Pořiď si hodinky Suunto a získej sluchátka v hodnotě 3 650 Kč ZDARMA! Nakupuj
Vyšetření laktátové křivky s EKG, technikou běhu a krevním rozborem

Vyšetření laktátové křivky s EKG, technikou běhu a krevním rozborem

14. 3. 2023 5 min. čtení

Naše ambassadorka Iva se vydala na měření laktátu do Vital Praha. Co vyšetření laktátové křivky obnáší a proč má pro běžce smysl? 

Chceš začít novou sezónu naplno? Porazit své limity? Trénovat efektivně? Nech si změřit laktát ve Vital Praha a získej tak přesná data a doporučení pro sestavení nejefektivnějšího tréninku tobě na míru. Naše ambassadorka Iva tě provede celým procesem! 

Vyšetření laktátové křivky 

Poprvé jsem Vital Praha navštívila v roce 2017, kdy jsme se připravovali na maraton v Berlíně. Od té doby jsem aktuální výsledky neměla. Osobáky na všechny vzdálenosti jsem posunula, a tak bylo na čase zjistit, jaká je má aktuální běžecká výkonnost. Vybrala jsem Balíček pro každého běžce s krevním rozborem. Pár dní před vyšetřením laktátu jsem šla na odběry, aby je v době vyšetření už Mgr. Aleš Tvrzník měl a mohl z nich případně vyčíst spojitosti s výkonem. 

vyšetření_laktátové_křivky

Jak vyšetření laktátu probíhá?

Pan Tvrzník se mě nejdříve zeptal na několik základních věcí - mé tréninkové zvyklosti, současná výkonnost, jak se cítím a na doplňková cvičení. Poté mi naměřili klidové EKG a spirometrii. Hned poté přišel na řadu test laktátové křivky. Test spočívá ve zvyšované rychlosti běhu, ale ne do maxima, v délce přibližně 30 minut (zpravidla 4 – 6 intervalů). Po jednotlivých stupních zatížení se zaznamenává tepová frekvence a hodnota krevního laktátu z odebrané kapilární krve z ušního lalůčku a vzorek je okamžitě po odběru analyzován špičkovým přístrojem Biosen c-line. Hodnota krevního laktátu i glukózy je tak známa již přibližně po 30 vteřinách, tedy hned na začátku dalšího stupně zatížení, což umožňuje eliminaci zbytečně vysoké intenzity zatížení v průběhu testu. Pro odběr skutečně stačí jen minimální množství krve a proto se jedná o bezbolestnou metodu.

Po skončení testu jsem z naměřených hodnot dostala vytvořenou laktátovou křivku s doporučením optimálních tréninkových zón. Díky tomu mám nejrelevantnější doporučení tréninkových intenzit v hodnotách tepové frekvence, rychlosti běhu, tempa a také výkonu. 

Nakonec mi pan Tvrzník ještě zkontroloval došlap a techniku běhu. Pokud bych měla i své klasické tréninkové běžecké boty, kouknul by i na ně, jenže já si sbalila závodky, a ty tak opotřebované nejsou. Takže rada pro tebe - závodní boty s sebou! 

Jak dlouho vyšetření trvá? 

Vyšetření na místě trvalo přibližně 2,5 hodiny (včetně sprchy po trenažeru). Naprosto skvělé bylo povídání s panem Tvrzníkem, který je opravdový expert v oboru. A i přesto dokáže laikovi, jako jsem já, vše lidsky vysvětlit a podat. 

vyšetření_laktátové_křivky


Pro koho má laktátové vyšetření smysl? 

Pokud to s během myslíš vážně a chceš se posouvat dál, pak je pro tebe laktátové vyšetření vhodné. Poté ho doporučuji:

  • Těm, kteří chtějí znát “své vlastní hranice” a třeba je i pokořit.
  • Běžcům, které zajímá jejich vlastní tělo.
  • Všem těm, které baví grafy a chtějí se dozvědět něco víc. 

Budeš mít k dispozici jasná čísla (ať už tempa nebo tepy) v jakých trénovat jaké typy tréninků. A to při tréninku i závodě jako když najdeš! 


Více informací o Vital Praha a jejich sportovních vyšetřeních pro běžce a sportovce nalezneš na www.vital-praha.cz

Ať ti to běhá! 

Iva (@iva_Runstheworld