Bolesti, teploty a celková slabost. Nemoc či nachlazení je nepříjemnou překážkou v osobním i běžeckém životě. Jak se po ní dostat bezpečně a zodpovedně zpátky do tempa? Máme pro tebe 5 zásadních otázek, na které si před obutím běžeckých bot zodpověz.
1) Jak závažnou nemocí sis prošel/-la?
Je velice důležité vědět, jak závažnou nemocí sis prošel/-la, protože jsou stavy, které tvůj organizmus zatíží jen lehce, jiné více. Obecně je můžeme rozlišit na dva tipy zatížení:
- Mírné zatížení organismu: Sem spadá například kašel nebo dýchací problémy, bez teplot. V takovém případě stačí pouze omezit intenzitu a první tréninky nepřepálit. Začni chůzí a postupně navyšuj intenzitu podle toho, ja na ně tělo reaguje a postupně přejdi do plné zátěže.
- Vysoké zatížení organismu: Nemoci se zvýšenými teplotami, virózy či nachlazení dokážou organizmus vysílit mnohem více. I když už se cítíš dobře, musíš myslet na orgány, které ti svůj stav tak snadno nesdělí. Je dobré si po nemoci ještě týden odpočinout a teprve pak přejít na postupný návrat do tréninku. V případě vyšších teplot je potřeba přistoupit k návratu ještě opatrněji. Když už se cítíš dobře, začni po týdnu nejprve chůzí, pozoruj své tělo, především jak rychle se zvyšuje tep a jestli se nezadýcháváš. S tréninkem začni, až tyto dvě skutečnosti budou ve "tvém normálu". A znovu opakujeme - pomalu a postupně! Pokud tě do postele poslal lékař, určitě návrat do tréninku zkonzultuj s ním.
2) Jaké léky si užíval/-a?
Otázka, která souvisí s tou předchozí. Užívané léky mají zásadní vliv na lidské tělo - to se totiž kromě nemoci musí "poprat" také s léky, na které není zvyklé. Pokud se jedná o antibiotika a podobné agresivní léky, s rychlým návratem k zátěži bohužel nepočítej. Nejkratší doba pro zahájení fyzické aktivity se uvádí tři až šest týdnů. Teprve potom je možné pozvolna začít trénovat. To, co takové léky napáchají například na tvém srdci či v játrech není na první pohled znát. Pokud to přejdeš, hrozí, že si způsobíš nenávratné škody. I z hlediska léků svůj plán návratu k běhání konzultuj s lékařem.
3) Co tvou nemoc způsobilo?
Na tuto otázku se mnohdy špatně odpovídá. Zkus se zamyslet, zda v rámci tvého životního stylu neexistuje určitá činnost, po které pravidelně onemocníš. Často si to ani neuvědomíš, protože některé věci děláš zcela automaticky a žádná nemoc se nedostaví. Pak ale přijdou mrazy, stres z práce či únava z dlouhé cesty - v celku běžné věci, které tě mohou za určitých podmínek skolit. Snaž se tyto nenápadné příčiny odhalit a přemýšlej, jak jejich vliv zmírnit. Můžeš třeba vynechat jeden závod, místo tréninku se jen projít nebo si udělat čas pro sebe a relaxovat. Pomocí těchto malých preventivních opatření můžeš v budoucnu předejít dlouhodobé nemoci.
4) Jak dlouho trvala tvá nemoc?
Pokud ležíš dva dny, tělo se vrátí do plné síly velmi rychle. Pokud se však doba nemoci vyšplhá do řádů týdnů, návrat bude trvat déle. Tělo zesláblo a intenzivní zátěž by tě do postele vrátila raz dva. Dopřej si čas a prostor pro plné zotavení a nic neuspěchej. Běžecké boty ti nikam neutečou, opravdu.
5) Jak tvé tělo reaguje po nemoci?
Každý člověk je jiný, má jiné schopnosti a jinak reaguje na stres, zátěž, ale také nemoc. Určitě se v takových situacích poznáš a pokud víš, že potřebuješ na rozjezd více času, nenech se kamarády vyhecovat k běhání kopečků týden po nemoci. Tvému tělo by to neudělalo dobře a hrozil by opětovný návrat ke klidovému režimu.
Obecné rady na zvládnutí nemoci
- Vždy, a nejen po nemoci, se snaž vnímat své tělo. Sleduj svou tepovou frekvenci, svůj dech a vnímej, jak se v průběhu dne cítíš. Když budeš vědět, co je "normální" projev tvého těla, snáz odhalíš i počátky nemoci.
- Nesnaž se přejít do plného tréninku hned, co ti klesne teplota. Dopřej si čas a prostor na úplné zotavení a regeneraci. Tělo ti tvou péči vrátí.
- Pokud jsi užíval/-a léky, poraď se v první řadě se svým lékařem. Jeho rady a doporučení akceptuj, ať se vyhneš dalším zdravotním komplikacím.
- Ač je to náročné, zkus k nemoci přistupovat pozitivně. Zpomal, odpočívej, přečti si tu knihu, která ti leží v šuplíku, nebo zkoukni ten film, na který běžně nemáš čas. Běžeckých kilometrů si ještě užiješ až až!
Další články o zdraví běžců: