END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů -- days --:--:-- Kup teď
Nepříjemný zánět okostice: Projevy, příčiny a léčba

Nepříjemný zánět okostice: Projevy, příčiny a léčba

24. 10. 2022 9 min. čtení

Zánět okostice je jednou z častých zdravotních komplikací běžců. Při podceněné léčbě se může táhnout měsíce. Jak zánět okostice poznat, vyléčit a znovu obout běžecké tenisky?

Ostrá bolest v oblasti holenní kosti, která ti znemožňuje se rozběhnout. Zánět okostice, neboli tibiální syndrom, patří mezi časté zdravotní komplikace běžců. Sedíš zrovna doma s tímto problémem? Pojď se podívat, jaké máš možnosti léčby a jak mu v budoucnu předcházet!

Co je okostice?

Kost to není, šlacha to není, vaz to není. Tak o co se jedná? Název okostice je vlastně dost přesný a dokáže leccos napovědět - jedná se o vazivový obal obal, který se nachází okolo kosti. Skládá se z cév, vlásečnic a nervových zakončeních a to znamená, že je skvěle prokrven a zároveň velice citlivý na bolest.

Projevy zánětu okostice

Asi tě nepřekvapí, že mezi primární projevy patří bolest. Konkrétně bolest holenní kosti, která se objevuje při výkonu, ale i v klidovém režimu nebo při pohmatu na postižené místo. Dále přichází otok a problémy s hybností. I když tyto příznaky mohou zpočátku vypadat nevinně, věnuj jim pozornost. Jejich včasné zachycení a následná léčba jsou klíčové.

Trail_running_zánět_okostice

Jaké jsou příčiny tibiálního syndromu?

Zánět okostice patří mezi jeden z nejčastějších zdravotních problémů u běžců a běžkyň. Dohnat tě může v začátcích tvé běžecké cesty, v přípravě na závod, ale prohání i profesionální atlety. Jaké jsou jeho nejčastější příčiny?

 • Nevhodná obuv - Opakujeme se, ale správné běžecké boty jsou klíčem ke zdravým kilometrům. Slovo “správné” však pro každého znamená něco jiného. Boty vybírej nejen dle designu, cílů či preferencí, ale především s přihlédnutím na svůj zdravotní stav a tvar nohou. Mrkni na průvodce, jak vybrat běžecké boty.
 • Špatná běžecká technika - Chybné stereotypy a pohybové vzorce mohou kromě zánětu okostice způsobit přetížení kloubů, svalové dysbalance a další nepříjemnosti. Existují ozkoušené tipy na běžeckou techniku, ale nejlépe ti poradí běžecký trenér při osobním setkání.
 • Kotníkové odchylky - Běžecké odchylky, pronace a supinace, se týkají především vychýlení kotníků, ale mají vliv na celkové držení těla a pohyb nohou při běhu. Pokud jsou tyto odchylky nadměrné, mohou způsobit zdravotní komplikace, včetně zánětu okostice.
 • Nadměrná fyzická zátěž - Náhlé zvýšení běžecké zátěže je pro tělo šok a právě bolestí si tělo říká o zpomalení a odpočinek. Pokud začneš bolest pociťovat, neignoruj ji, ale uprav objem a četnost svých tréninků.
 • Nedostatečná regenerace - A zase ten odpočinek. Otřepané, ale bohužel stále opomíjené téma. Tělo potřebuje dostatek prostoru pro nabrání energie a zotavení se po výkonu. Mezi základní formy regenerace patří dny volna, pravidelné protahování, kvalitní spánek, vyvážená a bohatá strava, pitný režim. Na uvolnění svalů můžeš využít také pěnový válec, sportovní masáž či otužování.
 • Předešlé zdravotní problémy - Pokud sis v minulosti prošel/-la zánětem Achillovy šlachy či únavovou zlomenou holenní nebo lýtkové kosti, k zánětu okostice budeš mít větší předpoklady. Pokud tomu tak je, důraz na správnou obuv, běžeckou techniku či regeneraci musí být ještě větší!

Top4Running TIP: S výběrem bot ti jako běžecká speciálka hravě poradíme! Vyzkoušej náš Shoe Finder, nebo se za námi stav na Top4Running prodejnu v Praze na Náplavní, kde ti naši kluci udělají diagnostiku došlapu a na jejím základě pomohou s výběrem.

adidas_běhání_zánět_okostice

Jak zánět okostice léčit?

Víme, že toto nechce slyšet žádný běžec/-kyně, ale nejúčinnější uzdravovací metodou při zánětu okostice je klidový režim a pauza od běhání. Přesná doba závisí na závažnosti zánětu. Pokud je zachycen v počáteční fázi a bolest není tak ostrá, dopřej si dva až tři týdny v klidu. Jestliže je zánět rozšířen, doba klidu se může vyšplhat až na dva měsíce.

Jak urychlit hojení zánětu?

 • Ledování - Postižené místo leduj v intervalech 15 - 20 minut a opakuj několikrát denně. Nepřikládej led na kůži, ale přes utěrku, ať nedojde k podchlazení, nebo v horším případě popálení kůže.
 • Masti a gely - Účinné jsou také masti a gely na zánět okostice, které dokáží zmírnit bolest, otok a urychlit hojení. Zkus třeba konopnou či zinkovou mast.
 • Kompresní návleky - Zlepšují prokrvení končetiny a efektivně bojují s otokem.
 • Rázová vlna - Bezbolestná metoda fyzioterapie, která urychluje léčbu zánětu a zmírňuje bolest.
 • Kinesiotaping - Správné nalepení tejpovací pásky napomáhá k cirkulaci lymfy a uvolnění postiženého místa.

I když může být léčba zdlouhavá, nepodceňuj ji. V případě zanedbání ti hrozí návrat zánětu v ještě větší formě, chronické bolesti a v nejhorším případě také odtržení okostice přímo od kosti, což znamená obrovskou bolest a běžeckou stopku na dlouhou dobu. Ale neboj, neznamená to, že nemůžeš být aktivní. Můžeš zařadit jiné sporty, při kterých nebudeš na nohu dopadat a zatěžovat ji, například jízdu na kole, plavání či bruslení.

Fyzioterapie_zánět_okostice

Jak na prevenci zánětu okostice?

Pokud nechceš, aby tě nepříjemný zánět okostice zastavil, dbej na dostatečnou prevenci. Jak můžeš riziko zánětu snížit?

 • Fyzickou zátěž (objem km) přidávej postupně a systematicky.
 • Před každým tréninkem se rozehřej, zařaď rozběh a běžeckou abecedu.
 • Soustřeď se na běžeckou techniku a snaž se došlapovat přes střed chodidla až špičku.
 • Silnici a tvrdý povrch kombinuj s měkkými lesními cestami. Mrkni na boty na lesní cesty.

Výše zmíněné tipy jsou funkční, ale obecné. Pro individuální rady se obrať na běžeckého trenéra, který ti pomůže se správnou technikou a sestaví ti běžecký plán v souladu s tvými cíli.

Jak může běžecký plán vypadat? Přečti si v našich článcích rady na první pětku a desítku:

Běžecký plán na 5 km Tréninkový plán na 10 km

Zpátky k běhu pomalu, ale jistě

Noha už nebolí, není oteklá, dva až tři měsíce klidu jsou za tebou a ty už se nemůžeš dočkat, až oblékneš běžecké oblečení a vyběhneš. Naprosto ti rozumíme! Ale pozor, návrat na trať by měl být postupný a pozvolný. Nejprve zařaď výklusy dvakrát až třikrát týdně (dle výkonnosti) v klidném tempu a ověřuj, zda je bolest opravdu pryč. Doporučujeme ti léčbu i návrat k běhu konzultovat se zkušeným fyzioterapeutem, který dohlédne na tvůj zdravotní stav.

Další články o zdraví běžců:

Udělej si radost na Top4Running: