Forerunner 935 - Garmin bez kompromisů
Jsem rád, že jsem ještě mohl zažít dobu, kdy byl běh vnímán jako zábava pro pošuky a hodinky připojené k družici byly úplné sci-fi.
Už tehdy jsem brousil silnice, na odkrokovaných nebo na kole změřených úsecích jsem si měřil časy, a často se stával terčem posměchu znuděné mládeže. Hlášky typu „Ať ti neujede autobus“, „Cos ukrad?“, nebo „Kam spěcháš?“, ty už v dnešní době neslyšíš ani na vesnici. Společnost si na běžce zvykla a dokonce se mince i trochu obrací. Out je ten, kdo neběhá. Díky tomu udělalo obrovský posun kupředu běžecké vybavení a v dnešní době si můžeme užívat skutečný běžecký luxus.
Když vstoupil do hry Garmin…
Jsem tak trochu technoid… Dávno před Garminem jsem prostě musel vlastnit měřič TF, tenkrát značky Polar, který jsem koupil za nekřesťanské peníze a z dnešního pohledu neuměl vůbec nic. Hrudní pás mi neseděl, měření vypadávalo a nefungovalo dobře, přesto jsem s ním byl spokojený. Díky němu jsem totiž byl součástí komunity. Stačilo potkat cizince, kterému na ruce svítily hodinky stejné značky (a že jsme si dávali záležet, aby byly vidět) a hned jsme oba věděli, že jsme na stejné lodi. Dva pošuci…
Když mi později kamarád vyprávěl, že se chystá Garmin vyrobit hodinky s GPS, nechtěl jsem tomu věřit. A pak s nimi přijel na soustředění. Garmin 305 byl nevzhledný, obří, červeno-šedivý vingl, který ale dokázal to, co do té doby žádné náramkové hodinky ne.
Šťastný majitel mi pochopitelně každých 100 metrů hlásil kolik jsme uběhli, jaký má tep a další ukazatele a já jsem věděl, že Polar už mi nestačí. Součástí „společenství“ se začínali stávat běžci s Garminem. Následující 2 roky jsem neběhal vůbec kvůli zánětu v achilovce. Po 2. operaci to začalo jít a já si ke svému návratu koupil dokonalý dárek – svůj první Garmin, Forerunner 405. Ten už vypadal jako docela normální hodinky a dovedl stejné zázraky jako jeho obludný předchůdce. Od té doby jsem hltal každý nový model Garminu a většinu těch top běžeckých jsem vlastnil. Hodinky s GPS úplně změnily můj přístup k tréninku. Nutí mě běhat, i když se mi vůbec nechce, protože prostě potřebuju nakrmit ten Connect (Garmin tréninkový deník) kilometry a pak se v něm hrabat ☺ Běhy bez hodinek nebo s vybitou baterkou mě vůbec nemotivují. Když dojde baterka, chce se mi to otočit a jít domů. Těm běhům pak říkám kilometry pánu Bohu do oken. Tím pošukem jsem zůstal, co?
Forerunner 935 – zpět k vrcholu nabídky
Poslední roky byly běžecké modely Garminu tak trochu ve stínu těch triatlonových a řady Fénix. Z řady Forerunner dokonce některé užitečné funkce, dostupné v mnohem starších modelech, zmizely. Z marketingového hlediska pochopitelný krok, ale běžci nepříliš radostně přijatý. Triatlonové modely mají dost výstřední vzhled, Fénix je příliš velký a díky kovovému tělu těžký. Ne, že by si z nabídky Garminu nevybral každý, ale někteří běžci možná s kompromisy.
Vzhled, váha, ergonomie
Forerunner 935 vypadá skvěle. Se svým kulatým displejem vypadá na první pohled podobně jako klasické ciferníkové hodinky. Vzhled hodinek se dá navíc výrazným způsobem personalizovat. Různými vzhledy digitálního ciferníku počínaje a barevnými řemínky konče. Forerunner 935 podporuje, jako všechny nové modely sportovních hodinek Garmin, instalaci widgetů, aplikací a vzhledů hodinek z obchodu Connect IQ. Ty se dají ještě následně konfigurovat pomocí aplikace Connect v mobilním telefonu a tím si je opravdu upravit na míru. Forerunner 935 je také kompatibilní s QuickFit řemínky dodávané s modelem Fénix. Řemínek stačí jen nacvaknout a asi tak za 5 s můžeš mít jinou barvu. Blbost, ale potěší ☺ Hodinky mají plastové tělo a váží pouhých 49 gramů, přitom nevypadají lacině. Tlačítka zůstala kovová. Váha Fénixu 5, ze kterého Forerunner 935 funkčně vychází je 85 g a to už může být na útlém zápěstí znát. Hodinky na ruce sedí bez výhrad. Optický snímač tepu není vystouplý, jako třeba u modelů 235 a 735, a vůbec o něm nevím. Ovládání je celkem intuitivní a jakmile si jednou všechno nastavíš, už se znovu hluboko do menu nebudeš muset ponořovat. Spousta funkcí se zároveň dá nastavit do rychlého menu nebo jako zkratky k delšímu stisku tlačítek.
Forerunner 935 při denním používání
Forerunner 935 je odlehčený Fénix 5. Funkční rozdíl je v podstatě jen ten, že 935 má navíc WiFi konektivitu. Výběr je tedy především otázkou vzhledu a použití. Někdo ocení víc kovový vzhled a robustnost, pro někoho je důležitější váha a tloušťka hodinek. Třeba nacpat Fénix 5 pod neopren nemusí být úplně snadné.
Nebudu zde rozebírat běžné běžecké funkce hodinek, nad kterými jsem žasnul pár let zpátky, a zaměřím se jen na to „extra“. Hodinky pochopitelně umí měřit vzdálenost, rychlost, tempo, tep i jejich aktuální a průměrné hodnoty v jednotlivých intervalech (mezičasech). Ty si můžete libovolně nastavit do zobrazovaných polí a přiřadit datové obrazovky k sportovním profilům (běh, kolo, plavání v bazénu i venku, běh uvnitř, lyžování a spousty dalších…). Tréninky je možné také dopředu naplánovat, nastavit si vzdálenost úseků, tepové zóny a další kritéria tréninku. Hodinky Tě pak pomocí alarmů upozorňují na sledované parametry běhu. Nechybí ani funkce Virtual Partner, kterou můžeš použít pro srovnání svých aktivit. Běžíš virtuální závod na stejné trati a na hodinkách vidíš, kolik ztrácíš/získáváš na svůj čas z dřívějška nebo na čas, který zaběhl a poskytl online někdo jiný. Ani to není v řadě Forerunner novinka. I na připojení k telefonu a notifikace událostí z něj už jsme si u Garmin hodinek zvykli. Tak už tě nebudu dál napínat – ty novinky, které já oceňuji nejvíc, jsou 24h monitoring srdečního tepu ze zápěstí, barometrický výškoměr, enormní výdrž baterie a hlavně NAVIGACE! Pro triatlonisty tu jsou pak ještě plavecké funkce, jako je počítání bazénů, vyhodnocení plaveckého stylu a pokročilé cyklistické funkce při připojení dalších snímačů. Pro běžce existuje také připojitelný snímač nebo chytřejší hrudní pás, který dokáže měřit běžeckou dynamiku, zatížení každé nohy zvlášť a další ukazatele. Ten jsem ale neměl možnost vyzkoušet.
24 h monitoring tepu
Dokud máš hodinky na zápěstí, měří tep. Z výsledků pak dokáží určit hodnoty klidové a maximální TF, zátěžové zóny, VO2 max. ale i třeba úroveň stresu nebo kvalitu spánku. To jsou hodnoty pro většinu z nás spíš pro zajímavost, ale třeba týdenní graf po ránu naměřených klidových TF může už něco ukázat. Jedna noc v přetopené místnosti, párkrát se v noci vzbudíš, a hned ráno klidová TF ční vysoko nad týdenní průměr. Naměřené hodnoty hodinky také přetaví v předpokládané závodní časy na 5 km, 10 km, ½ maraton a maraton. Tento závodní věštec, ale trochu nadržuje, tak je potřeba brát ho s rezervou.
Snímač tepu ze zápěstí mi přijde u 935 mnohem přesnější než třeba u 235 a 735, i když to pořád není úplně ono. Na aktivitu a přesné měření je pořád lepší vzít si hrudní pás. Mnohem přesněji funguje integrovaný snímač tepu ve tmě, takže zrovna teď je období, kdy se dají přesné hodnoty získat i bez pásu.
Barometrický výškoměr
Hodinky, které ho nemají, čtou data o nadmořské výšce z družice, což není nic moc zrovna přesného. Forerunner 935 má barometrický výškoměr s automatickou kalibrací pomocí GPS, takže měření nastoupených a sestoupaných metrů zvládne mnohem přesněji. Jako bonus Ti počítá denně nastoupaná patra.
Výdrž baterie
To je kapitola sama pro sebe. Udávaná výdrž výrobcem je až 24 h při použití GPS. Nezkoušel jsem teda nikdy běžet 24 hodin v kuse, ale soudě podle jednotlivých tréninků odběhaných na jedno nabití tento údaj nebude daleko od pravdy. Jistě se najde pár běžců, kterým ani taková výdrž nebude stačit k nahrání celého závodu, ale valné většině určitě ano. Ukazatel baterie je přesný a je snadné odhadnout, kolik času ještě dokážou hodinky měřit.
Navigace
Hodinky sice nepodporují uložení offline map, jako dražší Fénix 5X, ale k navigaci po trase i tak bohatě postačí. Na displeji vidíš slepou mapu s trasou a šipku směru pohybu. Jakmile se odchýlíš od kurzu, hodinky to hlásí společně s vzdáleností, jak daleko od trasy se nacházíš. Návrat navigace do řady Forerunner mě opravdu potěšil a využívám ji jak pro závody v neznámém prostředí, tak třeba pro poznávání nových tras. Stačí si do hodinek stáhnout trasu v *.gpx formátu, nebo si na mapách naklikat tu svoji a uložit jako *.gpx. Hodinky Tě pak po ní provedou s přesností na pár metrů. To je velká paráda. Pro správu tras a jejich bezdrátový přenos do hodinek můžeš použít šikovnou aplikaci dwmap, která je zadarmo dostupná v obchodě Connect IQ.
Forerunner 935 jsou opravdu funkcemi nabité sportovní hodinky a je těžké jim něco vytknout. Jediné, co mě napadá je docela vysoká cena, která je ale srovnatelná s konkurencí, a ne vždy úplně přesné měření tepu ze zápěstí, které se ale dá vyřešit využitím hrudního pásu. Celou Garmin kolekci a další skvělé modely si prohlédni zde.
Tě bůh a ať Ti to běhá.
Vítek