Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Běh v dešti? No jasně! Jaké zvolit oblečení a boty?

Běh v dešti? No jasně! Jaké zvolit oblečení a boty?

7. 12. 2021 5 min. čtení

Venku déšť, mokro, bahno a ty přemýšlíš jestli vyběhnout. Nenech si počasím kazit běžecké plány a pořádně se na něj vybav. I běh v dešti má své kouzlo. Jak ho objevit? Přečti si naše tipy a užívej si běh i když trakaře padají!

Zvol správné běžecké boty do deště

Mít nohy v teple a suchu je základ. Jak pro fyzické zdraví - riziko puchýřů v mokrých botách, tak psychickou pohodu a radost z běhu. Jaké tedy zvolit boty, když je všude mokro, bahno a klouže to? Nepromokavé běžecké boty jsou jasná volba. Vyplatí se sáhnout také po trailových botách s gripem, které tě podrží na kluzkém povrchu a zabrání nežádoucím pádům.

UnderArmourStorm
Běžecké boty Under Armour HOVR Infinite 3 Storm

Oblečení na běhání v dešti

I přesto, že k tomu deštivé počasí svádí, nemělo by se to s oblečením přehánět. Zaměř se na tři základní věci - funkčnost, nepromokavost, vrstvení. Řiď se také aktuální venkovní teplotou. Jak tedy kombinovat běžecké oblečení do deště?

Horní část těla

  • Funkční vrstva - funkční triko s dlouhým rukávem, které udrží tělo v teple a zároveň je prodyšné
  • Nepromokavá vrstva - jako vrchní vrstvu zvol nepromokavou běžeckou bundu, díky které vydržíš v suchu
  • Mezivrstva - pokud kromě deště také mrzne, zvol mezivrstvu - například funkční běžeckou mikinu, která tě zahřeje a zabrání prochladnutí

Dolní část těla

  • Funkční vrstva - dolu zvol funkční legíny, které udrží teplo a zároveň do sebe nenasají vodu

Ber na vědomí, že nejen v chladném počasí tě může potkat déšť. Proto přibal do běžeckého batohu lehkou nepromokavou bundu i v létě, kdy se objevují letní bouřky a deště. Ty tě mohou nemile překvapit. A jak se říká, je lepší být připraven, než překvapen!

Top4Running tip: Neprůstřelnost od hlavy až k patě? Značka Under Armour má pro tebe nepromokavou kolekci Storm, se kterou déšť nemá šanci!

Salomon
Funkční oblečení Asics

Vybav se doplňky

Správné oblečení a obuv je alfa omega, ale co ti ještě nesmí chybět?

  • Běžecká čelenka - odstraní ti vlasy z čela a zamezí kapání vody do obličeje
  • Hydrovak s pitím - jestli se chystáš se na delší běh, vezmi ho s sebou. Tělo potřebuje přijímat tekutiny za každého počasí, i když na první pohled “nemá žízeň”.
  • Čelovka - bezpečnostní prvek, který by měl být ve výbavě každého běžce. Při kombinaci tma & déšť je viditelnost ještě horší, proto dbej na bezpečí a buď vidět. 
  • Reflexní prvky - speciální kousky oblečení s reflexními prvky, které bezpečnost při běhu ještě zvýší

 

čelovka

Po běhu hned do suchého

Po deštivém běhu rychle do sucha! Zahřáté tělo je kvůli mokrému oblečení náchylné k prochladnutí a to může vést k nastydnutí. Dopřej si prostor na sprchu, osušení a převléknutí do suchého. Udělej si z toho tvůj po-běhový rituál, který je prospěšný jak pro tvé fyzické zdraví, tak pro tvou mysl a zklidnění.

Neboj se deště a užívej!

Možná běh v dešti nezní na první dobrou dobře, ale má hodně co nabídnout. Čerstvý vzduch, žádní lidé, trasa jenom pro tebe a to nejdůležitější - možnost běžet. Pohyb a běh není samozřejmost a je dobré si to občas připomenout. Proto obuj tenisky, nalaď svůj oblíbený playlist a vyběhni z komfortní zóny. Endorfiny a skvělý pocit po běhu za to stojí!

Vybav se na deštivý běh s těmito produkty: