Zlatá tretra 2019

Ve čtvrtek 20.června 2019 se na městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích uskutečnil již 58. ročník atletického mítinku IAAF World Challenge Zlatá tretra. O rekordy mítinku nebyla nouze, padl dokonce i světový rekord.

Zlatá tretra - světový rekord

Letošní Zlatá tretra byla opět nabitá kvalitními výkony a Top4Running jako servisní partner Nike pro Český atletický svaz byl u toho. Vše odstartoval souboj tyčkařů, který nakonec s přehledem ovládl Američan Sam Kendricks. Toho nezastavila ani laťka ve výšce 5,93m, kterou zdolal druhým pokusem, což znamenalo vylepšení rekordu mítinku.

V ženském oštěpu bylo k vidění české hvězdné duo Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková, ovšem holkám se nedařilo tak, jak bychom si přáli a ačkoli se Báře podařilo přehodit 60 metrovou hranici tak výkonem 60,01m skončila jako nejlepší z českých závodnic na čtvrtém místě. V mužích, v téže disciplíně, se děly neuvěřitelné věci. Českému kvartetu ,ve složení Vadlejch, Veselý, Frydrych a Jílek, se podařilo překonat 80m a Vadlejch s nejdelším hodem 82,97m se umístil na krásné třetí pozici, ovšem o překvapení v oštěpařském sektoru se postaral Estonec Magnus Kirt, který výkonem 90,34m se dostal do čela letošních světových tabulek a zároveň překonal národní rekord.

Zlatá tretra - J. M. Echevarría

Skok daleký byl podle očekávání v režii jednoho muže a tím byl J. M. Echevarría, který soutěž ovládl i za nepřízně počasí skokem dalekým 832cm a jako jediný ze startovního pole prolomil hranici osmi metrů.

Ve výškařském sektoru se ostravské publikum mohlo těšit z výkonů fenomenální ruské závodnice Marii Lasitskene, které se povedlo překonat 206cm, což znamenalo letošní světové maximum, rekord mítinku a vyrovnaný osobní rekord. Mariya se pokoušela i vylepšit dosavadní světový rekord (209cm), ale bohužel 210cm se ji nepodařilo zdolat.

O další rekord mítinku se postaral Tom Walsh. Jeho koule dolétla až do vzdálenosti 22,27m. Tomáš Staněk výkonem 21,04m bral třetí příčku.

Tomáš Staněk

Běhu na 800m kraloval díky užasnému závěru Amel Tuka, který za sebou nechal i vícemistra světa, polského Adama Kszczota.

Nejkratšímu sprintu na 100m dominoval Mike Rodgers. 100m zvládl na 10,04s a o pouhou setinu sekundy porazil druhého, Kanaďana A. De Grasse.

O senzaci celého letošního ročníku se postarala závodnice Baham, Shaunae Miller-Uibo, která doslova prolétla tratí 300m v novém světovém rekordu, jenž má nyní hodnotu 34,41s.

V závodě na jednu míli jsme měli možnost vidět hned tři české závodníky. Filip Sasínek jako nejlepší z čechů si v tretrách Nike Zoom Victory 3 doběhl pro osobní rekord, kousek za ním doběhl i ambassador Top4Running a Nike Jakub Holuša v tretrách Nike Zoom Mamba V. Závod vyhrál Brit Da´Vall Grice, který za sebou nechal i polského rekordmana, Marcina Lewandowského.

Poslední disciplínou byla očekávaná dvoustovka mužů, v té dokázal zvítězit díky nádhernému závěru Kanaďan De Grasse před Američanem Colemanem. Čtvrtý doběhl český drak Pavel Maslák.

Zlatá tretra opět nabídla strhující klání na atletickém stadionu a my už se nemůžeme dočkat co nám přinese další ročník. Posuň i ty svoje atletické výkony na další úroveň a vybírej z kompletní nabídky běžeckých i speciálních treter, doplňků a závodního oblečení.

Jan Kunčický, Top4Running