Speciální akce na vybrané modely Nakupuj
Jak vybrat běžecké boty? 6 otázek, na které si před výběrem odpověz!

Jak vybrat běžecké boty? 6 otázek, na které si před výběrem odpověz!

27. 6. 2017 9 min. čtení

Výběr běžeckých bot může být pro některé lidi noční můrou. Ale ne s námi! Máme pro tebe návod, jak si vybrat ty nejlepší běžecké boty přímo pro sebe.

Jak vybrat běžecké boty?

Výběr běžecké obuvi může být pro někoho noční můrou, a tak se ve finále spokojí s rychlým nákupem v obchodním centru. Výběr ale nepodceňuj. I pokud se v běžeckém světě už nějakou dobu pohybuješ, je důležité si před koupí položit 6 základních otázek a popravdě na ně odpovědět. Jaké to jsou a jak je rozlousknout? Jdeme na to!

Jak vybrat správnou běžeckou botu?

Otázka č. 1: Jaký jsi běžec?

První otázka vyžaduje pro mnoho běžců velké sebezapření a poctivé zvážení svých možností. 

 • Pokud jsi začátečník a začínáš s nadváhou, nenech se zviklat krásnou závodní botou pro profíky. 
 • Pokud běháš přes paty, není vhodné zvolit minimalistickou botu, případně pro přirozený běh. Nechceš, aby to odnesly klouby, kotníky a kolena.
 • Pokud si nevíš rady s technikou běhu, nevol boty pouze dle oblíbené značky či designu. Informuj se u profíků z pražské běžecké speciálky Top4Running, kteří ti ochotně poradí!

Otázka č. 2: Kde budeš běhat?

Jeden den běžíš po asfaltové cyklostezce, druhý po lesních pěšinkách a kamenech. Na každý z těchto povrchů se hodí jiné boty, respektive jiná podešev. 

 • Boty na asfalt a zpevněné povrchy (silniční boty) mají velmi jemný vzorek zajišťující dobrou trakci na rovném povrchu a odvádějící případnou vodu. Pracují podobně jako pneumatiky u auta. 
 • Boty do lesa a měkčí povrchy (trailové botymají podešev s výraznějším vzorkem. Přirovnat se dá k terénnímu autu nebo motokrosové pneumatice. 
 • Na kombinovaný běh po silnici a v lese jsou vhodné citycrossové boty, které mají vzorek někde mezi těmito dvěma typy.

Otázka č. 3: Na co budeš botu používat?

Rozhodni se, zda budeš v botě běhat dlouhé běhy, krátké nebo dlouhé závody, nebo občasně nabíhat kilometry na odreagování po práci. 

 • Bota objemová (pro začátek) je bohatě tlumená, stavěná na dlouhodobou výdrž, ale je mnohdy o něco těžší než bota tempová nebo závodní. Do začátku a na běhy po pracovním dni je vhodný právě tento typ.
 • Bota tempová je vhodná pro běhání rychlých tréninků a dlouhých závodů. 
 • Bota závodní je určena pro pokročilé běžce s nízkou váhou.

Top4Running TIP: I zdatný běžec by se měl zamyslet, zda je pro něj závodní bota vhodná na půlmaraton nebo maraton. Jak se tedy obout? Na 10km závod, pokud se na to cítíš, si klidně vezmi závodní botu, na půlmaraton botu tempovou a na maraton objemovou.

usím se rozhodnout, zda bude bota na trénink dlouhých běhů, závody krátké nebo dlouhé, nebo na občasné nabíhání několika kilometrů na odreagování po práci.

Otázka č. 4: Jaký máš došlap?

Velmi často běžci běhají se značně zdeformovanými botami. Kotníky se pak při každém došlapu kroutí do nepřirozeného úhlu, což je způsobeno volbou nevhodné boty pro daný typ došlapu. Pro zjednodušení dělíme došlap na:

1) PRONAČNÍ (pohyb kotníku se vychyluje do vnitřní strany)
2) SUPINAČNÍ (pohyb kotníku se vychyluje do vnější strany)
3) NEUTRÁLNÍ 

Je tedy dobré před výběrem bot zjistit svůj konkrétní došlap. Existuje několik způsobů diagnostik došlapu. Zkus jeden velmi zajímavý a přesný – analýzu footscanem v běžecké speciálce Top4Running v Praze!

A jak analýza došlapu dopadla u Martina?

Při testu naboso několikrát přeběhl přes footscan, který snímal, jaký tlak je při jeho došlapu vyvíjen na jednotlivé zóny chodidla a jaká je odchylka Martinovo těžiště od ideální osy. 

 • Na základě výsledku zjistil, že má došlap neutrální a jsou pro něj zdravotně ideální boty bez pronační podpory, s neutrálním došlapem
 • Stejný typ boty by volil i v případě došlapu supinačního. Boty korigující supinaci se prakticky vyrábí jen výjimečně a v zásadě není potřeba supinační nášlap korigovat a považovat ho za něco špatného. 
 • Pokud by však zjistil, že má došlap pronační, měl by se rozhodnout pro boty s podporou pronace. Boty jsou stabilnější a tvrdší pěna na vnitřní straně koriguje nežádoucí propad v kotníku.

Jaký mám došlap zjistím na footscanu.

Otázka č. 5: Jakou velikost potřebuješ?

Jakmile máš vybranou správnou botu, je třeba zvolit vhodnou velikost. Mnoho lidí si kupuje na běhání stejnou velikost boty jako na běžné chození. Možná tě překvapí, že běžecká bota by měla být o jedno až dvě čísla větší. Proč? 

 • Po stranách chodidla musí být dostatek prostoru, aby šly prsty pohodlně roztáhnout a nikde nenarážely.
 • Kolem palce by měl být alespoň centimetr místa.
 • Počítej s tím, že při běhu noha lehce nateče a těsná bota by způsobila odřeniny, puchýře a co hůř, takzvané běžecké nehty (zčernalé nebo odpadající nehty). 

Otázka č. 6: Kde botu koupíš?

 • Velké sportovní řetězce a multisportovní prodejny jsou sice nejjednodušším řešením, ale nejméně kvalitnímnejsou na běh specializované a na odbornou radu a kvalitnější běžeckou obuv zde narazíš zřídkakdy. 
 • Internet také nemusí být nejlepší nápad, pokud nejdeš najisto – víš přesně, jaký typ a model boty ti vyhovuje a znáš svoji přesnou velikost u dané značky. Jestli tyto informace máš, pak běžecké boty vybírej na Top4Running. Obrovský výběr zaručen!
 • Nejlepším řešením je navštívit přímo jednu z běžeckých speciálek. Sázka na jistotu je pražská speciálka Top4Running u náplavky – jedné z hlavních běžeckých tepen, kde si můžete nové boty hned proběhnout. Odborný personál se o tebe perfektně postará, zjistí tvé potřeby a udělá ti analýzu footscanem, kterou s tebou následně zkonzultuje. Boty, které si odtud odneseš, budou pro tebe ty pravé a naběháš v nich stovky bezbolestných kilometrů. A to je to, oč tu běží. Doslova! 

Vyzkoušej také náš Shoe Finder, který ti dle tvých preferencí pomůže najít tu správnou botu. Jednoduše a online!

Shoe Finder