Slevy až 70 %! Garance doručení do Vánoc.  Nakupuj
Tlumení u běžeckých bot: Proč je důležité a jaké jsou jeho funkce?

Tlumení u běžeckých bot: Proč je důležité a jaké jsou jeho funkce?

18. 5. 2023 5 min. čtení

Tlumení. Část boty schovaná v mezipodešvi. Proč je pro běžce tlumení důležité, co za rizika může na druhou stranu přinést?

Tlumení v běžecké obuvi hraje zásadní roli v rámci zajištění pohodlí a ochrany před nárazy, které vznikají v důsledku došlapů. Jedná se o množství materiálů tlumících nárazy, které jsou umístěny v mezipodešvi a patě boty. Podívej se s námi na to, jaké výhody ti tlumení přinese, jeho případná rizika a dole najdeš také naše tipy na tlumené běžecké boty, které stojí za to!

Jaké jsou výhody odpružení?

Omrkni důvody, proč je tlumení důležité a jaké benefity ti přinese:

1) Mírnění nárazů

Dopadů si při běhu užiješ požehnaně - to je jasná věc. Na druhou stranu, jedná se o velký tlak na chodidla a klouby dolních končetin, zejména kolena, kyčle či kotníky. Tlumící složky tyto nárazy zmírňují, abys nedopadal/-a na tvrdou zem. Díky tomu může tlumení minimalizovat riziko zranění, jako jsou například stresové zlomeniny, bércové vředy a bolesti kloubů.

Top4Running TIP: Mezi časté zdravotní komplikace běžců patří bolesti lýtek nebo problémy s třísly. Zjisti, jak jim předcházet! 

2) Maximální pohodlí

Dostatek tlumící pěny ti umožní dopadat měkce a hladce. Zkratka, běžíš jako “na obláčku”. To oceníš zejména u dlouhých silničních běhů, kdy přichází únava a s ní citlivost chodidel.

3) Podpora při nadměrné pronaci

Některé modely běžeckých bot disponují specifickými technologiemi odpružení, které pomáhají běžcům s nadměrnou pronací. Tou se rozumí nadměrné vychýlení kotníku směrem dovnitř, tzv. propadá se. Běžci s nadměrnou pronací občas sahají po pronačních botách, které nabízejí dodatečné tlumení v určitých oblastech, aby podpořily lepší vyrovnání a stabilitu. Samotné boty sice problém s pronací nevyřeší, ale mohou ulevit od nepříjemné bolesti při běhu.

Top4Running TIP: Zastav se za námi na naši Top4Running prodejnu v Praze na Náplavní, kde ti s výběrem boty poradíme!

4) Komfort při dlouhých bězích

Pokud jsi našel/-la zalíbení v bězích na dlouhé vzdálenosti, jsou boty s dostatečným tlumením obzvlášť důležité. Tvé klouby zažívají nárazy a únavu po dlouhou dobu a je potřeba jim dopřát podporu a komfort. A to zejména při bězích po silnici, respektive na tvrdém povrchu.

asics_gel_nimbus_25

Má vysoké tlumení nějaká negativa?

Ačkoli ti vysoká míra odpružení poskytne řadu výhod, je důležité zvážit i možná rizika. Mezi největší negativum patří menší stabilita v terénu. Přílišné odpružení snižuje kontakt s povrchem a schopnost reagovat na změny v terénu. To se týká zejména lesních cest, kde jsou kořeny, kameny a nerovnosti. Velká míra tlumení se proto doporučuje zejména pro běhání na rovném a tvrdém povrchu. Při trailovém běhu je potřeba najít kompromis mezi pohodlím a schopností číst terén.

Další nevýhodou může být tzv. boření chodidla do boty - to potkává zejména ty běžce, kteří nejsou na vysoké tlumení zvyklí. A v neposlední řadě je o preferenci - ano, je to i o zvyku! Někteří běžci upřednostňují minimalistické boty či ty s nižším tlumením, jiní sahají výhradně po vysoce tlumených botách.

A na závěr konkrétní tipy! Hledáš dobře odpružené běžecké boty? Omrkni našich TOP 10 bestsellerů. 

Ukaž mi tlumené běžecké boty