Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Vhodné běžecké boty pro ploché nohy

Vhodné běžecké boty pro ploché nohy

22. 9. 2023 7 min. čtení

Ploché nohy trápí značnou část běžecké populace. Patříš mezi ně? Zjisti, kdy je plochonoží závažné, které běžecké boty obout a proč je důležitá diagnostika došlapu.

Možná tě překvapí, že do určité míry je plochonoží normální, až moc démonizované a nějak negativně běžcův život neovlivňuje. Většině lidem se totiž po došlapu mírně chodidlo odchýlí dovnitř. Jedná se o přirozenou reakci chodidla, kterou vyrovnává a udržuje stabilitu. Problém nastává v případě, kdy je chodidlo silně ploché, objevují se bolesti chodidel a zejména svalů a kloubů na nohou. V takovém stavu jsou již měkké tkáně přizpůsobeny nevhodnému stavu chodidla a jeho špatně zažitým stereotypům. Noha došlapuje primárně na vnitřní stranu chodidla, které se značně propadá a musí nést valnou část tělesné hmotnosti. To způsobuje již zmíněné bolesti a tlak na klouby, zejména na kolena a kyčle a také ovlivňuje správné držení těla.

Pokud máš ploché nohy - a tím máme na mysli silné plochonoží, je důležité zvolit takovou běžeckou obuv, která ti poskytne správnou podporu, stabilitu, ale i pohodlí. V zásadě můžeš sáhnout po dvou typech běžeckých bot a to:

1) Běžecké boty s podporou pronace

První typ běžecké obuvi, po které můžeš sáhnout, je ta s podporou pronace. Pronace a plochonoží spolu úzce souvísí, v obou případech se kotník a s ním celé chodidlo propadá dovnitř. Běžecké boty s pronační podporou jsou pevné, poskytují chodidlu oporu v oblasti středu klenby chodidla a mají optimální tlumící vrstvu v mezipodešvi. Měj na paměti, že pronační boty za tebe problém s plochými nohami nevyřeší, pouze zmírňují nepohodlí při běhu tím, že klenbě dodávají potřebnou podporu.

Mezi oblíbené pronační boty mezi běžci patří:

altra_timp_4_běžecké_boty

2) Minimalistické běžecké boty

Minimalistická obuv je v dnešní době stále více populární. Co si ale pod tímto pojmem představit?  Jedná se o botu, která ti díky své konstrukci umožňuje přirozený došlap, využití plného potenciálu chodidla a má pozitivní vliv právě na ploché nohy, či pronaci a supinaci.

Pozor však na to, že tento typ obuvi vyžaduje adaptační dobu. Pokud bys obul/-a minimalistické boty na každý běh, pro tvé tělo by to byl šok. Takový šok, že by se mohly dostavit bolesti lýtek, kolen či achillovek. Proč hrozí takové riziko? Protože se v nich zapojují skupiny svalů a nervů, které v běžných botách “spí”, protože nemají podnět k práci. Zkrátka, v minimalistické obuvi tu tvrdou dřinu musíš odmakat jen ty a tvoje nohy. Vhodné je minimalistické boty střídat s těmi, na které jsi doposud zvyklý/-á a zařazovat je na kratší výběhy po měkčím povrchu, například do lesa. Ač tě ze začátku čeká nelehká výzva, tak legenda praví, že jakmile si na minimalistické boty zvykneš, už nebudeš chtít vyběhnout v jiných.

Minimalistické běžecké boty lze rozdělit do dvou kategorií:

Boty s nízkými či nulovým dropem

Drop u běžeckých bot znamená rozdíl výšky tlumení mezi patou a špičkou. Čím je toto číslo nižší, tím přirozenější došlap ti bota při běhu umožní. A přirozenost je přesně to, co potřebuješ. Mezi bestsellery patří tyto modely:

Barefoot boty či barefoot běh

Běhání naboso či v barefoot botách, které běh naboso simulují, už vyžadují trénink a trpělivost. Nemůžeš se v nich spolehnout na žádné tlumící složky, ochranu či podporu. Pokud se na bosý běh necítíš, ničemu to nevadí. Místo něj ti doporučujeme zařadit chůzi naboso tam, kde ti to prostředí dovolí - na trávníku na zahradě, na louce či lesním palouku. Při běhu i chůzi ti pomohou barefoot běžecké boty Merrell Vapor Glove, které jsou vhodné na měkký a nerovný povrch.

merrell_běžecké_boty

Diagnostika došlapu

Pokud máš podezření na některou běžeckou odchylku a nevíš, které běžecké boty vybrat, je vhodné podstoupit diagnostiku došlapu. Dozvíš se na ní třeba možné vychýlení kotníků, rozložení hmotnosti při došlapu, poměr zatížení obou polovin těla a další zajímavé věci. Kde ji podstoupit? No přeci u nás. Zastav se za námi na naši pražskou prodejnu Top4Running na Náplavní. Náš tým ti zanalyzuje došlap a na jeho základě doporučí vhodnou obuv, která je v souladu s tvým dlouhodobým zdravím.

Top4Running TIP: Omrkni náš článek, jak vybrat správné běžecké boty, ve kterém se dozvíš také detailní průběh analýzy došlapu.

Měj na paměti, že každý člověk má jiná chodidla a to, co vyhovuje jednomu běžci s plochýma nohama, nemusí vyhovovat jinému. V případě nepohodlí a bolestí se obrať na podiatra nebo fyzioterapeuta, se kterým se zaměříš na to nejdůležitější a to jest aktivní řešení tvého problému - speciální cviky, protahování, aktivace atd.


PRODUKTOVÉ RADY