Třísla se nacházejí mezi podbřiškem a horní částí stehna. Jejich bolest však může postihnout také okolní kyčel, nebo může nepříjemně vystřelovat až do oblasti břicha či dolů ke kolennímu kloubu. Problémy s třísly znemožňují člověku věnovat se běhu a jako s každou bolestí, i s touto mizí radost z běhu, místo které přichází frustrace.
Příčiny bolesti třísel
Mezi nejčastější příčiny bolavých třísel a typy bolesti patří:
- Nadměrná fyzická zátěž - K bolesti třísel (a kyčelního kloubu) vede dlouhodobé přetížení nadměrnou či nevhodnou aktivitou a nedostatek regenerace.
- Nevhodná běžecká technika - Další příčinou mohou být nevhodné pohybové stereotypy, konkrétně pronace. Pronace patří mezi běžecké odchylky a dochází při ní k nadměrnému vychýlení kotníku dovnitř během došlapu. To způsobuje nevhodnou rotaci celé končetiny a odnáší to právě oblast třísel, kyčle a také kolene. Mrkněte na popis správné běžecké techniky.
- Úponová bolest - Třísla jsou oblast, kde se nacházejí úpony na velký sval stehenní a právě ty ti mohou způsobovat nepříjemnosti. Na vině nejčastěji bývá stav, kdy je sval ve zvýšeném napětí. Dalším důvodem bolesti je, když se kloub dostane do nevhodné polohy. Tím vyvíjí na sval větší napětí a ten tzv. pracuje i za jiný sval.
- Bolest z bederní páteře - Lidské tělo je komplexní a ne vždy je příčina tam, kde aktuálně cítíš bolest. Problém bederní páteře, například blokáda, výhřez ploténky či nadměrná zátěž páteře nevhodným zpevněním trupu může způsobit bolest třísel. Často se tak může stát, že se mylně zaměříš na uvolnění třísel, ale bolest bude stále přetrvávat.
- Poškození kyčelního kloubu - To se nejčastěji projevuje právě bolestí třísel. Jestliže cítíš pnutí z boku, půjde nejspíše nejspíše o problém ve svalových úponech, což může znít strašidelně, ale z dlouhodobého hlediska jde o schůdnější variantu. Pokud tě však bolí oblast třísel, může být kyčelní kloub přetížen, dokonce i poškozen. Poškození může nastat dvojím způsobem - buď na úrovni chrupavčitého lemu kloubní jamky, k čemuž většinou dochází dlouhodobým nevhodným zatížením, nebo na úrovni kostí a v takovém případě se jedná o artrózu.
- Úraz - I při běhu může dojít k úrazu a traumatickému poškození třísel. Natažení či natržení měkkých tkání hrozí například při pádu či náhlém a prudkém pohybu.
Jak vidíš, bolesti třísel mají několik různorodých příčin a někdy samotná příčina netkví v bolavém místě, ale v úplně jiné části. Lidské tělo je propojený a komplexní systém, proto zdravotní komplikaci konzultuj vždy s odborníkem.
Prevence bolesti třísel
Máme pro tebe několik tipů, jak můžeš bolesti třísel předcházet. Je třeba mít pevné základy, proto se v první řadě zaměř na správnou běžeckou techniku a zapojení středu těla (core) při běhu. Pokud si nevíš rady, oslov běžeckého trenéra, který ti pomůže se vyhnout nezdravým pohybovým stereotypům. A protože běh není pouze o běhu, zařaď doplňkové aktivity, jako je silový trénink a regenerace.
1) Silový trénink
Svaly jsou tzv. oporou pro lidské kosti a klouby. Nemusíš zvedat těžké váhy, bohatě postačí cviky s vlastní vahou, jednoručkami, kettlebellem nebo odporovými gumami. Soustřeď se na kvalitu provedení cviků a aktivně zapojuj střed těla. Zařaď silový trénink 1 - 2krát týdně a odměnou ti bude silnější, pevnější a odolnější tělo.
2) Regenerace
Pokud chceš běhat ještě dlouhá léta, musíš se o své tělo starat. Kvalitní spánek, vyvážená strava, pitný režim a zahřátí před výkonem či protažení po výkonu je základ, ale přidej i další formy regenerace. Alespoň jednou týdně zařaď důkladný strečink celého těla, rolování na pěnovém válci, cviky na mobilitu kyčlí a kompenzační cvičení. Mezi další formy regenerace se řadí například plavání, sauna, masáže či otužování. Vyber si to, co ti dělá dobře a toho se drž!
A co běžecké boty?
Samotná bota nevyřeší příčinu bolesti, ale správný výběr je i přesto klíčový. Kvalitní a pro tebe vhodná běžecká bota ti dodá stabilitu, zmírní tlak na klouby a dokáže dočasně ulevit od bolesti. Existuje mnoho druhů bot, proto je potřeba zkoušet a zjišťovat, co ti vyhovuje, ale dva specifické druhy bot tě v prevenci podpoří:
- Boty s podporou pronace - Jestliže bojuješ s nadměrnou pronací, vyzkoušej pronační boty, které tvému chodidlu dodají oporu a zamezí nadměrnému vychylování kotníku.
- Minimalistické boty - Boty s nízkým či nulovým dropem, které podpoří tvůj přirozený došlap. Tato varianta je pro tělo náročnější a trvá déle, než si na takový typ boty zvykneš, ale přirozený došlap za to stojí, ne?
Pamatuj, že není vhodné měnit typ specifické běžecké obuvi ze dne na den. Začni postupně a boty střídej s těmi, na který jsi zvyklý/-á. Pokud chceš s výběrem pomoci, zastav se na naši Top4Running prodejnu v Praze, kde ti uděláme diagnostiku došlapu a následně poradíme s výběrem vhodné boty.
Další články o zdraví běžců:
- Zánět okostice
- Kdy začít běhat po nemoci?
- Supinace a pronace
- Bolest lýtek
- Bolest v boku - jak správně dýchat?
- Popraskané paty
Zdroj zdravotnických informací:
https://www.zdravotniregistr.cz/clanek/bolest-trisla-cast-1-zdroje-a-priciny
Fyzioklinika