Jak vybrat běžecké boty?

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Proč se zaregistrovat?

Díky registraci získáš řadu výhod

  • Sdílení uživatelského účtu mezi všechny naše eshopy
  • Předvyplnění osobních údajů v objednávce
  • Sledování stavu vaší objednávky
  • Možnost uplatnit slevové kupóny
Registrovat
Košík je prázdný.

Jak vybrat běžecké boty?

Poradí vám Michal Hrabec, běžecký bloger running2.cz, redaktor Rungo.cz a člověk, kterému běhání naprosto změnilo život.

Výběr běžecké obuvi může být pro někoho noční můrou, a tak se ve finále spokojí s rychlým nákupem v obchodním centru. Výběr ale není vůbec radno podcenit. I pokud máte představu, jaké boty potřebujete, je důležité si před koupí položit několik otázek a popravdě na ně odpovědět.

Jak vybrat správnou běžeckou botu?

Jaký jsem běžec

První otázka vyžaduje pro mnoho běžců velké sebezapření a poctivé zvážení svých možností. Pokud jsem začátečník a začínám s nadváhou, nesmím se nechat zviklat krásnou závodní botou pro profíky. Stejně tak pokud běhám přes paty, není dobré, abych si vybíral botu minimalistickou, případně pro přirozený běh. Hrozilo by, že by to odnesly klouby, kotníky a kolena.

Kde budu běhat

Většina běžců běhá po asfaltu, já sám ale s oblibou střídám povrchy. Jeden den běžím po asfaltové cyklostezce, druhý den po lesních pěšinkách a kamenech, další den pak vyrazím na tartanový ovál. Na každý z těchto povrchů se hodí jiné boty. Přesněji jiná podešev. Boty na asfalt a zpevněné povrchy mají velmi jemný vzorek zajišťující dobrou trakci na rovném povrchu a odvádějící případnou vodu. Pracují podobně jako to dělají pneumatiky u auta. Do lesa pak patří podešev s výraznějším vzorkem. Přirovnat by se dala k terénnímu autu nebo k motokrosové pneumatice. Pokud preferujete kombinovaný běh po silnici a v lese, pak oceníte citycrossovou botu, která má vzorek někde mezi těmito dvěma typy.

Na co budu botu používat

Musím se rozhodnout, zda bude bota na trénink dlouhých běhů, závody krátké nebo dlouhé, nebo na občasné nabíhání několika kilometrů na odreagování po práci. Pro začátek si možná vystačíte s botou objemovou. Je bohatě tlumená, stavěná na dlouhodobou výdrž, ale je mnohdy o něco těžší než bota tempová nebo závodní. Botu tempovou je dobré si pořídit pro běhání rychlých tréninků a dlouhých závodů. Bota závodní je pak určena pro pokročilé běžce s nízkou váhou. Ale i zdatný běžec by se měl zamyslet, zda je pro něj závodní bota vhodná na půlmaraton nebo maraton. Většině běžců pak radím: na 10km závod, pokud se na to cítíte, si klidně vezměte závodní botu, na půlmaraton botu tempovou a na maraton objemovou.

usím se rozhodnout, zda bude bota na trénink dlouhých běhů, závody krátké nebo dlouhé, nebo na občasné nabíhání několika kilometrů na odreagování po práci.

Jaký mám došlap

Při běhu jsem si zvykl pozorovat běžce, jaký mají styl, jak našlapují, jaké mají boty. Velmi často je vidím s botami značně zdeformovanými. Kotníky se jim pak při každém došlapu kroutí do nepřirozeného úhlu. Je to způsobeno volbou nevhodné boty pro daný typ došlapu. Pro zjednodušení dělíme došlap na pronační, neutrální a supinační. Proto je dobré před výběrem bot zjistit svůj konkrétní došlap. Existuje několik způsobů. Já nedávno vyzkoušel jeden velmi zajímavý a přesný – analýzu footscanem v běžecké speciálce Top4Running v Praze.

Při testu jsem naboso několikrát přeběhl přes footscan, který snímal, jaký tlak je při mém došlapu vyvíjen na jednotlivé zóny chodidla a jaká je odchylka mého těžiště od ideální osy. Na základě výsledku jsem zjistil, že mám došlap neutrální a jsou pro mne zdravotně ideální boty bez pronační podporyStejný typ boty bych volil v případě došlapu supinačního. Boty korigující supinaci se prakticky vyrábí jen výjimečně a v zásadě není potřeba supinační nášlap korigovat a považovat ho za něco špatného. Pokud bych však zjistil, že mám došlap pronační, měl bych se rozhodnout pro boty s podporou pronace. Boty jsou stabilnější a tvrdší pěna na vnitřní straně vám koriguje nežádoucí propad v kotníku.

Jaký mám došlap zjistím na footscanu.

Jakou velikost potřebuji

Jakmile mám vybranou správnou botu, přichází ke slovu volba vhodné velikosti. Mnoho lidí, a já mezi ně patřil také, si kupuje na běhání stejnou velikost boty jako na běžné chození. Možná vás překvapí, že běžecká bota by měla být o jedno až dvě čísla větší. Po stranách chodidla musí být dostatek prostoru, aby šly prsty pohodlně roztáhnout a nikde nenarážely a kolem palce by měl být alespoň centimetr místa. Očekávejte, že při běhu noha lehce nateče a těsná bota by vám způsobila odřeniny, puchýře a co hůř, takzvané běžecké nehty (deformované zčernalé nebo odpadající nehty).

Kde botu koupím

Vyhněte se nákupu běžeckých bot ve velkých sportovních řetězcích a multisportovních prodejnách, které nejsou na běh specializované a na odbornou radu a kvalitnější běžeckou obuv zde zřídkakdy narazíte. Nákup běžeckých bot přes internet také nemusí být úplně nejlepší nápad, pokud už opravdu nejdete najisto – víte přesně, jaký typ a model boty vám vyhovuje a znáte svoji přesnou velikost u dané značky. Nejlepším řešením je navštívit přímo jednu z běžeckých speciálek. Já doporučuji pražskou Top4Running na krásném místě v centru města naproti Tančícímu domu u ústí náplavky – jedné z hlavních běžeckých tepen, kde si můžete nové boty hned proběhnout. Odborný personál se tu o vás perfektně postará, zjistí vaše potřeby a udělá vám analýzu footscanem. Vězte, že boty, které si odtud odnesete, budou pro vás ty pravé a naběháte v nich stovky bezbolestných kilometrů.

Komentáře

    Okomentuj článek, zatím tak nikdo neudělal

Pro okomentování se musíš zaregistrovat nebo Přihlášení.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřuješ souhlas s jejich použitím. Další informace.