Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Běžecký deník: Analyzuj a zlepši své běžecké výkony.

Běžecký deník: Analyzuj a zlepši své běžecké výkony.

10. 10. 2022 9 min. čtení

Běžecký deník je skvělý nástroj k monitorování tvých běžeckých tréninků. Chceš si zlepšit tempo, připravit se na závod, nebo mít přehled v běžeckých začátcích? Poradíme ti, jak na to!

Proč si vést běžecký deník?

Tou největší výhodou běžeckého deníku je jednoznačně PŘEHLED. Díky údajům, které si budeš zapisovat, získáš několik užitečných dat ohledně tvého běhu. Jedná se například o:

  • Počet kilometrů / čas / průměrné tempo - Základní čísla, nad kterými přemýšlí každý běžec/-kyně, ať už jsi začátečník, hobbík, nebo ostřílený atlet.
  • Průměrná tepová frekvence - Užitečný údaj, který vypovídá o činnosti srdce při fyzické aktivitě.
  • Nastoupané metry - Tento údaj ocení především trailoví nadšenci, kteří běhají v kopcích a horách.
  • VO2max - Hodnota, která udává maximální množství kyslíku, které tvé tělo dokáže efektivně využít během 1 minuty fyzické aktivity. Laicky řečeno, čím vyšší číslo, tím lepší fyzická kondice a vytrvalost. Jedná se tedy o skvělý ukazatel tvého fyzického stavu. Pozorovat, zda ti hodnota stoupá, klesá či stagnuje!
  • Kadence - Frekvence kroků, neboli počet kroků za minutu. Důležitý údaj především pro elitní sportovce.
  • Pocity při běhu - Pozorovat signály těla je velice důležité a může ti to přinést dost důležitých informací. Běželo se ti dobře? Bolelo tě při běhu něco? Jak se ti dýchalo? Co si jedl/-a před tréninkem? Pokud jsi žena, tak v jaké fázi cyklu jsi? Příklady otázek, které si zodpověz po každém běhu. Můžeš tak vypozorovat důvody, proč tvé časy byly lepší / horší než minule.

Na zjištění některých údajů potřebuješ speciální nástroje - například sporttestery, sportovní hodinky či fitness náramky. Ale neboj, i bez nich si můžeš vést kvalitní běžecký deník. Níže najdeš tipy, jak na to.

Vybav se na silnici i trail s Top4Running!

Chci boty na silnici! Chci trailové boty!

Sportovní hodinky - Zdroj běžeckých dat

Přemýšlíš nad tvorbou běžeckého deníku, ale lámeš si hlavu s tím, kde potřebná data seženeš? Máme pro tebe řešení - Sportovní hodinky. Jsou skvělým multifunkčním parťákem nejen na běžecké tréninky. Snímají nespočet aktivit, jako je například běh, chůze, cyklistika, plavání, jóga či týmové sporty. Hodinky si pouze synchronizuješ se svým chytrým telefonem a máš veškeré statistiky po ruce. Kromě běžných metrik, jako je čas, tempo, počet kilometrů či tepová frekvence snímají také kadenci běhu, nastoupané metry, měsíční či týdenní statistiky a můžeš si v nich nastavit různé typy běžeckých tréninků, například intervalové segmenty či sprinty. Hodinky fungují také jako motivační element - vyzývají tě k pohybu, můžeš plnit výzvy, sbírat speciální odznaky či soutěžit s přáteli.

Disclaimer: Veškeré údaje ze sportovních hodinek bez s rezervou, údaje z nich nemusí být vždy stoprocentně přesné.

Sportovní_hodinky_Garmin

Jak vypadá běžecký deník?

Pod pojmem běžecký deník se neskrývá pouze tužka a papír. Jaké podoby může běžecký deník mít?

1) Papírový běžecký deník

Pokud si libuješ v zapisovací klasice, pořiď si deník v papírové podobě. Vyrábějí se přímo běžecké deníky, které mají nadepsané základní běžecké metriky a stačí je po každém běhu vyplnit. Skvěle ti ale poslouží také diář, nebo klasický sešit, který si můžeš polepit samolepkami a vytvořit si tak originální zápisník. Kreativitě se meze nekladou! Výhodou papírových deníků je to, že se ti data nesmažou z online prostředí a můžeš si vzhled přizpůsobit podle sebe. Nevýhodou je však minimum údajů. Pokud nevlastníš sportovní hodinky či náramek, bude pro tebe těžší posbírat výše zmíněné údaje. V tom případě si zapisuj alespoň přibližnou délku, pocity a hodnocení běhu. V případě sportovních hodinek si můžeš data přepisovat do deníku a mít je v papírové podobě.

2) Elektronický běžecký deník

Na internetu najdeš několik online šablon, do kterých si můžeš své běžecké výkony zapisovat. Zkrátka, takový papírový deník v online podobě. Pokud však nechceš, aby tvá data poletovala někde na internetu, můžeš zvolit textové editory ve svém elektronickém zařízení - v mobilu, tabletu či notebooku. Opět je potřeba zmínit, že k dostatku údajů potřebuješ sportovní hodinky. Ale i bez nich můžeš analyzovat jak je libo - vypiš si přibližnou délku běhu, pocity, zhodnoť si výkon a přidej fotografie. 

3) Běžecké aplikace

Pokud nejsi pisálek a libuješ si v digitálním prostředí, stáhni si běžeckou aplikaci. Stačí si vybrat, nainstalovat, obout běžecké boty a vyběhnout! Vypočítají a uchovají za tebe základní metriky, jako je typ tréninku, počet kilometrů, čas, tempo, či statistiky za různá období a to díky zabudované GPS ve tvém telefonu. Mimo jiné v nich najdeš běžecké výzvy, soutěže, měsíční cíle či příklady běžeckých tréninků. Můžeš se motivovat s ostatními běžci a inspirovat se jejich tréninky. Některé aplikace jsou zdarma, jiné za poplatek, ale nabízejí mnohem více užitečných funkcí. Kromě běhání můžeš měřit také cyklistiku, jízdu na bruslích, či chůzi.

Pro přesné statistiky a vyhodnocení pokroku je nutné vést deník poctivě a pravidelně.

Proto si vyber takový způsob, při kterém tě sběr dat bude bavit. Tím pádem si budeš užívat každé srovnání statistik a jasněji uvidíš svůj vytoužený progress!

Běžecké_boty_Nike

Jakou podobu běžeckého deníku si vybrat?

A co si z tipů na běžecký deník vzít? V první řadě je potřeba říct, že každá jednotlivá podoba deníku se hodí pro trochu jiného běžce s rozdílnými cíli.

Papírové či elektronické deníky jsou vhodné spíše pro začátečníky a hobbíky. Slouží jako motivace, sledování pocitů při běhu a fungují opravdu na bázi deníku. Běžecké aplikace a sportovní hodinky jsou více o datech a číslech. Využiješ je, pokud se připravuješ na běžecký závod, nebo chceš zlepšovat své časy.

Pokud s běháním začínáš, doporučujeme začít s papírovým deníkem. Proč?

  • Menší investice - Oproti běžeckým hodinkám je papírový deník či sešit mnohem menší investice. Místo toho můžeš ze začátku investovat do kvalitního běžeckého oblečení!
  • Nulový stres z čísel - V někom může nadmíra čísel umocnit velký tlak na výkon. Běh je v první řadě o radosti z pohybu a tak k němu v začátku přistupuj.

Veď si běžecký deník a poznávej při běhu sám/-a sebe!