Speciální akce na vybrané modely Nakupuj

World Marathon Challenge 

Dokážete si představit, že uběhnete maraton? A 7 maratonů v 7mi dnech? A co takhle ještě každý na jiném kontinentě? Petr Vabroušek ano. Tento extrémní závod neběžel poprvé a letos ho prvně doprovázel i jeho syn Filip Vabroušek. Jako nováček absolvoval “pouze” kratší verzi ve formě 7mi půlmaratonů, ale o to s větší grácií. Světový unikát v podobě otce a syna se umístil na stupních vítězů. Filip bezkonkurenčně vyhrál celou sérii půlmaratonů, Petr skončil těsně na druhém místě za loňským obhájcem Mikem Wardianem.

© Mark Conlon/World Marathon Challenge

Celá série závodu začínala na Antarktidě, poté závodili v Kapském Městě, v australském Perthu, Dubaji, Madridu, chilském Santiagu a končili v Miami. Poté co doběhl poslední závodník, byl okamžitý přesun na letiště a jiný kontinent.
Závod je pro sportovce velice náročný i z nedostatku kvalitní regenerace a jídla. Spánek probíhá za letu na sedadlech, které nelze zcela sklopit a jediné jídlo, které zajišťuje pořadatel je pouze běhěm letu na palubě letadla. Po předchozí zkušenosti byli Vabrouškovi připraveni na to, že možnost koupi jídla při přesunech je dost omezená a vybavili se vlastním dehydrovaným.

„Když jde člověk jeden maraton, tak se připravuje, ladí, odpočívá, odběhne závod a pak týden odpočívá, zatímco tady se střídá jeden za druhým. Do postele se nedostaneme, časová pásma nikdo neřeší, protože čas ubíhá podle toho, jak je dlouhý let,“ sděluje své pocity Petr Vabroušek.

 

© Mark Conlon/World Marathon Challenge

V čem se takto náročný závod běhá?

Pro náročnost terénu, přes Antarktidu po Floridu, Filip Vabroušek zvolil pro první část model Saucony Peregrine 7 ICE+, který je pro takovýto povrch speciálně vyvinut. Má patentovanou podešev Vibram Arctic Grip s vyjímečnou přilnavostí na ledových plochách. Městské etapy Filip odběhl v lehké závodce Saucony Fastwitch 8 a aby si jeho nohy odpočly po náročnějších úsecích, zvolil tlumenější model Saucony Freedom ISO 2.
Pro ochranu před ostrým sluncem si vybrali brýle od Oakley s technologií Prizm, která zvyšuje kontrast a viditelnost v širokém spektru světelných podmínek. Pro tuto sérii běhů střídali modely Oakley Ev Zero Path, Radar Ev a Jawbreaker.

 

© Mark Conlon/World Marathon Challenge

Hodnoceni Filipa:

Model Saucony Peregrine 7 Arctic Blue byly jako dělané pro úvodní závod na Antarktidě. Na zmrzlých úsecích nepodkluzovaly a poradily si i s hlubokým sněhem. I v teplotě kolem - 15°C mi v nich stačila jedna kompresní podkolenka. Otestoval jsem je také při aklimatizačním tréninku v okolí Kapského Města ještě před startem WMC. Dobře seděly na kamenitém podkladu na trailech Stolové hory i na písečných úsecích trailů na Mysu Dobré naděje. Jde o skvělé univerzálky do jakéhokoli terénu. Jen v bahně jsem zatím nevyzkoušel.
Model Saucony Freedom Iso 2 jsem využil pro etapy vedené převážně po městské dlažbě, kde se velmi osvědčily v tlumení tvrdých nárazů. Dobře seděly i při prudkých změnách směrů, strmých výbězích a sebězích. Jejich jemný vzorek dobře posloužil i v parkových pasážích po písku a drobných kamíncích. Odběhal jsem v nich většinu objemových tréninků ve Zlíně před odletem. 

Na “tartanový” půlmaraton v Dubaji a na závěrečnou etapu po Miami beach jsem odlehčil nohám v závodkách Saucony Fastwitch 8 Black. V Dubaji díky měkkému povrchu a v Miami už jsem nohy nepotřeboval moc šetřit, protože byl konec na dohled. Letělo to skvěle a navzdory celkovým více než 150km v nohách za 6 dnů, jsem v nich zaběhl nejrychlejší čas týdne - 1:27. Tento model pak volím pro všechny jednorázové závody včetně půlmaratonu a zaběhl jsem v nich na podzim i svůj osobák na půlmaraton (1:13).

© Mark Conlon/World Marathon Challenge

Vzhledem k časovému skluzu, jsme nakonec 5 ze 7 maratonů běželi po tmě. Ale na úvodní půlmaraton byly přímo skvělé Jawbreakery Prizm Sapphire Snow. Hravě si poradily i s intenzivním polárním sluncem a jeho odlesky od nekonečné bílé planiny. Hned v dalším závodě v rozpáleném Kapském Městě jsem využil lehoučké odvětrané EVZero Path, které skvěle posloužily i pro závěrečný výklus po písečné pláži v Miami.

 

ENDORPHIN PRO 4
saucony
Udržitelnost
Dárkový poukaz v hodnotě 5000 Kč
top4running-prod
Endorphin Elite
saucony
14. 2.
Endorphin Elite
saucony
Udržitelnost
ENDORPHIN ELITE
saucony
Nové
ENDORPHIN ELITE
saucony
Nové
Endorphin Pro 3
saucony
Udržitelnost
Endorphin Pro 3
saucony
Udržitelnost
ENDORPHIN PRO 4
saucony
Udržitelnost
ENDORPHIN PRO 4
saucony
Udržitelnost
ENDORPHIN PRO 4
saucony
Udržitelnost
ENDORPHIN EDGE
saucony
Nové
Předchozí
Další