Praktické tipy, jak si nezničit sportovní oblečení

Praktické tipy, jak si nezničit sportovní oblečení

9. 5. 2023 6 min. čtení

Sportovní a funkční oblečení patří mezi základní výbavu každého běžeckého nadšence. Jak se o něj správně starat a prodloužit jeho životnost na maximum?

Investice do běžecké výbavy může být vcelku vysoká - nejen finanční, ale i emoční. Protože co si budeme povídat, i když je to “jen oblečení”, oblíbené běžecké kousky máme všichni a chceme, aby nám vydržely co nejdéle! Co dělat za preventivní kroky, abys předešel/-a brzkému opotřebení?

Jak si nezničit běžecké oblečení?

Omrkni rady, jak o běžecké oblečení pečovat, aby sis svůj oblíbený kousek mohl/-a užívat co nejdéle!

1) Věnuj pozornost etiketám na oblečení

Aneb štítky mají vždycky pravdu! Jsou na nich uvedeny důležité informace o tom, jak oblečení prát, čistit a pečovat o něj. Jedná se o tzv. návod k dlouhému a plnohodnotnému životu oblečení, kterým se rozhodně doporučujeme řídit! Štítky najdeš i u textilního vybavení, jako jsou běžecké batohy či vesty.

2) Zamez pobývání ve vlhkém prostředí

Běžecké legíny, šortky a další kousky jsou po tréninku či závodě propocené, proto je nenech napospas vlhku v tašce nebo koši plném špinavého prádla. Máš dvě možnosti - v nejlepším případě je ihned vyper. Ne vždy je ale na praní prostor, takže je alespoň vyvěs na vzduch a nech uschnout. 

běžecké_oblečení_adidas

3) Místo špendlíků použij magnetky

Většina běžeckých závodů požaduje, aby tvé startovní číslo bylo viditelně umístěno na zádech či hrudníku. K tomu slouží čtyři nebo více připínacích špendlíků, které číslo sice připevní, ale zároveň udělají dirky do oblečení. Místo špendlíků si pořiď speciální magnety, které drží jako přibité a nemají na svědomí jednu jedinou dirku. Aneb konec propíchaným tričkům a bundám!

4) Běžecké oblečení per odděleně

Praní sportovního oblečení s jiným oblečením může způsobit poškození - rizikový je například střet se zipy či zapínáním u podprsenek. Nejlepší je prát je odděleně, maximálně se starými utěrkami či hadry. Při střetu se zipem by se mohla poškodit funkční vlákna a membrány.

5) Používej šetrné prací prostředky

Běžecké oblečení je z velké části vyrobeno z funkčních materiálů. Ty zajišťují prodyšnost, odvod potu, nebo udržení optimální teploty těla při výkonu. Aby funkčnost vydržela co nejdéle, používej na praní speciální přípravky určené na funkcí prádlo - například Atsko Sport Wash nebo Granders Performace Wash. Pozor na aviváž! Ta totiž obaluje vlákna v membránách, ničí je a oblečení ztrácí funkčnost.

Top4Running TIP: A protože se praní běžeckého oblečení může na první pohled jevit jako jaderná fyzika, máme pro tebe tipy! Jak prát funkční prádlo, aby dlouho funkčním zůstalo?

6) Pokud je to možné, per v ruce

Ač je ruční praní časově náročnější, zároveň se jedná o nejšetrnější způsob čištění sportovního oblečení. Pokud máš prostor, běžecké legíny, tílko a další sportovní kousky přeper v ruce v mírně vlažné vodě.

běžecké_oblečení_asics

7) V pračce per na nízké teploty

Při praní v pračce vol vždy prací program na "sportovní oblečení” či “outdoor”. Ten obvykle pere na 30 stupňů. Jestliže tímto programem tvá pračka nedisponuje, vyber krátký program a nízké stupně - pro konkrétní informace se vždy řiď informacemi na štítku. Horká voda sráží a poškozuje vlákna a membrány, proto per vždy ve studené vodě.

8) Čerstvý vzduch místo sušičky

Funkční oblečení do sušičky zkrátka nepatří. Stejně tak, jako je pro něj drastická teplá voda v pračce, tak i horký vzduch v sušičce. Místo toho pověs sportovní oblečení na sušák a nech samovolně uschnout na vzduchu.

Vybav se novým běžeckým kouskem!

Pánské běžecké oblečení Sportovní oblečení pro dámy

Aplikuj tyto jednoduché tipy a prodluž životnost svému běžeckému vybavení. Správná péče je navíc prospěšná také pro tvou peněženku - a to se vyplatí!