Běžecké začátky či časté běhy s sebou kromě endorfinů a skvělého pocitu mohou přinést také drobné nešvary - a sice puchýře či popraskané paty. Nejedná se o život ohrožující problém, ale popraskané paty mohou značně znepříjemnit běžné fungování a samotné běhání. Jaké jsou projevy?
- 1. fáze - Zarudlá, citlivá a suchá chodidla
- 2. fáze - Svědění, pálení
- 3. fáze - Popraskaná a loupající se kůže
- 4. fáze - Krvácení z prasklin
A aby toho nebylo málo, tak kromě výše zmíněných projevů popraskané paty doprovází i neestetický vzhled nohou. Jednotlivé fáze jsou seřazeny dle vážnosti. Platí, že čím dříve problém zaznamenáš a začneš řešit, tím dříve se dá kůže opět do pořádku.
Jaké jsou příčiny popraskaných pat?
Mezi nejčastější příčinu popraskaných pat patří nedostatečná hydratace pokožky. U běžců bývá riziko popraskaných pat několikanásobně vyšší. Je to způsobeno došlapy a dopady při běhu či častějším pobytem zpoceného chodidla v botě.
Mezi další časté příčiny se řadí:
- Výběr nevhodné obuvi, ponožek a jejich materiálů
- Nedostatečný pitný režim, příliš zpracovaná strava či nedostatek vitamínů a minerálů
- S přibývajícím věkem se riziko popraskaných pat zvyšuje, protože kůže ztrácí svou přirozenou pružnost
- K suchosti a následně popraskané kůži můžeš mít také genetické predispozice, anebo trpět nemocí, jako je lupénka či cukrovka
Prevence a pomoc proti popraskání
Pokud jde o prevenci, paty jsou obecně velmi opomíjená část těla. Pokud běháš, je potřeba se o své nohy a chodidla starat a věnovat jim dostatečnou péči. Co můžeš udělat hned na dalším výběhu? Zvol funkční běžecké ponožky, běžecké boty s prodyšným svrškem či speciální vložky do bot, například CURREX, které skvěle absorbují pot. I když se chodidlo při běhu zpotí, nejmodernější technologie udrží v botě optimální teplotu a výrazně sníží jeho zapaření.
To není zdaleka vše. Jak jinak si můžeš pomoci?
- Krémy či vazelína - Na popraskané paty existuje řada krémů a mastí, které dodají chodidlu potřebnou hydrataci, zjemní pokožku a zlepší i její vzhled.
- Pilník na ztvrdlou kůži - Nejlépe funguje v tomto případě pedikúra, ale tvrdou kůži si zvládneš obrousit i v pohodlí domova. Nejprve si namoč nohy do vlažné vody a poté obrus kůži pilníkem či pemzou.
- Hydratace - Dostatečný přísun tekutin, respektive čisté vody, má velký vliv na fungování celého těla. U popraskaných pat a suchosti pokožky tomu není jinak. Dbej na vypití nejméně 2 litrů vody denně, v případě běhu či tréninku přidej ještě 1 litr navíc. Pokud se ti nedaří dostatečně pít, pořiď si vlastní lahev, kterou budeš mít vždy po ruce a na očích.
- Vyvážená a pestrá strava - Ke správnému fungování po všech stránkách, potřebuje tělo dostatečné a kvalitní palivo. Soustřeď se na příjem nezpracovaných potravin, které by měly tvořit většinu tvého jídelníčku. Dbej na dostatek bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů, ovoce a zeleniny. Pravidelná suplementace minerálů, jako je vápník či zinek, ti se suchou pokožkou také pomůže.
Při pomoci a léčbě popraskaných pat platí to stejné, jako u běhání - Vytrvej a buď trpělivý/-á. Po jednom namazání či vyváženém jídle se zázraky nestanou. Udělej si proto z péče o nohy relaxační rutinu. Zdravější a krásnější nohy přijdou pomalu, ale jistě!
Babské rady na popraskané paty
Pokud sázíš na domácí léčbu a prevenci, vyzkoušej babské rady. Účinné jsou například rostlinné oleje (olivový či kokosový), které aplikuješ na chodidla před spaním. Vyrobit si můžeš také domácí peeling z citronu, medu a rýžové mouky a nebo si na noc chodidla namazat starým dobrým českým sádlem.
Další články o zdraví běžců:
- Zánět okostice
- Kdy začít běhat po nemoci?
- Supinace a pronace
- Bolest třísel u běžce
- Bolest v boku - jak správně dýchat?
- Bolest lýtek
Měj své nohy jako v bavlnce a vyzkoušej naše bestsellery!