END OF SEASON SALE! Vyber si ze 5500+ zlevněných produktů Kup teď

Nejrychlejší muž planety na Zlaté tretře

Ve čtvrtek 20. června se v Ostravě uskuteční 58. ročník mítinku IAAF World Challenge Zlatá tretra. Fanoušci se můžou těšit na skvělou přehlídku českých i světových atletů.

Christian Coleman

Coleman pobeží 200 m

Zlatá tretra Ostrava po éře Usaina Bolta pokračuje v získávaní jeho potencionálních nástupců. Kanaďan Andre de Grasse, který skončil za Boltem na OH v Riu přijde na 100 m. Minulý rok byl ale nejrychlejší na světe na 100 m Američan Christian Coleman s časem 9.79, který je i v tomto roce spoludržitelem jednotkového výkonu sezony 9.86. Kromě toho Coleman zdolal Bolta na MS 2017, kde získal stříbro, a to je mu stále jen 22 let. Na Tretře si zvolil 200 m a bude to poprvé, kdy se halový světový rekordér a mistr světa (6.34) v tomto roku představí v delším sprintě. Colemanovi starty jsou zřídkavé a o to cennější. Na MS se chce kvalifikovat v obou sprintech. Osobní rekord má 19.85 a nevylučuje útok nejen na svoje maximum ale i na Boltův rekord mítinku 19.83 z roku 2008. My budeme držet palce našemu Pavlovi Maslákovi.

Pavel Maslák

Jen podruhé po roce 2009 bude na tretře v anglicky hovořících zemí populární míle pro běžce na střední tratě. Nejlepší čeští běžci Jakub Holuša a Filip Sasínek povedou boj s ploským misterm Evropy Marcinom Lewandowskim. Víc běžců si bude brousit zuby na národní rekordy, ten český má hodnotu 3:52.59 Jozefa Plachého ještě z roku 1978, ploský 3:55.40 Bronislawa Malinowského z roku 1976.

Na už avizovaný super souboj Warholm-Gardiner-Bednarek na 400 m se přijde jako host podívat držitel evropského rekordu Thomas Schonlebe. Němec zaběhl ještě v roce 1987 na MS v Říme 44.33. Norský fenomén Warholm myslí na možný útok na tento výkon.

V podprogramu bude i štafeta na 4x100 m ve které česká reprezentace v květnu přepsala nejstarší národní rekord z roku 1972 na májových světových štafetách v Japonsku časem 38.77. Na Tretře poběží ve stejném složení a organizátoři jim chystají zajímavou konkurenci.

Špotáková bude házet

Příznivci oštěpu se můžou těšit, jedna z nejpopulárnějších českých atletek historie se rozhodla startovat na Tretře. Světová rekordmanka Barbora Špotáková si změřila sily s domácí konkurentkou Nikolou Ogrodníkovou, olympijskou vítězkou Sarou Kolakovou a loňskou světovou jednotkou Kathryn Mitchellovou z Austrálie. Pro Špotákovou to bude devátý strat kariéry na Tretře, prvé po čtyřroční přestávce.

Barbora Špotáková

Přijede italsý sprintérský zázrak, i přemožitel Gatlina

Už i tak silná stovka mužů získala další kvalitu. Do Ostravy přijede momentálně nejpopulárnější italský atlet sprinter Filippo Tortu. Srdce příznivců si získal loni, když vymazal legendární Menneov národní rekord a jako první Ital se dostal pod 10 sekund časem 9.99. V tomto roce už běžel s větrem 9.97. Pokud se nikdo neurazí je to momentálně nejrychlejší běloch na světě.

Stejně tak nebude chybět ani další Američan Mike Rodgers, který má na kontě 9.85 a vítězství v tomto roce v Nanjingu (nad De Grassem) a v Turku (nad Gatlinem). Oba jsou kvalitní náhrady za Ronnieho Bakera, kterému se nepodařilo dostat do příslušné formy, v tomto roce ještě nikde nestartoval a po dohodě s organizátory zrušil svůj ostravský start. Kromě toho změnil plány a nepřijde do Evropy koulař Ryan Crouser, akterého ale zastoupí mistr světa Tom Walsh, Poláci Michal Haratyk a Konrad Bukowiecki, kteří útočí v posledních startech na 22 m a také domácí Tomáš Staněk.

Tomáš Staněk

8 duelů Tretry 2019:

Koule muži: mistr světa Tom Walsh vs olympijský vítěz Ryan Crouser – přiblíží se k světovému rekordu? A jak obstojí Tomáš Staněk?

Dálka muži: mistr světa Luvo Manyonga vs loňský vítěz Kubánec Juan Miguel Echevarria - Myslí na 870, Radek Juška nebude chybět.

Oštěp ženy: nejlepší česká atletka 2018 Nikola Ogrodniková líderka evropských tabulek 67.40 vs asijská rekordmanka a šampionka, aktuální světová jednotka, Lyu Huihui z Číny. Jak obstojí domácí závodnice, útok na rekord mítinku 67.78. Po zranění se přidává olympijská vítězka Sara Kolaková.

Oštěp muži: mistr světa Johannes Vetter vs nejlepší muž ze skupiny ředitele mítinku Jakub Vadlejch. Čekáme na třetího 90-metrového oštěpaře historie Tretry. Přidává se Magnus Kirt, poslední víkend 89.33.

Tyč muži: mistr světa Sam Kendricks vs hvězda od sousedu Piotr Lisek. Tretra šest metru ještě nikdy neviděla. Přijde i halový mistr Evropy Pawel Wojciechowski.

100 m muži: Američan Ronnie Baker vs asijský rekordman Su Bing Tian z Číny. Osobní rekordy 9.85 a 9.91. Ostravská dráha je rychlá, rekord mítinku 9.83 bude na spadnutí. Evropský rekordman Jimmy Vicaut, jihoafrický rekordman Akani Simbine. Nejnovější doplněk, kanadská hvězda Andre De Grasse.

300 m ženy (Memoriál J. Slaniny): Shaunae Millerová-Uibová proti světovému rekordu 35.30. Bahamská olympijská vítězka běžela letos nejrychlejší dubnovou čtyřstovku historie 49.05, s mezičasem 35.8. Rekord je na spadnuti.

Výška ženy: Maria Lasitskieneová proti rekordu mítinku 205. V kariere jednou skočila 206, jednou 205 a pětkrát 204. Pokud k tomu přidáme super publikum tak proč ne.

česká atletika

SPECIÁLNÍ VLAK

Organizátoři mezinárodního atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava připravili pro diváky speciální vlak, který je 20. června po skončení akce odveze z Ostravy přímo do Prahy, se zastávkou v Olomouci a Pardubicích. “Vycházíme vstříc fanouškům atletiky ze vzdálenějších regionů, aby se po skončení akce dostali včas a pohodlně domů. Vlak pojede ve 21 hodin přímo ze zastávky Ostrava – Vítkovice, která je v docházkové vzdálenosti od Městského stadiónu,“ uvedl ředitel mítinku Jan Železný.

Jednorázová jízdenka s nárokem na místo k sezení stojí sto korun a podmínkou pro její uplatnění je vstupenka na Zlatou tretru Ostrava.

Nestíháš-li se na Zlatou tretru dostat, sleduj instagram Top4Running, protože my budeme u toho.

Air Zoom Maxfly
nike
Nové
ADIZERO PRIME SP2
adidas
Udržitelnost
ZOOM JA FLY 3
nike
evoSPEED Tokyo Future FASTER+ 2
puma
Air Zoom Maxfly
nike
Air Zoom Victory Racing Shoe
nike
ZoomX Dragonfly
nike
ZoomX Dragonfly Bowerman Track Club
nike
SONICSPRINT ELITE 2
asics
METASPEED LD
asics
Air Zoom Maxfly More Uptempo
nike
Nové
Air Zoom Victory Track & Field Distance Spikes
nike
Předchozí
Další