Nejrychlejší muž planety na Zlaté tretře
Ve čtvrtek 20. června se v Ostravě uskuteční 58. ročník mítinku IAAF World Challenge Zlatá tretra. Fanoušci se můžou těšit na skvělou přehlídku českých i světových atletů.
Coleman pobeží 200 m
Zlatá tretra Ostrava po éře Usaina Bolta pokračuje v získávaní jeho potencionálních nástupců. Kanaďan Andre de Grasse, který skončil za Boltem na OH v Riu přijde na 100 m. Minulý rok byl ale nejrychlejší na světe na 100 m Američan Christian Coleman s časem 9.79, který je i v tomto roce spoludržitelem jednotkového výkonu sezony 9.86. Kromě toho Coleman zdolal Bolta na MS 2017, kde získal stříbro, a to je mu stále jen 22 let. Na Tretře si zvolil 200 m a bude to poprvé, kdy se halový světový rekordér a mistr světa (6.34) v tomto roku představí v delším sprintě. Colemanovi starty jsou zřídkavé a o to cennější. Na MS se chce kvalifikovat v obou sprintech. Osobní rekord má 19.85 a nevylučuje útok nejen na svoje maximum ale i na Boltův rekord mítinku 19.83 z roku 2008. My budeme držet palce našemu Pavlovi Maslákovi.
Jen podruhé po roce 2009 bude na tretře v anglicky hovořících zemí populární míle pro běžce na střední tratě. Nejlepší čeští běžci Jakub Holuša a Filip Sasínek povedou boj s ploským misterm Evropy Marcinom Lewandowskim. Víc běžců si bude brousit zuby na národní rekordy, ten český má hodnotu 3:52.59 Jozefa Plachého ještě z roku 1978, ploský 3:55.40 Bronislawa Malinowského z roku 1976.
Na už avizovaný super souboj Warholm-Gardiner-Bednarek na 400 m se přijde jako host podívat držitel evropského rekordu Thomas Schonlebe. Němec zaběhl ještě v roce 1987 na MS v Říme 44.33. Norský fenomén Warholm myslí na možný útok na tento výkon.
V podprogramu bude i štafeta na 4x100 m ve které česká reprezentace v květnu přepsala nejstarší národní rekord z roku 1972 na májových světových štafetách v Japonsku časem 38.77. Na Tretře poběží ve stejném složení a organizátoři jim chystají zajímavou konkurenci.
Špotáková bude házet
Příznivci oštěpu se můžou těšit, jedna z nejpopulárnějších českých atletek historie se rozhodla startovat na Tretře. Světová rekordmanka Barbora Špotáková si změřila sily s domácí konkurentkou Nikolou Ogrodníkovou, olympijskou vítězkou Sarou Kolakovou a loňskou světovou jednotkou Kathryn Mitchellovou z Austrálie. Pro Špotákovou to bude devátý strat kariéry na Tretře, prvé po čtyřroční přestávce.
Přijede italsý sprintérský zázrak, i přemožitel Gatlina
Už i tak silná stovka mužů získala další kvalitu. Do Ostravy přijede momentálně nejpopulárnější italský atlet sprinter Filippo Tortu. Srdce příznivců si získal loni, když vymazal legendární Menneov národní rekord a jako první Ital se dostal pod 10 sekund časem 9.99. V tomto roce už běžel s větrem 9.97. Pokud se nikdo neurazí je to momentálně nejrychlejší běloch na světě.
Stejně tak nebude chybět ani další Američan Mike Rodgers, který má na kontě 9.85 a vítězství v tomto roce v Nanjingu (nad De Grassem) a v Turku (nad Gatlinem). Oba jsou kvalitní náhrady za Ronnieho Bakera, kterému se nepodařilo dostat do příslušné formy, v tomto roce ještě nikde nestartoval a po dohodě s organizátory zrušil svůj ostravský start. Kromě toho změnil plány a nepřijde do Evropy koulař Ryan Crouser, akterého ale zastoupí mistr světa Tom Walsh, Poláci Michal Haratyk a Konrad Bukowiecki, kteří útočí v posledních startech na 22 m a také domácí Tomáš Staněk.
8 duelů Tretry 2019:
Koule muži: mistr světa Tom Walsh vs olympijský vítěz Ryan Crouser – přiblíží se k světovému rekordu? A jak obstojí Tomáš Staněk?
Dálka muži: mistr světa Luvo Manyonga vs loňský vítěz Kubánec Juan Miguel Echevarria - Myslí na 870, Radek Juška nebude chybět.
Oštěp ženy: nejlepší česká atletka 2018 Nikola Ogrodniková líderka evropských tabulek 67.40 vs asijská rekordmanka a šampionka, aktuální světová jednotka, Lyu Huihui z Číny. Jak obstojí domácí závodnice, útok na rekord mítinku 67.78. Po zranění se přidává olympijská vítězka Sara Kolaková.
Oštěp muži: mistr světa Johannes Vetter vs nejlepší muž ze skupiny ředitele mítinku Jakub Vadlejch. Čekáme na třetího 90-metrového oštěpaře historie Tretry. Přidává se Magnus Kirt, poslední víkend 89.33.
Tyč muži: mistr světa Sam Kendricks vs hvězda od sousedu Piotr Lisek. Tretra šest metru ještě nikdy neviděla. Přijde i halový mistr Evropy Pawel Wojciechowski.
100 m muži: Američan Ronnie Baker vs asijský rekordman Su Bing Tian z Číny. Osobní rekordy 9.85 a 9.91. Ostravská dráha je rychlá, rekord mítinku 9.83 bude na spadnutí. Evropský rekordman Jimmy Vicaut, jihoafrický rekordman Akani Simbine. Nejnovější doplněk, kanadská hvězda Andre De Grasse.
300 m ženy (Memoriál J. Slaniny): Shaunae Millerová-Uibová proti světovému rekordu 35.30. Bahamská olympijská vítězka běžela letos nejrychlejší dubnovou čtyřstovku historie 49.05, s mezičasem 35.8. Rekord je na spadnuti.
Výška ženy: Maria Lasitskieneová proti rekordu mítinku 205. V kariere jednou skočila 206, jednou 205 a pětkrát 204. Pokud k tomu přidáme super publikum tak proč ne.
SPECIÁLNÍ VLAK
Organizátoři mezinárodního atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava připravili pro diváky speciální vlak, který je 20. června po skončení akce odveze z Ostravy přímo do Prahy, se zastávkou v Olomouci a Pardubicích. “Vycházíme vstříc fanouškům atletiky ze vzdálenějších regionů, aby se po skončení akce dostali včas a pohodlně domů. Vlak pojede ve 21 hodin přímo ze zastávky Ostrava – Vítkovice, která je v docházkové vzdálenosti od Městského stadiónu,“ uvedl ředitel mítinku Jan Železný.
Jednorázová jízdenka s nárokem na místo k sezení stojí sto korun a podmínkou pro její uplatnění je vstupenka na Zlatou tretru Ostrava.
Nestíháš-li se na Zlatou tretru dostat, sleduj instagram Top4Running, protože my budeme u toho.