Ostrá bolest v oblasti holenní kosti, která ti znemožňuje se rozběhnout. Zánět okostice, neboli tibiální syndrom, patří mezi časté zdravotní komplikace běžců. Sedíš zrovna doma s tímto problémem? Pojď se podívat, jaké máš možnosti léčby a jak mu v budoucnu předcházet!
Co je okostice?
Kost to není, šlacha to není, vaz to není. Tak o co se jedná? Název okostice je vlastně dost přesný a dokáže leccos napovědět - jedná se o vazivový obal obal, který se nachází okolo kosti. Skládá se z cév, vlásečnic a nervových zakončeních a to znamená, že je skvěle prokrven a zároveň velice citlivý na bolest.
Projevy zánětu okostice
Asi tě nepřekvapí, že mezi primární projevy patří bolest. Konkrétně bolest holenní kosti, která se objevuje při výkonu, ale i v klidovém režimu nebo při pohmatu na postižené místo. Dále přichází otok a problémy s hybností. I když tyto příznaky mohou zpočátku vypadat nevinně, věnuj jim pozornost. Jejich včasné zachycení a následná léčba jsou klíčové.
Jaké jsou příčiny tibiálního syndromu?
Zánět okostice patří mezi jeden z nejčastějších zdravotních problémů u běžců a běžkyň. Dohnat tě může v začátcích tvé běžecké cesty, v přípravě na závod, ale prohání i profesionální atlety. Jaké jsou jeho nejčastější příčiny?
- Nevhodná obuv - Opakujeme se, ale správné běžecké boty jsou klíčem ke zdravým kilometrům. Slovo “správné” však pro každého znamená něco jiného. Boty vybírej nejen dle designu, cílů či preferencí, ale především s přihlédnutím na svůj zdravotní stav a tvar nohou. Mrkni na průvodce, jak vybrat běžecké boty.
- Špatná běžecká technika - Chybné stereotypy a pohybové vzorce mohou kromě zánětu okostice způsobit přetížení kloubů, svalové dysbalance a další nepříjemnosti. Existují ozkoušené tipy na běžeckou techniku, ale nejlépe ti poradí běžecký trenér při osobním setkání.
- Kotníkové odchylky - Běžecké odchylky, pronace a supinace, se týkají především vychýlení kotníků, ale mají vliv na celkové držení těla a pohyb nohou při běhu. Pokud jsou tyto odchylky nadměrné, mohou způsobit zdravotní komplikace, včetně zánětu okostice.
- Nadměrná fyzická zátěž - Náhlé zvýšení běžecké zátěže je pro tělo šok a právě bolestí si tělo říká o zpomalení a odpočinek. Pokud začneš bolest pociťovat, neignoruj ji, ale uprav objem a četnost svých tréninků.
- Nedostatečná regenerace - A zase ten odpočinek. Otřepané, ale bohužel stále opomíjené téma. Tělo potřebuje dostatek prostoru pro nabrání energie a zotavení se po výkonu. Mezi základní formy regenerace patří dny volna, pravidelné protahování, kvalitní spánek, vyvážená a bohatá strava, pitný režim. Na uvolnění svalů můžeš využít také pěnový válec, sportovní masáž či otužování.
- Předešlé zdravotní problémy - Pokud sis v minulosti prošel/-la zánětem Achillovy šlachy či únavovou zlomenou holenní nebo lýtkové kosti, k zánětu okostice budeš mít větší předpoklady. Pokud tomu tak je, důraz na správnou obuv, běžeckou techniku či regeneraci musí být ještě větší!
Top4Running TIP: S výběrem bot ti jako běžecká speciálka hravě poradíme! Vyzkoušej náš Shoe Finder, nebo se za námi stav na Top4Running prodejnu v Praze na Náplavní, kde ti naši kluci udělají diagnostiku došlapu a na jejím základě pomohou s výběrem.
Jak zánět okostice léčit?
Víme, že toto nechce slyšet žádný běžec/-kyně, ale nejúčinnější uzdravovací metodou při zánětu okostice je klidový režim a pauza od běhání. Přesná doba závisí na závažnosti zánětu. Pokud je zachycen v počáteční fázi a bolest není tak ostrá, dopřej si dva až tři týdny v klidu. Jestliže je zánět rozšířen, doba klidu se může vyšplhat až na dva měsíce.
Jak urychlit hojení zánětu?
- Ledování - Postižené místo leduj v intervalech 15 - 20 minut a opakuj několikrát denně. Nepřikládej led na kůži, ale přes utěrku, ať nedojde k podchlazení, nebo v horším případě popálení kůže.
- Masti a gely - Účinné jsou také masti a gely na zánět okostice, které dokáží zmírnit bolest, otok a urychlit hojení. Zkus třeba konopnou či zinkovou mast.
- Kompresní návleky - Zlepšují prokrvení končetiny a efektivně bojují s otokem.
- Rázová vlna - Bezbolestná metoda fyzioterapie, která urychluje léčbu zánětu a zmírňuje bolest.
- Kinesiotaping - Správné nalepení tejpovací pásky napomáhá k cirkulaci lymfy a uvolnění postiženého místa.
I když může být léčba zdlouhavá, nepodceňuj ji. V případě zanedbání ti hrozí návrat zánětu v ještě větší formě, chronické bolesti a v nejhorším případě také odtržení okostice přímo od kosti, což znamená obrovskou bolest a běžeckou stopku na dlouhou dobu. Ale neboj, neznamená to, že nemůžeš být aktivní. Můžeš zařadit jiné sporty, při kterých nebudeš na nohu dopadat a zatěžovat ji, například jízdu na kole, plavání či bruslení.
Jak na prevenci zánětu okostice?
Pokud nechceš, aby tě nepříjemný zánět okostice zastavil, dbej na dostatečnou prevenci. Jak můžeš riziko zánětu snížit?
- Fyzickou zátěž (objem km) přidávej postupně a systematicky.
- Před každým tréninkem se rozehřej, zařaď rozběh a běžeckou abecedu.
- Soustřeď se na běžeckou techniku a snaž se došlapovat přes střed chodidla až špičku.
- Silnici a tvrdý povrch kombinuj s měkkými lesními cestami. Mrkni na boty na lesní cesty.
Výše zmíněné tipy jsou funkční, ale obecné. Pro individuální rady se obrať na běžeckého trenéra, který ti pomůže se správnou technikou a sestaví ti běžecký plán v souladu s tvými cíli.
Jak může běžecký plán vypadat? Přečti si v našich článcích rady na první pětku a desítku:
Běžecký plán na 5 km Tréninkový plán na 10 km
Zpátky k běhu pomalu, ale jistě
Noha už nebolí, není oteklá, dva až tři měsíce klidu jsou za tebou a ty už se nemůžeš dočkat, až oblékneš běžecké oblečení a vyběhneš. Naprosto ti rozumíme! Ale pozor, návrat na trať by měl být postupný a pozvolný. Nejprve zařaď výklusy dvakrát až třikrát týdně (dle výkonnosti) v klidném tempu a ověřuj, zda je bolest opravdu pryč. Doporučujeme ti léčbu i návrat k běhu konzultovat se zkušeným fyzioterapeutem, který dohlédne na tvůj zdravotní stav.
Další články o zdraví běžců:
- Bolest lýtek
- Kdy začít běhat po nemoci?
- Supinace a pronace
- Bolest třísel u běžce
- Bolest v boku - jak správně dýchat?
- Popraskané paty