END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů Kup teď
TOP4TRAINING: Tréninkový plán a tipy, jak uběhnout 10 km.

TOP4TRAINING: Tréninkový plán a tipy, jak uběhnout 10 km.

15. 9. 2022 11 min. čtení

10 km je oblíbená běžecká meta. Ani krátká, ani dlouhá, proto je vhodná pro každého běžce. Přečti si tipy, jak zdolat 10km vzdálenost a co zařadit do tréninkového plánu.

U zdolání “desítky" musíš máknout ve více oblastech - běžecké tréninky, silová příprava, regenerace, ale i mentální nastavení či strava. Ale žádný strach, stačí jen trocha flexibility a odhodlání. A my ti poradíme, jak na to. Přinášíme ti tréninkový plán na 10 km.

Běžecké tipy na prvních 10 km

 • Připrav se na delší běžecké tréninky - Počítej s tím, že tréninky na 10 km ti zaberou více času, síly a energie než v případě 5 km. Není to ale nic, co by tě zastavilo. Prioritizuj, plánuj a přizpůsob své tréninky svým pracovním a rodinným povinnostem.
 • Nestresuj se tempem - 10 km rozhodně patří mezi vytrvalostní disciplíny a pokud nemáš ambice na zlaté medaile ze závodů, nemusíš běhat jako Usain Bolt. Přepálení startu tě totiž po prvním kilometru odrovná. Najdi si takové tempo, které jsi schopen/-na udržet po celou dobu tréninku.
 • Veď si běžecký deník - Stejně jako u pětky, tak i u desítky si vždy po tréninku zapiš základní metriky - typ tréninku, vzdálenost, průměrné tempo a pocity. Můžeš tak snadno hodnotit svůj pokrok. Pokud nejsi zastánce deníků, pořiď si sportovní hodinky, propoj s telefonem a měj běžecké údaje kdykoliv po ruce.
 • Věnuj více času regeneraci - Trénuj tvrdě, regeneruj tvrději! Kvalitní spánek, strava bohatá na živiny a protahování po tréninku jsou základ, ale nad rámec toho zařaď v odpočinkový den důkladné protažení (30 - 60 minut), saunu, nebo si zajdi na sportovní masáž.
 • Jez dostatečně a kvalitně- Více energie z jídla je potřeba nejen pro náročnější tréninky, ale také pro efektivní regeneraci. Tělo si dříve nebo později řekne o větší množství živin. Může to být buď v podobě menších svačinek během dne, nebo větších porcích hlavních jídel.
 • Vytrvej a nevzdávej se - Pamatuješ, jak skvěle ses cítil/-a, když si poprvé zdolal/-a v kuse vzdálenost 5 km? U 10 km to bude ještě větší euforie! Určitě už z tréninků na 5 km víš, že ne vždy jsi plný/-á motivace a odhodlání. Ale v tu chvíli přichází do hry disciplína a mentální odhodlanost. Najdi své PROČ a makej! #GoFasterTogether 

Top4Health: Překonávat své limity je návykové, ale nepleť si fyzickou a psychickou únavu s leností. Pokud na sobě dlouhodobě pociťuješ únavu, bolí tě klouby a objevují se jiné zdravotní problémy, odpočiň si a případně vyhledej fyzioterapeuta či odborníka.

Jak dlouho trénovat na 10 km?

Určitě se ptáš, za jak dlouho na 10 km natrénuješ. Průměrná doba u hobby běžců a začátečníků bývají 2 až 3 měsíce, pokročilým běžcům stačí 1 měsíc. Tento čas je individuální, protože každý člověk je jiný a má rozdílné možnosti tréninku. Ale cesta je cíl! Užívej si jí naplno a uvidíš, že tvé výsledky půjdou ruku v ruce.

Běžecké plány na internetu neber jako dogma. Buď flexibilní a s tréninkovým plánem hýbej tak, aby ti sedl do pracovního a osobního života. Zkrátka, běžecké boty musíš obouvat s radostí!

Asics_běžecké_oblečení

Běžecký plán na 10 km pro začátečníky

Kromě tří běžeckých tréninků zařaď jeden posilovací trénink, ostatní dny se věnuj jiným aktivitám, které tě baví (kolo, plavání, brusle atd.) a minimálně jeden den věnuj pouze odpočinku a protažení.

Příklad týdenního tréninkového plánu

V rámci týdne zařaď tři běžecké jednotky a snaž se mít vždy mezi běžeckým tréninkem jeden den volna pro regeneraci či jiný druh pohybu:

 • PO: Jiná pohybová aktivita - běh, kolo, brusle, apod.
 • ÚT: Souvislý běh 5 km - Pětku máš již natrénovanou, proto se snaž běžet v klidném tempu a co nejméně zastavovat. Pokud tuto vzdálenost zvládáš bez problému, zvyš mírně průměrné tempo na kilometr (např. o 10 - 15 sekund).
 • ST: Posilovací trénink
 • ČT: Fartlek 5 km - Při fartleku střídáš tempo běhu. Nazývá se také jako hra s rychlostí. Trénink může vypadat například 200 m svižný běh / 300 m výklus nebo 1 minuta svižný běh / 2 minuty výklus. Poměry jsou čistě na tobě. Hraj si s tempem, objevuj své možnosti a vnímej, jak se cítíš!
 • PÁ: Volný den - Maximálně krátká procházka, protažení, meditace.
 • SO: Delší běh 7 - 8 km - Jednou týdně zařaď vytrvalostní běh, při kterém se nebudeš soustředit na rychlost, ale pouze pouze na sebe - tzn. tempo a rychlost dle pocitu. V případě potřeby si přejdi do chůze, nebo zastav, ale snaž se zastávek dělat co nejméně.
 • NE: Volný den - Maximálně krátká procházka, protažení, meditace.

Před každým běžeckým tréninkem si dej běžeckou abecedu pro aktivaci a zahřátí svalů a kloubů. Na závěr tréninku lehký výklus a protažení.

Top4Running TIP: Potřebuješ rychlou dávku motivace? Pořiď si nové běžecké oblečení a vyraz na trať sebejistě v novém! 

Nike_běžecké_boty_oblečení

Jak uběhnout 10 km pod hodinu aneb Plán pro pokročilé

Pokud tě běh nadchl a chceš 10 km zaběhnout pod hodinu, bude to chtít důkladnou a systematickou přípravu. Během jednoho týdne zařaď tři běžecké tréninky, dva posilovací, jeden den věnuj jiné oblíbené aktivitě (kolo, plavání, brusle atd.) a jeden celý den se zaměř pouze na odpočinek a regeneraci. To znamená důkladné protažení, rolování pěnovým válcem nebo třeba sauna.

Příklad týdenního tréninkového plánu

V rámci týdne zařaď tři běžecké jednotky, dva posilovací a dva dny se věnuj odpočinku či jiné oblíbené aktivitě:

 • PO: Posilovací trénink - Zaměřený na vršek těla.
 • ÚT: Intervalový trénink - Skvělý typ tréninku na rozvinutí rychlosti. V prvních dvou týdnech zařaď kratší úseky (například 6x400 m), další 2 - 3 týdny delší úseky (například 5x600 m) a následujících týdnech dlouhé úseky (například 5x1000 m).
 • ST: Volný den či jiná oblíbená aktivita
 • ČT: Fartlek 6 km - Hra s rychlostí tvé výkony posune o kousek dál a navíc ozvláštní tvé tréninky. Fartlek může vypadat například 250 m svižný běh / 250 m výklus nebo 1 minuta svižný běh / 1 minuta výklus.
 • PÁ: Posilovací trénink - Zaměřený na spodek těla.
 • SO: Souvislý delší běh - Cca 7 až 8 km dlouhé. Zvol tempo, které jsi schopen/-a udržet po celou dobu tréninku s co nejmenším počtem zastávek či přechodů do chůze.
 • NE: Volný den - Maximálně krátká procházka, protažení, meditace.

Před každým tréninkem si dej běžeckou abecedu pro aktivaci a zahřátí svalů a kloubů a rovinky na rozběhání. Na závěr tréninku lehký výklus a protažení.

adidas_běžecké_boty

Běžecký závod na 10 km - Test i výzva zároveň

Pokud si chceš stanovit svou osobní výzvu, spoj první desítku rovnou se závodem. 10 km je velice oblíbená distance a meziročně se koná několik závodů. Co zažiješ, když se rozhodneš přihlásit se na závod?

 • Skvělou závodní atmosféru a sportovního ducha
 • Poznání nových lidí z běžecké komunity
 • Podporu fanoušků na startu, podél trati i v cíli
 • Překonání svých hranic
 • TEN nezapomenutelný moment, kdy překročíš cílovou pásku

Běžecký závod na 10 km může zkusit opravdu každý. Ano, i ty! Funguje jako skvělý test pro rychlejší běžce a zároveň jako výzva pro začátečníky. Můžeš si zvolit silniční, nebo trailový závod. A my ti kryjeme záda. Omrkni naši termínovku běžeckých závodů a vybav se na Top4Running!

Silniční běžecké boty Trailové běžecké boty

Silnice a lesní cesty čekají. Připraven/-a na nové běžecké dobrodružství, zážitky a překonání svých hranic?