Jak může běh ovlivnit těhotenství?
Průběh těhotenství je pro každou ženu jiný. Není proto na místě dávat rady typu "co je nejlepší". Jestli jsi nadšená běžkyně, rozhodně se běhu vzdávat nemusíš. Na druhou stanu, není vhodné v průběhu těhotenství překonávat osobní maxima či s během začínat, pokud na něj tělo nebylo zvyklé. Každý trimestr probereme detailně, ale tyto dvě základní skutečnosti platí pro celé těhotenství:
- Poraď se s gynekologem / lékařem - Pravidelné prohlídky a konzultace zdravotního stavu jsou v těhotenství nezbytné. Zde se ptej právě na možnosti fyzické aktivity. Zda ničemu nevadí a jaké formy doktor doporučuje.
- Poslouchej své tělo - Jestliže máš od lékaře zelenou, přichází na řadu selský rozum. Tělo vysílá jasné signály. Naslouchej jim a využij je ve svůj prospěch. Jestli máš energii a chuť do pohybu, jdi se hýbat. Jestli se cítíš unaveně, odpočívej. A hlavně, neupínej se na běžecké časy před otěhotněním.
Běhání v prvním trimestru
První trimestr je plný vyšetření a zdravotních prohlídek. Také bývá pro ženy nejvíce rizikový a často ho doprovází nepříjemné nevolnosti, veliká únava či bolest prsou. V tomto případě je na místě poslouchat své tělo. Jestli tě změny z těhotenství neomezují, můžeš bez problémů vyběhnout. Snaž se držet tepovou frekvenci do 140 tepů za minutu, nepřetěžuj se a dbej na dostatečný pitný režim. V opačném případě si dopřej odpočinek a nabírej potřebnou energii.
Top4Running TIP: Již v počátku těhotenství se ženám začínají zvětšovat prsa a i to může ovlivnit pocit při běhu. Pořiď si kvalitní sportovní podprsenku se vysokou podporou, která ti dopřeje dostatečný komfort.
Běhání v druhém trimestru
V druhém trimestru by v ideálním případě měly odeznít nevolnosti a bolesti. Avšak s rostoucím bříškem přichází jiné změny - těžiště těla se přesouvá více dopředu, což je v prvních momentech pro ženu nezvyk. Dbej při běhu zvýšené opatrnosti a vybav se touto běžeckou kombinací:
- Běžecké boty s tlumením - Boty = základ zdravého běhu mimo těhotenství i při něm. Investuj do kvalitních dámských běžeckých bot, které tlumí nárazy a šetří tvé klouby.
- Těhotenské legíny - Díky prostoru na rostoucí bříško je v nich pohyb mnohem pohodlnější.
- Podpůrný těhotenský pás - Používá se jako podpora pro správné držení těla, odlehčení zad, menší tlak na svaly pánevního dna či pro zpevnění břišní stěny. Využít ho můžeš také na procházky nebo běžné nošení v druhém či třetím trimestru.
Snaž se běhat převážně po rovince a tvrdou silnici občas vyměň za měkký povrch, jako je les, louka, polní cesta nebo atletická dráha. Měkký povrch znamená menší zátěž pro tvé klouby a jemnější nárazy pro rostoucí bříško.
Běhání ve třetím trimestru
Opatrnost na prvním místě - to je běh ve třetím trimestru. Pokud ti to zdravotní stav a množství energie umožňuje, vyběhni v klidném tempu a nejlépe s doprovodem, který ti v případě komplikací poskytne pomoc. Pokud ne, do ničeho se nenuť. Zkus se ale udržet v “tobě komfortním pohybu”. Stálé sezení či ležení není zdravé. Jestliže ti běh nedělá dobře, vyměň ho za procházky do přírody, jógu, plavání či protahování.
Nebezpečí běhu v těhotenství
V některých případech může být běhání v těhotenství pro ženu a dítě nežádoucí, až nebezpečné. Jaké nepříjemné komplikace se mohou objevit?
- Velké zadýchání a nemožnost dech zklidnit
- Vaginální krvácení
- Kontrakce
- Pocity závratě
- Bolesti hlavy
- Bolesti na hrudi
- Bolesti svalů a kloubů
Jakmile se tyto varovné znaky začnou objevovat, zastav a s během dále nepokračuj. Ihned tyto komplikace konzultuj s ošetřujícím lékařem, který navrhne další postup.
Půlmaraton / maraton v těhotenství. Ano nebo ne?
Měla jsi na těhotenství naplánovaný půlmaraton či maraton, na který si trénovala? Je vhodné ho běžet? V několika málo individuálních případů to možné je, ale podle lékařů se to považuje za nebezpečné. Při intenzivním výkonu jako je maraton či půlmaraton dochází k přehřívání těla a změnám tlaku uvnitř těla matky, což může dítěti způsobit problémy. Pro klid v duši doporučujeme závod odložit na příště. Běžecké oblečení na tebe počká ve skříni a navíc po porodu podáš mnohem lepší výkon než v průběhu těhotenství, bez rizik a navíc na tebe v cíli bude čekat tvůj největší fanoušek - tvé miminko.
Kdy začít běhat po porodu?
Po porodu bude chvíli trvat, než si osvojíš nové návyky a rutiny, které s sebou mateřství nese. Dopřej si alespoň šestinedělí na aklimatizaci a zahojení všech poporodních ran. Mateřská dovolená je náročná, začni zvolna, netlač na sebe a pro jistotu vše konzultuj s lékařem."
Jak vidíš, vzdát se běžeckých tenisek není v době těhotenství nutné. Dbej na pokyny lékařů, poslouchej své tělo a užívej si každý kilometr, který tvé tělo uběhne či ujde. Je vhodné být aktivní, jak z fyzického, mentálního, tak zdravotního hlediska.