázku: „Jak moc mi prsa poskakují při sportu?“.
Rozlišujeme mezi následujícími úrovněmi: nízká intenzita (Light Impact), střední intenzita (Medium Impact) a vysoká intenzita (High Impact) 

 

Mezi sporty s nízkou intenzitou (Light Impact) řadíme například jógu a pilates. Jedná se o sporty s pomalými pohyby a ideálně bez skoků. Prsa se tolik nehýbají, a proto jim stačí menší podpora. To ale neznamená, že tyto sporty můžeš dělat bez sportovní podprsenky! I když jdeš jen na procházku nebo si cvičíš jógu doma, kde tě nikdo nevidí, stále si můžeš nevhodnou podprsenkou způsobit uvolnění pojivové tkáně. A jsme si jistí, že nesportuješ proto, aby tvoje poprsí ochablo - doporučujeme tedy i na každou aktivitu o nízké intenzitě vklouznost do lehké sportovní podprsenky.

Mezi sporty se střední intenzitou (Medium Impact) patří třeba silový trénink nebo spinning. Tyto sporty jsou spojeny s rychlejšími pohyby a skoky - ale pouze s mírou. Sportovní podprsenka tedy musí být schopna kompenzovat více pohybu.

Sporty s vysokou intenzitou (High Impact) jsou: běh, CrossFit, tenis, box, tanec... vlastně jakákoli činnost, která způsobuje velký pohyb prsou, a proto vyžaduje vysokou úroveň podpory.


Jelikož se s největší pravděpodobností věnuješ více sportům, znamená to, že budeš potřebovat různé sportovní podprsenky pro různé typy tréninku.

Velikost sportovní podprsenky

Abys našla podprsenku, která perfektně sedne, potřebuješ znát svou velikost sportovní podprsenky. Nikdy jsi neslyšela pojmy "obvod" a "délka kolem krku"? Vytáhni krejčovský metr a jdeme měřit!

Obvod (Band): Měříme kolem žeber, těsně pod prsy. V ideálním případě bys měla být uvolněná a vydechnout. Nezadržuj dech a nepodváděj - podváděla bys jenom svoje prsa. Při měření je nejlepší nechat obě paže viset dolů - pak ale potřebuješ asistenta, který tě změří. Pokud se měříš sama, nech jednu paži viset uvolněně, zatímco druhá přebírá měření.

Délka kolem krku (Halter): Jde o vzdálenost od vrcholu k vrcholu přes krk. Jestli teď tázavě koukáš na displej, buď v pohodě - taky jsem ze začátku nevěděla, co to znamená. Takže: vrchol je nejplnější a nejvýznamnější část tvých prsou. Tato část prsu může být v jeho horní nebo dolní části - každá to máme jinak. Měříš od nejvýznamnějšího bodu pravého prsu přes krk po nejvýraznější bod levého prsu. Číslo, které získáš, je tvá délka kolem krku.

gfdgdf

Samozřejmě máme hezkou tabulku velikostí, kde s pomocí dvou naměřených čísel zjistíš svou velikost. Sportovní podprsenky Nike jsou k dispozici ve velikostech XS až 2XL. U šedě stínovaných velikostí je velice vysoká pravděpodobnost, že je pro tebe tahle velikost ideální. Pokud skončíš s nestínovanou velikostí, doporučujeme začít s touto velikostí a poté přejít na sousední velikosti.

gfdgdfgf

Teď zkouška dobrého pocitu:
Zakrývá podprsenka celá prsa?
Zůstávají prsa během sportu na místě?
Raménka se nezařezávají, netlačí, nejsou příliš volná?
Máš na sobě funkční materiál?
A taky se v podprsence sama sobě líbíš?
Pokud sis 5x odpověděla ano, jsi opravdu blízko své perfektní sportovní podprsence.

Tvoje perfektní sportovní podprsenka

I když to zní neromanticky, klíč k úspěchu má následující vzorec:

Intenzita tvého sportu + velikost tvých prsou = opora tvojí podprsenky

To znamená, že pro sporty o vysoké intenzitě (běh, fotbal, tenis, box, tanec atd.) potřebuješ sportovní podprsenku s vysokou oporou bez ohledu na velikost košíčků.

Ženy s velkou velikostí košíčku (L až 2XL) potřebují sportovní podprsenku s vysokou oporou bez ohledu na typ sportu.

Ve všech ostatních případech určuje optimální velikost sportovní podprsenky, a tím i nejlepší možnou oporu, kombinace velikosti prsou a druhu sportu.

Přehled je uveden v následující grafice:

gfdgdgd

Je důležité si uvědomit, že se jedná pouze o doporučení. Pokud dáváš přednost sportovní podprsence se silnější oporou i při sportu o nízké intenzitě, je to naprosto v pořádku.

Osvědčené klasiky od Nike

Pojďme se blíže podívat na horké kandidáty na titul „dokonalá sportovní podprsenka“.

Podprsenka s lehkou oporou: Nike Indy Bra


Podprsenka Indy je navržena pro celodenní nošení a pohodlí. Tyto podprsenky jsou měkčí a méně strukturované - ideální pro menší velikosti košíčků a aktivity s nízkou intenzitou.

Podprsenka se střední oporou: Nike Swoosh Bra


Podprsenka Swoosh nabízí větší krytí prsou, širší ramínka a vyšší kompresi než podprsenka Indy. Tak poskytuje větší oporu se stejným komfortem. Je k dispozici s vycpávkami i bez nich.

Podprsenka s vysokou oporou: Nike Flyknit FE/NOM Bra

 

Podprsenka Flyknit FE / NOM znamená vysokou oporu, bezpečný pocit komprese a minimální pohyb prsou. Nabízí vysoký komfort, silná ramínka a vestavěné košíčky, které prsa pomáhají držet a snížují tak tlak na ramena. Tato sportovní podprsenka je navržena jako nejlehčí sportovní podprsenka pro sporty o vysoké intenzitě. Díky tomu je vhodná pro každou ženu a jakýkoli sport.

Podprsenka s velmi vysokou oporou: Nike Alpha Bra

 

Sportovní podprsenka Nike Alpha je postavena tak, aby tě podpořila i při té nejintenzivnější aktivitě. Všité košíčky poskytují kompresi a pohodlí. Nastavitelný zip na zadní straně umožňuje individuální přizpůsobení. Poskytuje nejsilnější podporu mezi klasikami Nike.


Nezapomeň: Každá žena je jedinečná a je to tak správně!

Během natáčení pro kampaň mi došlo, jak odlišné všechny jsme, pokud jde o výběr sportovní podprsenky. Zatímco některé z nás sáhnou přímo po nejjasnější sportovní podprsence, jiné jsou zdrženlivější a preferují neutrální tóny. Stejně tak existují různé preference, pokud jde o úroveň opory. Pokud se cítíš i při józe nebo protahování nejpohodlněji ve sportovní podprsence se silnou oporou, proč ne? A i když se budeš cítit mnohem pohodlněji v jiné velikosti nebo s jinou oporou, než ti navrhnou doporučení, je to naprosto v pořádku. Nejdůležitější je, abys ses TY sama cítila skvěle a nepociťovala žádnou bolest. Myslím, že pro každou ženu je překonání stát před kamerou ve sportovní podprsence. Bez ohledu na to, jak je spokojená sama se sebou a svým tělem. Ale ve sportovní podprsence, která padne jako druhá kůže, která se ti líbí a ve které se cítíš sama sebou je to mnohem jednodušší. A to by měl být náš cíl: cítit se ve sportovní podprsence sebevědomě a dobře.

Můj závěr

 

Sportovní podprsenka je hlavní zbraní sportující ženy. Nesmírně důležitou a silnou. Může z cvičení udělat mučení. Může tě přimět divoce skákat sem a tam ve sprše kvůli všem těm oděrkám.  Může snížit tvé sebevědomí.
Ale může ti být skvělou parťačkou, když najdeš tu pravou. S dokonalou sportovní podprsenkou si stěží všimneš, že ji máš na sobě. Měla by ses s ní citit pohodlně a příjemně. Poskytne ti podporu bez omezení. Bude ti oporou, aniž by vyžadovala příliš mnoho pozornosti. Stejně jako dokonalý muž pro život - jen se snáze najde. 
 

Kup si svoji nejlepší sportovní podprsenku