Slevy až 70 %! Garance doručení do Vánoc.  Nakupuj
6 tipů, jak efektivně regenerovat po běhu a cvičení

6 tipů, jak efektivně regenerovat po běhu a cvičení

27. 4. 2022 6 min. čtení

Pravidelná regenerace je alfa-omega každého sportovce. Proč je tak důležitá, co obsahuje za benefity a jaké jsou způsoby regenerace?

Regenerace je stejně důležitá, jako samotný trénink. Pokud chceš podávat nejlepší výkony, nezanedbávej ji. Díky ní dokážeš své tělo pushnout k jeho limitům a předejdeš zraněním. Regenerace může být například klasická sportovní masáž, ale existuje mnoho dalších způsobů, jak můžeš o své tělo pečovat. Regeneruj a připrav se na další tréninkový či závodní den!

Shrnuli jsme pro tebe nejúčinnější a nejdostupnější možnosti regenerace:

1) Spánek

Tak jednoduché a přitom tak důležité! Spánku právem patří hned první bod, protože je základem jak regenerace, tak zdravého životního stylu. Pro mnoho vrcholových sportovců je dostatek kvalitního spánku alfa-omega. Když jsi opravdu vyčerpaný/-á, snaž se svému tělu dopřát spánek, který potřebuje. Jedná se o jediný dlouhodobější proces, kdy tvé tělo zpracuje všechny různé podněty z cvičení a běžného fungování.  Přesný počet hodin se velmi liší od osoby k osobě. Nicméně obecně platí krásných 8 hodin spánku. Zásadní vliv na kvalitu vašeho spánku má nejen jeho dostatečné délka, ale také prostředí, ve kterém spíte. Dbejte ve své ložnici na příjemnou vůni, čistý vzduch a vhodnou teplotu. Regeneraci svalů přispěje i kvalitní matrace.

4

2) Sauna

Saunování je skvělý způsob, jak uvolnit celé tělo. Uvolňují se všechny svaly celého těla a stimuluje se krevní oběh. To může pomoci proti těžkým nohám a bolavým svalům. Mimochodem, saunováním posiluješ i svůj imunitní systém. Při i po návštěvě sauny dbej na dostatečný příjem tekutin. Druhý den si dopřej day off od tréninku, ať si tělo stihne odpočinout a přijmout všechny benefity, které saunování nabízí.

5

3) Otužování

Po extrémních vedrech v sauně přichází opak, otužování či ledová koupel pro unavené nohy. V ideálním případě můžeš tyto dvě aktivity kombinovat. Ale i bez tepla dokáže ledová koupel v rámci regenerace či přímo po tréninku zázraky. Stimuluje krevní oběh a tvé nohy budou za chvíli opět připraveny vyběhnout.

Otužování lze provádět několika způsoby: 

  • Doma ve vaně
  • V ledovém vědru 
  • V chladivém jezírku nebo potůčku 

Jestli s terapií chladem začínáš, jdi na to zvolna. Začni nohama, vlažnou teplotou a postupně přidávěj části těla a ubírej teplotu. Rozhodně není kam spěchat. Pamatuj taky, že s otužováním se pojí správné dýchání. Než se do ledové vody ponoříš, nech si poradit, jak na to. 

1

4) Strečink

Strečink zabraňuje svalovým zraněním a podporuje flexibilitu. Jednou týdně si udělej čas na rozsáhlejší protažení. Podpoříš regeneraci, relaxaci svalů a tvé tělo lépe zpracuje stres z cvičení. Poté byste se měli cítit pohodlně a svěží. Ideální na protažení jsou protiskluzové podložky - vem jednu, zapal svíčku, pusť si relaxační hudbu a dopřej si chvilku pro sebe.

2

5) Výživa

Jídlo a výživa také velice pomáhají efektivní regeneraci. Co nejdříve po běhu sněz vyvážené jídlo se sacharidy a bílkovinami. Máš-li dlouhou cestu domů nebo nemáš přístup ihned po tréninku k plnohodnotnému jídlu, vezmi si s sebou svačinu (např. tyčinku), kterou si můžeš po tréninku zakousnout. Zkusit můžeš také proteinový shake - výborný je s banánem, který dodá potřebné bílkoviny a sacharidy.

6

6) Foam Roller

Pomocí pěnového válečku - známý jako Foam Roller - můžeš cíleně pracovat na ztuhlých partiích těla. Roller vyvíjí vysoký tlak na svaly v určitých bodech. Někdy je to velice bolestivé, proto zkus bolest vydržet a prodýchávat. Rolování podporuje krevní oběh a zintenzivňuje regeneraci.

3

6 tipů, díky kterým můžeš začít pracovat na lepší regeneraci hned teď. Dbej na ní, starej se o sebe a uvidíš, že to bude na tvých výkonech za chvilku vidět!


TRÉNINKOVÉ RADY