Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Popraskané paty po běhání: Příčiny, prevence a pomoc

Popraskané paty po běhání: Příčiny, prevence a pomoc

13. 9. 2022 6 min. čtení

Popraskané paty po běhání a ztvrdlá kůže trápí několik běžců. Znepříjemní jak běžecké kilometry, tak běžné fungování. Jaké jsou nejčastější příčiny a co funguje jako prevence či první pomoc?

Běžecké začátky či časté běhy s sebou kromě endorfinů a skvělého pocitu mohou přinést také drobné nešvary - a sice puchýře či popraskané paty. Nejedná se o život ohrožující problém, ale popraskané paty mohou značně znepříjemnit běžné fungování a samotné běhání. Jaké jsou projevy?

 • 1. fáze - Zarudlá, citlivá a suchá chodidla
 • 2. fáze - Svědění, pálení
 • 3. fáze - Popraskaná a loupající se kůže
 • 4. fáze - Krvácení z prasklin

A aby toho nebylo málo, tak kromě výše zmíněných projevů popraskané paty doprovází i neestetický vzhled nohou. Jednotlivé fáze jsou seřazeny dle vážnosti. Platí, že čím dříve problém zaznamenáš a začneš řešit, tím dříve se dá kůže opět do pořádku.

Jaké jsou příčiny popraskaných pat?

Mezi nejčastější příčinu popraskaných pat patří nedostatečná hydratace pokožky. U běžců bývá riziko popraskaných pat několikanásobně vyšší. Je to způsobeno došlapy a dopady při běhu či častějším pobytem zpoceného chodidla v botě.

Mezi další časté příčiny se řadí:

 • Výběr nevhodné obuvi, ponožek a jejich materiálů
 • Nedostatečný pitný režim, příliš zpracovaná strava či nedostatek vitamínů a minerálů
 • S přibývajícím věkem se riziko popraskaných pat zvyšuje, protože kůže ztrácí svou přirozenou pružnost
 • K suchosti a následně popraskané kůži můžeš mít také genetické predispozice, anebo trpět nemocí, jako je lupénka či cukrovka

Nike_běžecké_boty

Prevence a pomoc proti popraskání

Pokud jde o prevenci, paty jsou obecně velmi opomíjená část těla. Pokud běháš, je potřeba se o své nohy a chodidla starat a věnovat jim dostatečnou péči. Co můžeš udělat hned na dalším výběhu? Zvol funkční běžecké ponožky, běžecké boty s prodyšným svrškem či speciální vložky do bot, například CURREX, které skvěle absorbují pot. I když se chodidlo při běhu zpotí, nejmodernější technologie udrží v botě optimální teplotu a výrazně sníží jeho zapaření.

To není zdaleka vše. Jak jinak si můžeš pomoci?

 • Krémy či vazelína - Na popraskané paty existuje řada krémů a mastí, které dodají chodidlu potřebnou hydrataci, zjemní pokožku a zlepší i její vzhled.
 • Pilník na ztvrdlou kůži - Nejlépe funguje v tomto případě pedikúra, ale tvrdou kůži si zvládneš obrousit i v pohodlí domova. Nejprve si namoč nohy do vlažné vody a poté obrus kůži pilníkem či pemzou.
 • Hydratace - Dostatečný přísun tekutin, respektive čisté vody, má velký vliv na fungování celého těla. U popraskaných pat a suchosti pokožky tomu není jinak. Dbej na vypití nejméně 2 litrů vody denně, v případě běhu či tréninku přidej ještě 1 litr navíc. Pokud se ti nedaří dostatečně pít, pořiď si vlastní lahev, kterou budeš mít vždy po ruce a na očích.
 • Vyvážená a pestrá strava - Ke správnému fungování po všech stránkách, potřebuje tělo dostatečné a kvalitní palivo. Soustřeď se na příjem nezpracovaných potravin, které by měly tvořit většinu tvého jídelníčku. Dbej na dostatek bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů, ovoce a zeleniny. Pravidelná suplementace minerálů, jako je vápník či zinek, ti se suchou pokožkou také pomůže.

Při pomoci a léčbě popraskaných pat platí to stejné, jako u běhání - Vytrvej a buď trpělivý/-á. Po jednom namazání či vyváženém jídle se zázraky nestanou. Udělej si proto z péče o nohy relaxační rutinu. Zdravější a krásnější nohy přijdou pomalu, ale jistě!

Pitný_režim_lahev_na_pití

Babské rady na popraskané paty

Pokud sázíš na domácí léčbu a prevenci, vyzkoušej babské rady. Účinné jsou například rostlinné oleje (olivový či kokosový), které aplikuješ na chodidla před spaním. Vyrobit si můžeš také domácí peeling z citronu, medu a rýžové mouky a nebo si na noc chodidla namazat starým dobrým českým sádlem.

 

Další články o zdraví běžců:

Měj své nohy jako v bavlnce a vyzkoušej naše bestsellery!


TRÉNINKOVÉ RADY