Slevy až 70 %! Garance doručení do Vánoc.  Nakupuj
Výběr typu sportovní obuvi

Výběr typu sportovní obuvi

7. 1. 2016 9 min. čtení

Boty na běhání vybíráme, dle konstituce nohy (došlapu), terénu, kde běháme, a typu boty, dle prioritního benefitu, který preferujeme.

Pomůžeme ti v pár krocích vybrat botu přímo pro tebe

Vyber správnou botu

Boty na běhání vybíráme podle následujících ukazatelů:

Došlap běžce - specifická stavba nohy každého běžce a jejího pohybu rozdělila obuv do následujících skupin:

neutrální

s pronační podporou

minimalistické

Povrch – silniční, do terénu (trailové), na umělé povrchy

Účel – trénink (tempový, objemový), závod (silniční, dráhový), posílení chodidla (minimalistická obuv)

RUNNING (BĚH)

TLUMENÍ

Tlumení je pro mnoho běžců nejvýznamnější přínos, protože při běhu mohou na pohybový aparát působit síly odpovídající až 3,5 násobku hmotnosti sportovce. Díky tlumení došlapu neobtěžuje běžce bolest a mohou běžet dál a déle.

Při běhu se hmotnost, působící při dopadu na kloubní aparát běžce, rovná až 3,5 násobku jeho vlastní hmotnosti. Díky tlumícím technologiím ochráníte vaše klouby. Zejména na umělém povrchu, jako je beton, je pro většinu běžců nemyslitelné běhat v netlumené obuvi.

Obecně platí, že čím měkčí je povrch pod vámi, tím menší tlumení potřebujete.

STABILITA / KOORDINACE

Když běžci mluví o stabilních botách, většinou mají na mysli boty, které zajišťují typ koordinaci došlapu. Regulací pohybu myslíme vedení došlapu – pohybu, který noha vykonává při kontaktu s povrchem: dopadu, zhoupnutí dopředu a odrazu od špičky.

Stabilitu obuvi zajišťují různé systémy výrobců běžecké obuvi. Tyto systémy mají za cíl korekci došlapu běžce a tím ochránit jeho pohybový aparát. Jsou velmi důmyslné a pracují od prvního dotyku až po konečný odraz obuvi od povrchu.

Neutrální obuv má minimální korekci došlapu.

Obuv s pronační podporou má korekci došlapu a její míra se model od modelu liší od mírné po vysokou.

Minimalistická obuv korekci došlapu neřeší. Je to proti podstatě minimalistického pojetí běhu.

POZOR - tím, že má některá obuv menší korekci došlapu není míněno, že je méně stabilní!

ULTRALEHKÉ (ZÁVODNÍ)

Hlavní benefit těchto bot prozrazuje název: minimální hmotnost. Vybírají si je běžci, kteří chtějí zlepšit čistý výkon a nepotřebují posílení tlumení ani stability.

TRAIL (TERÉN)

Běžecká obuv typu Trail se značně liší od bot určených na silnici. Vzhledem k nerovnostem, překážkám a extrémním podmínkám musí mít obuv pro běh v terénu specifické vlastnosti. Boty typu Trail mají výraznější vzorek podešve pro lepší kontakt s povrchem v terénu. Mezipodešev je u tohoto typu obuvi většinou tenčí, aby byla noha co nejblíže u země, čímž zvyšuje stabilitu a běžec lépe cítí změny povrchu. Svršek je obvykle vyráběn z vodě odolných materiálů či materiálů odpuzujících vodu. Svršek je silnější a odolnější, zvlášť v oblasti prstů a v oblasti těsně nad mezipodešví.

TRAINING (TRÉNINK)  

Tréninková obuv je všestranná obuv využívaná k řadě aktivit, jsou univerzálně ideální pro nejrůznější sporty a povrchy. Tréninkové boty jsou kombinací stability a opory při pohybu do stran poskytovaných basketbalovou obuví s pohybem dopředu v běžeckých botách, tudíž si sportovci nemusí kupovat speciální boty na každou z jejich aktivit. Tréninkové boty jsou lehké, ohebné a mají podešev, která nezanechává šmouhy, tudíž nepoškodí kurt, podlahu v posilovně, či taneční sál.

Pánské boty, i když v malých velikostech nejsou vhodné pro ženy!

Ženy - běžkyně mají jedinečný styl běhu, který může vést k nadměrné pronaci a bez potřebné korekce i ke zranění. Toto je zčásti způsobeno širšími boky a širším úhlem Q. Úhel Q je úhel, který svírá stehenní kost s kostí holenní. Důsledkem je, že chodidlo ženy dopadá na zem pod větším úhlem než u mužů, což podporuje nadměrnou pronaci.

Pomůžeme ti v pár krocích vybrat botu přímo pro tebe

Vyber správnou botu

ŽENY MAJÍ ODLIŠNÝ TVAR NOHOU V POROVNÁNÍ S MUŽI Z NĚKOLIKA POHLEDŮ:

  • Ženy mají při stejné délce nohou menší kosti než muži.
  • Ženy mají vyšší klenbu, která vyžaduje větší oporu. Mají také nižší střední část chodidla, což vyžaduje jiné provedení podrážky.
  • Rozdíly jsou i v objemu paty, a tudíž potřebují boty, které jsou vhodné pro různé tvary nohou. Není neobvyklé, že ženy upřednostňují boty, které mají přiléhavější patu a širší špičku. Proto je obuv pro ženy vyráběna podle speciálního modelu zaručujícího pohodlné nošení.

Ženy preferují měkčí tlumení. Jejich nohy jsou citlivější než nohy mužů a jejich nohy váží méně než u mužů stejného vzrůstu. Ženy mají také méně svalové hmoty vzhledem k jedinečnému složení těla. A klouby jsou u žen více flexibilní. Z těchto skutečností vyplývá, že je zátěž při dopadu menší, a proto je důležitá flexibilní mezipodešev.

Nejdůležitější věcí pro výběr správné boty je Váš došlap!

DOŠLAP

Tyto pojmy popisují pohyb nohy při chůzi nebo běhu. Pronace a supinace jsou běžné a žádoucí biomechanické pohyby nohy. Při nadměrné pronaci však mohou vznikat problémy nebo může dojít k úrazu. Moderní sportovní obuv poskytuje řešení potřebné stability výrobou obuvi s regulací pohybu, která nabízí skvělé tlumení a stabilitu.

PRONACE

Vtočení kotníku při došlapu. Přirozený pohyb nohy, který tlumí dopad paty při došlapu. Kotník se vychýlí směrem dovnitř, a běžec tím získá stabilitu v oporové fázi kroku.

Jedná se o zcela bezproblematický došlap s mizivou potřebou korekce došlapu. Většinou se doporučuje obuv vhodná pro neutrální došlap.

SUPINACE

Pohyb opačný pronaci. Projevuje se vychýlením kotníku vně, běžec klade veškerou váhu na vnější stranu chodidla. Dodává noze pevnost při odrazu.Výkonné tlumení absorbuje nárazy došlapu.

Doporučuje se obuv pro supinační či neutrální došlap.

NADMĚRNÁ PRONACE

Problém většiny běžců. Vzniká, když se chodidlo vychýlí dovnitř příliš (nadměrná pronace) a zbytek těla pak musí tuto polohu vyrovnat. Běžci s touto tendencí mají většinou ploché nohy nebo slabou klenbu, která tomuto nadměrnému pohybu nezabrání. Nejvhodnější volbou jsou proto boty s podporou koordinace nebo stability.

Pomůžeme ti v pár krocích vybrat botu přímo pro tebe

Vyber správnou botu

ZOOM JA FLY 3
nike
Fast-R Nitro Elite
puma
Nové
Fast-FWD Nitro Elite
puma
FAST-R Nitro Elite Carbon
puma
SOLAR GLIDE 5 M
adidas
Udržitelnost
Cloudflow 3
onrunning
Udržitelnost
NOOSA TRI 14
asics
ULTRABOOST 22
adidas
Udržitelnost
Fast-R Nitro Elite Elektrocharged Wns
puma
Fast-FWD Nitro Elite Wns
puma
Fast-R Nitro Elite Carbon Wns
puma
Fast-R Nitro Elite Elektrocharged
puma
Předchozí
Další